Zapomniani Bohaterowie

WSPARCIE STRONY
Żołnierze Wyklęci - Zapomniani Bohaterowie na facebook
FUNDACJA ''PAMIĘTAMY''
MUZEUM ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH w Ostrołęce
THE DOOMED SOLDIERS
Freedom And Independence
NATIONAL ARMED FORCES
Instytut Pamięci Narodowej
Zeszyty Historyczne WiN-u
GLAUKOPIS - Pismo Społeczno-Historyczne
Historia miejscowości Gminy Urszulin
ENDECJA.pl
Brygada Świętokrzyska NSZ

Leopold Okulicki
GRH Ogniowcy
Pamięci Żołnierzy Wyklętych
KAMPANIA WRZEŚNIOWA 1939


www.michalkiewicz.pl - strona autorska Stanisława Michalkiewicza
ALBUM POLSKI - Nasze Małe Ojczyzny
Witryna poświęcona twórczości i życiu Józefa Mackiewicza (1902 - 1985)
Łysiakmania
WOLNI i SOLIDARNI
Społeczny Komitet Budowy Pomnika Ofiar Tragedii Narodowej pod Smoleńskiem
13grudnia.org.pl
Żarowska Izba Historyczna
Strony Patriotyczne
SURGE POLONIA
Prawy Prosty. Niezależny Magazyn Informacyjny
Polsko-Polonijna Gazeta Internetowa KWORUM
Ogrody Wspomnień
poniedziałek, 03 października 2011
II Rajd Szlakami Żołnierzy mjr. Żubryda
II Rajd Pieszy Szlakami Żołnierzy Wyklętych mjr. Antoniego Żubryda "Zucha"

Związek Strzelecki "Strzelec" oraz Gmina Korczyna zapraszają w dniach 14-16 października 2011 r. do udziału w II Rajdzie Szlakiem Żołnierzy Wyklętych mjr. Antoniego Żubryda "Zucha".

W piątek 14 października ok. godz. 9.00 ze stacji PKP w Zagórzu uczestnicy wyruszą trasą Zagórz – Sanok do Brzozowa. W sobotę trasą Brzozów - Malinówka (krzyż w pobliżu miejsca śmierci majora Żubryda i jego żony) do Korczyny k/Krosna. Wieczorem w Korczynie odbędzie się koncert patriotycznego barda Andrzeja Kołakowskiego, poświęcony Żołnierzom Niezłomnym i II Konspiracji.

W niedzielę w Korczynie:

Msza Święta w intencji poległych i pomordowanych  dowódców i żołnierzy SBO NSZ "ZUCH" (Sanktuarium św. J.S. Pelczara), Widowisko plenerowe na Rynku w Korczynie  - "Żubryd schodzi z gór", inspirowane  zajęciem Korczyny przez Batalion "Żubrydowców" w 1945 r.,

Zainteresowanych zapraszam do kontaktu:


Więcej na temat mjr. Antoniego Żubryda ps. "Zuch" czytaj:
wtorek, 27 września 2011
64 rocznica śmierci kpt. "Salwy"
64 rocznica śmierci kpt. Jana Dubaniowskiego ps. "Salwa"


Kpt. Jan Dubaniowski "Salwa" (1912-1947)

64 lata temu, 27 września 1947 roku, poległ w walce z obławą UB kpt. Jan Dubaniowski ps. „Salwa”, dowódca oddziału partyzanckiego „Żandarmeria”, który  w latach 1945–1947 należał do najbardziej  aktywnych jednostek partyzanckich antykomunistycznego podziemia w Krakowskiem. Faktycznie będąc oddziałem poakowskim, od 1945 r. konsekwentnie uznawał swą przynależność do Narodowych Sił Zbrojnych. Po śmierci dowódcy część jego żołnierzy walczyła z komunistami jeszcze do 1951 roku.

GLORIA VICTIS !!!


Żołnierze oddziału kpt. Jana Dubaniowskiego "Salwy". Dowódca stoi w środku.

Kapitan Jan Dubaniowski "Salwa" jako jeden z nielicznych dowódców antykomunistycznego podziemia posiada swój grób. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Zakliczynie (w powiecie tarnowskim, woj. małopolskie). Jest to miejsce jak najbardziej godne tego dowódcy... spoczywają na nim m.in. żołnierze z okresu I wojny (235 mogił pojedynczych i 2 zbiorowe), żołnierze 38 pułku piechoty WP z kampanii wrześniowej 1939 r. oraz kapitan Kazimierz Bojarski "Kuba" z I pułku piechoty Legionów Polskich z 1914 r. (grób kpt. Dubaniowskiego "Salwy" można odnaleźć idąc wzdłuż cmentarza wojennego od strony bocznego wejścia po prawej stronie na skrzyżowaniu alejek. W lewo alejka prowadzi do kaplicy w prawo do grobów sióstr zakonnych). Mogiłą kpt. "Salwy" opiekuje się Pan Grzegorz Gaweł, działający w ramach Małopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii "Rawelin".

Grób kpt. Jana Dubaniowskiego "Salwy" na cmentarzu w Zakliczynie.

Więcej o kpt. Janie Dubaniowskim "Salwie" i jego żołnierzach czytaj:
Strona główna>
wtorek, 13 września 2011
VI Rajd Szlakami Żołnierzy mjr. "Ognia"

VI Rajd Szlakami Żołnierzy Wyklętych mjr. Józefa Kurasia "Orła", "Ognia"; szlakiem 5 kompanii "Skały".
Podhale - Beskid Wyspowy - Beskid Makowski, 30 września - 2 października 2011 r.


pod honorowym  patronatem:
patronat medialny rajdu:
Organizator
Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych im. Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica” mjr Józefa Kurasia „Orła”- „Ognia”, Waksmund.

Współpraca
IPN Kraków; Społeczny Komitet Pamięci Żołnierzy Konfederacji Tatrzańskiej, Rocha i Zgrupowania „Błyskawica” w Waksmundzie; LGD KLIMAS /Lubień-Tokarnia/

Miejsce
Beskid Wyspowy /piątek/  i Beskid Makowski /sobota/
Dojazd: Waksmund /cmentarz/ – Rabka – Mszana Dolna  – Przełęcz Gruszowiec – Dobra – Jurków
Start: 30.09.  godz. 10.00 - Przełęcz Rydza- Śmigłego, Chyszówki k/ Limanowej /800 m n.p.m./;

Cele
Celem rajdu jako imprezy popularyzującej najnowszą historię naszego regionu jest:
 • poznanie dziejów niepodległościowego podziemia zbrojnego z lat 1939-55 na terenie Podhala i Beskidów,
 • dotarcie do miejsc i obiektów – świadków historii,
 • prezentacja żywej historii – inscenizacji, rekonstrukcji wydarzeń w terenie,
 • spotkanie z kombatantami formacji partyzanckich na szlaku rajdu,
 • poznanie specyfiki dziejów i kultury  Podhala i Beskidów,
 • przywrócenie społecznej pamięci o walce zbrojnej i ofierze żołnierzy Dywersji Pozafrontowej 1938/39, ZWZ-AK 1939-45, kurierów tatrzańskich, partyzantów Zgrupowania „Błyskawica” 1945-47, Oddziału Partyzanckiego „Wiarusy”, GO „Zorza” Jana Sałapatka „Orła” – a zwłaszcza  5 kompanii  ZP „Błyskawica” Kazimierza Paulo „Skały” - walczących o suwerenność Polski w l. 1939-1955.          
Historia rajdu
Rajd jest kontynuacją  inicjatywy podjętej wokół problematyki polskiego podziemia niepodległościowego walczącego na Podhalu w latach 1939-55.
Idea naszego rajdu narodziła się w 2006 r. pomiędzy dwoma  środowiskami: harcerskim na Podhalu /phm Adam Błaszczyk HR/ a GRH „Barka” z Łodzi /Paweł Wasążnik/ - obydwaj ww. związani w latach 80-tych z Federacją Młodzieży Walczącej – Łódź.      
Organizatorem  pierwszych trzech edycji rajdu było PTH o/Nowy Targ, a od IV rajdu imprezę w „partyzanckim stylu” przejął SKPŻKTRiZ "Błyskawica" w Waksmundzie – organizator obchodów rocznicy ostatniej walki i śmierci mjr "Ognia", współwydawca /wraz z wyd. Antyk/ płyty CD barda Żołnierzy Wyklętych z Gdańska - Andrzeja Kołakowskiego „Oskarżeni o wierność” /promocyjny koncert w Nowym Targu, kwiecień 2009/.

Pierwsza  i druga edycja rajdu w latach 2006-2007 miały miejsce w Gorcach - we współpracy z GPN, na szlakach związanych z działaniami  Konfederacji Tatrzańskiej, OP WILK i Grupy Ochrony Sztabu Zgrupowania "Błyskawica" oraz IV batalionu 1 PSP AK „Lamparta”.

Trzecia edycja 2008 odbyła się na trasie Odrowąż - Żeleźnica – Raba Wyżna – Stare Wierchy – Rabka, przypominając zarówno o bohaterach z lat II wojny /o OP ZWZ-AK „Szaroty” mówił jego żołnierz Władysław Szepelak „MAŁY” z Bielanki/ jak i podziemiu niepodległościowym II konspiracji - o walkach 3 kompanii Zgrupowania ”Błyskawica” oraz OP „Wiarusy” /1945-49/. Wyjątkowymi gośćmi rajdu byli partyzant mjr. "Ognia" Czesław Stolarczyk „GŁUC” z Rdzawki oraz Edward Klempka „WĘGORZ” z Rabki.

Czwarta edycja 2009 pod patronatem Szefa BBN śp. ALEKSANDRA SZCZYGŁO /+ 10.04.2010 Smoleńsk/ szlakiem 2 tatrzańskiej kompanii „Błyskawicy” Jana Kolasy „Powichra” na trasie Chochołów - Witów - dol. Chochołowska i Starej Roboty – Ornak – Kościelisko poświęcona była szczególnie pamięci powstańców chochołowskich z 1846 r., kurierów tatrzańskich i Marszałka E. Rydza-Śmigłego oraz partyzantom z grupy kpr. "Marnego" bestialsko zamordowanych w willi „Śmiechówka” w 1947 r. /rekonstrukcję ich walki i śmierci wykonała GRH "Błyskawica”/. Specjalnym gościem historycznym w tej edycji był partyzant KT, 4 i 2 kompanii mjr. „Ognia” Władysław Rogal „BUK”, a gościem artystycznym – Andrzej Dziubek z zespołem DE PRESS i prapremierą koncertu „Myśmy rebelianci”.

Piąty rajd 2010  poświęcony pamięci Przyjaciół Sprawy Żołnierzy Wyklętych:
śp. JANUSZA KURTYKI, ALEKSANDRA SZCZYGŁO, ANDRZEJA PRZEWOŹNIKA - przebiegał na szlakach Gorców – matecznika Grupy Ochrony Sztabu mjr. ”Ognia”; od Izby Pamięci niezłomnego orędownika spraw partyzanckich śp. Ks. Prof. Józefa Tischnera  i Jego mogiły w Łopusznej przez Ostrowsko, Czubę Ostrowską na Polanę Wachową. Uczestnicy zwiedzali nową ekspozycję przyrodniczo-historyczną GPN w Gajówce Mikołaja w dolinie Łopusznej  by ścieżką partyzancką wejść na Turbacz i Polanę Gabrowską na której GRH „Błyskawica” odtworzyła epizod pojmania konfidentów gestapo w maju 1943 r. Rajd zakończyła Msza Święta w Kaplicy Papieskiej pod Turbaczem, sprawowana przez o. Kazimierza Krakowczyka, w intencji Partyzantów i Ofiar Tragedii Smoleńskiej.


W tegorocznej edycji 2011 rekonstruktorzy i miłośnicy dziejów partyzantki Żołnierzy Wyklętych skupieni w  SRH im. J. Kurasia „Orła”, „Ognia” chcą  poprowadzić uczestników rajdu szlakiem 5 „beskidzkiej” kompanii ZP ”Błyskawica” Kazimierza  Paulo „Skały” a także zapoznać ich z dziejami partyzanckimi Beskidu Wyspowego i Makowskiego, począwszy od OP AK MSZYCA Jana Stachury „Adama”
/d-ca „Ognia” z czasów OP AK WILK’43 /po poakowską  GO ZORZA Jana Sałapatka „Orła” /w 1946 podległy mjr „Ogniowi”/.

Trzydniowy Rajd Szlakami Żołnierzy Wyklętych mjr Józefa Kurasia „Orła", "Ognia” na trasie:

Dzień 1, piątek:
Przełęcz  Rydza-Śmigłego/ legionistów J. Piłsudskiego z bitwy pod Limanową, grudzień 1914/ nad Chyszówkami k/Limanowej/ gmina Dobra/. Miejsce odsłonięcia w 1999 r. tablicy memoratywno - edukacyjnej poświęconej żołnierzom „Ognia” walczącym w Beskidach/ inicjatywa żołnierza  ŚZŻAK  koło Dobra Jana Drożdża „Brzytwy”, poparta przez ŚZŻAK Nowy Sącz Eugeniusza Konstantego „Szarego”, oprotestowana przez ŚZŻAK zarząd Kraków przez co zdarto z tablicy pseudonim „Ognia”/.

Godzina 11.00 - Start patroli po meldunku przed ostatnim d-cą  K.Paulo „Skałą”.
Trasa szlakami turystycznymi , śladem przejścia 5 komp. z rej. Limanowej w rej. Makowa w 1946 oraz Legionów Polskich z Makowa do Limanowej w 1914. Przeł. Rydza-Śmigłego /800m/ – Jurków – Ćwilin / 1072 m/ - Czarny Dział /673 m/ - Mszana Dolna /15 km , 5 h/.
Przejazd z mety do bazy rajdu w szkole w Bogdanówce k/Skomielnej Czarnej.

Dzień 2, sobota:
Bogdanówka/600 m/- Koskowa G. /867 m/- Stańkowa G./666 m/- Makowska G.- Maków  Podhalański /15 km, 5 h/ Maków Podhalański - meta: patrole meldują powrót i wykonanie zadań przed K. Paulo „Skałą”. Powrót z mety w Makowie

Dzień 3, niedziela:
Dojazd do Juszczyny.
Zakończenie: Msza św. w Juszczynie w intencji walczących na Podhalu o niepodległość Polski z niemieckim i sowieckim okupantem w latach 1939-55 oraz ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010.
Apel Poległych 1939-55 przy pierwszej tablicy mjr. „Ognia” z 1987 r.
poświęconej przez śp. ks. Adolfa Chojnackiego /"Ks. Popiełuszkę Podhala”/.
Patrole odbierają nagrody z rąk dowódcy 5 kompanii ZP „Błyskawica”.

Strona główna>
piątek, 19 sierpnia 2011
III Rajd Śladami Żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady AK

III Rajd Śladami Żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej na Podlasie - 26-28 sierpnia 2011 r.

Regionalny Komitet Obrony Pamięci Narodowej w Bielsku Podlaskim Placówka w Hajnówce oraz Stowarzyszenie Historyczne im. 5.Wileńskiej Brygady Armii Krajowej zapraszają wszystkie osoby zainteresowane historią Żołnierzy Wyklętych na III Rajd Śladami Żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej na Podlasie.

Termin Rajdu: 26-28 sierpnia 2011 r.


 • 26 sierpnia
Pierwsza koncentracja odbędzie się w Rudce (woj. Podlaskie, powiat Bielsk Podlaski) przy Urzędzie Gminy. O godzinie 9.00 patrole wyruszą do Ciechanowca wykonując zadania terenowe głównie szlakiem Uderzeniowych Batalionów Kadrowych. Po osiągnięciu Ciechanowca nastąpi zajęcie na kwatery miejscowego Internatu Zespołu Szkół Ogólnokształcących. W godzinach popołudniowych odbędą się zajęcia strzeleckie w formie zawodów. Wieczorem natomiast planowany jest wykład pracowników Instytutu Pamięci Narodowej.
 • 27 sierpnia
Druga koncentracja we wsi Czaje. Patrole dotrą tam pieszo wykonując zadania terenowe związane z działalnością na tym obszarze 5 i 6 Wileńskiej Brygady AK, jak również oddziałów NSZ, NZW oraz UBK. Obok pomnika poświęconego kpt. Władysławowi Łukasiukowi "Młotowi" odbędą się zajęcia prowadzone przez  zaproszoną w tym celu Trójmiejską Grupę Rekonstrukcji Historycznej. Wieczorem, po powrocie na kwaterę, nastąpi podsumowanie Rajdu. Przygotowana jest także Niespodzianka.
 • 28 sierpnia
Trzecia koncentracja w Narewce. Przerzut patroli do Narewki nastąpi autokarami. Po drodze zatrzymamy się w Kiersnowie aby złożyć kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszkę", ale także by przypomnieć historię bardzo ważnej dla 5. WBAK rodziny Państwa Kiersnowskich. W programie uroczystości poświęconych Żołnierzom Wyklętym w Narewce w 65 rocznicę śmierci Danusi Siedzikówny "Inki" jest Msza święta, przemówienia zaproszonych gości, złożenie kwiatów przy pomniku "Inki".

[Kliknij w mapę aby powiększyć]

Młodzież zainteresowana udziałem w Rajdzie, w tym szczególnie drużyny harcerskie, które wybrały "Inkę" jako swoją patronkę, proszone są o zgłaszanie swojego udziału do 15 sierpnia 2011 r. na podane niżej adresy mailowe lub telefonicznie. W odpowiedzi otrzymacie karty zgłoszenia oraz szczegółowe wskazówki i regulamin Rajdu. Osoby, instytucje, stowarzyszenia i środowiska zainteresowane udziałem w uroczystościach także prosimy o kontakt z organizatorami.

Na czas Rajdu organizatorzy zapewniają uczestnikom wyżywienie, zakwaterowanie oraz środki transportu w ramach planowanego programu. Uczestnicy na miejsce pierwszej koncentracji docierają na swój koszt. Podobnie wracają.

Ekwipunek uczestnika Rajdu powinien zawierać: karimatę, śpiwór, namiot (w zależności od ilości osób, które zdoła pomieścić – w razie złych warunków pogodowych noclegi odbędą się w internacie), menażkę, niezbędnik, kubek. Rajd ma formę pieszą więc konieczne będą dobre buty oraz dostosowane do zmiennych warunków pogodowych ubranie. Warto przed udziałem w Rajdzie poczytać na temat Żołnierzy Wyklętych – nie jest wskazana literatura resortowa!


Dane kontaktowe:

RKOPN – 609037559
boguslaw.labedzki@wp.pl

SH5.WBAK - 603853669
marta.chmielinska@lupaszko.pl

Strony internetowe, na których można znaleźć informacje o Rajdzie:

http://boguslawlabedzki.pl/page1.html
www.lupaszko.pl
http://www.cmhajnowka.nazwa.pl/strony/index1.html

Na temat mjr. "Łupaszki" i jego żołnierzy czytaj więcej:
Strona główna>
sobota, 09 lipca 2011
Piknik Patriotyczny w Rykach
Piknik Patriotyczny - Ryki, 10 lipca 2011 r.

10 lipca w Rykach odbędzie się „Piknik Patriotyczny” w ramach obchodów 65 rocznicy śmierci Dowódcy 15 Pułku Piechoty Wilków AK Majora Mariana Bernaciaka ps. "Orlik".

[kliknij w plakat aby powiększyć]

PROGRAM:

16:00 – rozpoczęcie ( plac przy kościele parafialnym p.w. Najświętszego Zbawiciela w Rykach)
 • Grupa Patriotyczno-Wychowawcza,
 • Związek strzelecki „Strzelec”,
 • Konkurs wiedzy dla dzieci,
 • Promocja książki Leszka Pietrzaka pt. „Antykomunistyczne podziemie zbrojne na terenie Inspektoratu Puławy w latach 1944-1956”,
 • Promocja książki Krystiana Pielachy pt. „Proces Żołnierzy Wyklętych w Rykach 15.01.1047”,
 • Wystawa IPN – „Zaplute Karły Reakcji”,
 • Koncert zespołu STEREODESANT,
20:00 – gwiazda wieczoru - Koncert zespołu De Press
 
Organizatorami są: Poseł na Sejm RP Jarosław Żaczek, Parafia p.w. Najświętszego Zbawiciela w Rykach, Światowy Związek Żołnierzy AK Koło w Rykach, Stowarzyszenie Prawicowy Ruch Samorządowy w Rykach,  Klub Historyczny im. AK przy I LO. w Rykach.
Katolickie Radio Podlasie i Portal Informacyjny Podlasie24.pl sprawują patronat medialny nad Piknikiem Patriotycznym.


Strona główna>
wtorek, 21 czerwca 2011
65 rocznica śmierci mjr. "Orlika"
Obchody 65 rocznicy śmierci mjr. Mariana Bernaciaka "Orlika" - Ryki, 26 czerwca 2011 r.W niedzielę, 26 czerwca 2011 r. przypada 65 rocznica śmierci majora Mariana Bernaciaka ps. "Orlik". Honorowy patronat tej uroczystości przyjął Biskup Siedlecki Zbigniew Kiernikowski, Pasterz Diecezji. Na sumie o godz. 12.00 w kościele parafialnym w Rykach zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta za majora "Orlika", dowódcę zgrupowania partyzanckiego 15. Pułku Piechoty Wilków AK-WiN oraz za Poległych, Pomordowanych i Zmarłych Jego Żołnierzy. Podczas tej uroczystości nastąpi przekazanie przez rodzinę "Orlika", jako wotum do kościoła w Rykach, Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski nadanego pośmiertnie przez prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego w 2009 roku.

Dalsza część uroczystości odbędzie się pod pomnikiem AK-WiN przy ulicy Warszawskiej: będzie to apel pamięci, wystąpienia okolicznościowe i złożenie wieńców. (Dla delegacji i chętnych o godz. 9.30 wyjazd autokarem z parkingu przy kościele do Piotrówka i Zalesia, aby złożyć wieńce).

Organizatorzy: poseł Jarosław Żaczek, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Rykach, Prawicowy Ruch Samorządowy w Rykach oraz Koło Historyczne im. Armii Krajowej przy I LO w Rykach.

Więcej na temat mjr. Mariana Bernaciaka "Orlika" czytaj:
Strona główna>
piątek, 20 maja 2011
Konferencja Naukowa "Silni jak Stal! NSZ!"
Konferencja Naukowa "Silni jak Stal! NSZ!" - Gdańsk, 27 maja 2011 r.

Naukowe Koło Historyków Uniwersytetu Gdańskiego pragnie zaprosić Państwa na konferencję naukową pt. "Silni jak Stal! NSZ!", która odbędzie się 27 maja o godzinie 17.00 w auli Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego (sala 1.46). Tematem sympozjum będą "Żołnierze Wyklęci" Narodowych Sił Zbrojnych. W spotkaniu wezmą udział wybitni znawcy przedmiotu – prof. dr hab. Bogdan Chrzanowski oraz prof. dr hab. Piotr Niwiński.

poniedziałek, 16 maja 2011
Wykład o NSZ w Szczecinie
Wykład Leszka Żebrowskiego o Narodowych Siłach Zbrojnych - Szczecin, 21 V 2011 r.


czwartek, 12 maja 2011
62 rocznica śmierci ppor. "Olecha"
62 rocznica śmierci ppor. Anatola Radziwonika "Olecha"

...Nie dajmy zginąć poległym.
Zbigniew Herbert

Ppor. Anatol Radziwonik „Olech”, „Mruk”, „Ojciec”, „Stary”, oficer VII batalionu 77 pp AK, komendant połączonych poakowskich obwodów Szczuczyn i Lida.

62 lata temu, 12 maja 1949 r. nieopodal wsi Raczkowszczyzna na Nowogródczyźnie, przebijając się przez obławę grupy operacyjnej NKWD, poległ ppor. Anatol Radziwonik ps. "Olech". Jego oddział był największym, najsilniejszym i jednym z najdłużej walczących antysowieckich oddziałów partyzanckich na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej. Na odwrocie jednego z nielicznych ocalałych zdjęć żołnierzy „Olecha” widnieje odręczny napis: „Nic dla siebie, wszystko dla Ojczyzny”... motto, które wpajał swym nieugiętym „kresowym straceńcom” i któremu sam pozostał wierny do końca swoich dni.

Anatol Radziwonik ps. "Olech", ur. 20 lutego 1916 r. w Briańsku na terenie Rosji, zm. 12 maja 1949 r. na Nowogródczyźnie, podporucznik WP, od 1943 w AK, jeden z dowódców oddziałów podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego, ostatni dowódca zorganizowanych struktur polskiego podziemia niepodległościowego na ziemi nowogródzkiej.

Urodził się w Briańsku, na terenie Rosji, gdzie od 1915 r. roku mieszkali jego rodzice Konstanty Radziwonik i Nadzieja z domu Makowiecka ewakuowani tam przez władze carskie. Ojciec był polskim kolejarzem w Wołkowysku, matka pochodziła z prawosławnej rodziny. Po wojnie polsko-sowieckiej rodzina powróciła do Wołkowyska. Anatol uczył się w Państwowym Męskim Seminarium Nauczycielskim w Słonimiu. Po jego ukończeniu pracował w szkole wiejskiej w Iszczołnianach koło Szczuczyna na Nowogródczyźnie. Uczestniczył w organizowaniu lokalnych struktur harcerskich.

Latem 1938 r. został powołany do Wojska Polskiego. Ukończywszy szkołę podchorążych piechoty w Jarosławiu, po zwolnieniu z wojska powrócił do Iszczołnian. Tam zastała go wojna. Nie wiadomo czy uczestniczył w wojnie obronnej 1939 r., wiadomo, że zataił ten fakt w zachowanej w archiwum w Grodnie ankiecie osobowej dla lokalnych władz z okresu pierwszej okupacji sowieckiej. Nie wiadomo też, kiedy przystąpił do polskiej konspiracji niepodległościowej. Wiadomo, że w 1943 r. dowodził jedną z placówek konspiracyjnych Obwodu AK Szczuczyn kryptonim "Łąka" w nowogródzkim Okręgu AK. Podczas służby w AK został awansowany do stopnia oficerskiego (podporucznika). Następnie przeszedł do partyzantki. Od zimy 1944 dowodził 3. plutonem w 2. kompanii VII batalionu 77. pp AK, dowodzonego kolejno przez ppor. Bojomira Tworzyańskiego „Ostoję” i legendarnego por. cc Jana Piwnika „Ponurego”.

15 kwietnia 1944 r. patrol wydzielony z jego plutonu rozbroił posterunek żandarmerii niemieckiej i policji białoruskiej w Możejkowie Małym. W tym samym miesiącu jego oddział rozbił niemiecką załogę w majątku Możejków Wielki. W maju pluton „Olecha” dwukrotnie rozbił oddziały niemieckie w zasadzkach koło wsi Kowczyki i Możejków Wielki. 16 lipca uczestniczył w zwycięskiej operacji likwidacji niemieckiego garnizonu w Jewłaszach, podczas której poległ „Ponury”.

Grupa żołnierzy z oddziału „Olecha” – 1945 r. (ppor. „Olech” siedzi w środku grupy), klęczy z lewej Mikoła „Zielony” (Ukrainiec, lejtnant Armii Czerwonej, antykomunista, który dołączył do polskiej partyzantki), z prawej klęczy: NN "Lis".

W początku lipca 1944 r. „Olech” wyruszył ze swoim batalionem w kierunku Wilna, by wziąć udział w operacji „Ostra Brama”. Oddział nie zdążył na czas, dzięki czemu uniknął rozbrojenia przez Sowietów. W zaistniałej sytuacji dowódca poprowadził swoich podkomendnych w rejon Szczuczyna gdzie kontynuował działalność bojową i konspiracyjną. Realia walki z niedawnym „sojusznikiem” oraz utrudniony kontakt z wyższymi strukturami AK, stały się przyczyną powstania wiosną 1945 r. Obwodu nr 49/67, obejmującego teren dawnych powiatów szczuczyńskiego i lidzkiego, nad którym "Olech" objął komendę.

Po likwidacji ppor. Czesława Zajączkowskiego „Ragnera” 3 grudnia 1944 r. w okolicy wsi Jeremicze i 21 stycznia 1945 r. pod Kowalkami por. Jana Borysewicza „Krysi”, dla NKWD wrogiem numer jeden stał się „Olech”. Stan liczebny Obwodu 49/67 w 1945 r. NKWD BSRR oceniało na około 800 ludzi, w większości pozostających w konspiracji i zorganizowanych w liczne placówki terenowe liczące od 10 do 50 członków, rozsiane w wioskach zamieszkałych głównie przez ludność polską.


Grupa partyzantów z oddziału ppor. A. Radziwonika "Olecha" (stoi 3 z lewej). Zima 1948 r.

Kolejne operacje przeciwko partyzantce i działania represyjne wobec ludności prowadzone przez NKWD przerzedzały placówki terenowe, nie były jednak w stanie ich zlikwidować i złamać polskiego oporu aż do wiosny 1949 r.

Ppor. Anatol Radziwonik „Olech” poległ 12 maja 1949 r. nad rzeczką Niewisza, niedaleko wsi Raczkowszczyzna, 3 km. na płd.-zach. od wsi Bakszty w Obwodzie Szczuczyn-Lida, podczas próby przebicia się przez pierścień kolejnej sowieckiej obławy. Miał 33 lata.


GLORIA VICTIS !!!

Więcej na temat ppor. "Olecha" czytaj tutaj:
Zainteresowanych historią walki polskich partyzantów na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej (m.in. por. Jana Borysewicza "Krysi", ppor. Czesława Zajączkowskiego "Ragnera", mjr. Macieja Kalenkiewicza "Kotwicza") po wkroczeniu sowietów, zapraszam do lektury kategorii Im poświęconej:
Strona główna>
poniedziałek, 09 maja 2011
Kibice w hołdzie "Żołnierzom Wyklętym"
Kibice Śląska Wrocław wspaniale uczcili pamięć "Żołnierzy Wyklętych"

Podczas sobotniego (7 maja 2011) meczu Śląska Wrocław z Polonią Bytom kibice uczcili pamięć "Żołnierzy Wyklętych", włączając się tym samym w poparcie Apelu 9  maja, którego istotą jest wezwanie:

9 maja 2011 r. zapalmy znicze i lampki w miejscach upamiętniających naszych rodaków poległych i pomordowanych w walce o wolność z siłami reżimu komunistycznego, w tym z żołnierzami Armii Czerwonej.Kibice Śląska Wrocław trzymali wzniesione tablice z wizerunkami bohaterów antykomunistycznego podziemia oraz wywiesili transparenty z nazwiskami i pseudonimami niezłomnych "Żołnierzy Wyklętych". Zgromadzeni na meczu mogli zobaczyć m.in. takie nazwiska i pseudonimy jak: Franciszek Jaskulski „Zagończyk”, Wacław Grabowski „Puszczyk”, Zdzisław Broński „Uskok”, Edward Taraszkiewicz „Żelazny”, Leon Taraszkiewicz „Jastrząb”, Anatol Radziwonik „Olech”, Ludwik Marszałek „Zbroja”, Stanisław Marchewka „Ryba”, Stanisław Kasznica, Jan Tabortowski „Bruzda”, Antoni Żubryd „Zuch”, Henryk Wieliczko „Lufa”, Józef Świder „Mściciel”, Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, Henryk Flame „Bartek”, Józef Ślęzak „Mucha”, Józef Franczak „Lalek”, Mieczysław Dziemieszkiewicz „Rój”, Józef Kuraś „Ogień”, Emil Fieldorf „Nil”, Danuta Siedzik „Inka”, Witold Pilecki, Hieronim Dekutowski „Zapora”.
Kibice przygotowali również wielki, biało-czerwony transparent z napisem "Świat świętował - Polacy ginęli, 8 V 1945 r.". Na trybunach pojawił się też ogromny Orzeł Biały na tle biało-czerwonych barw.DZIĘKUJĘ !!!

Strona główna>
poniedziałek, 25 kwietnia 2011