Zapomniani Bohaterowie

WSPARCIE STRONY
Żołnierze Wyklęci - Zapomniani Bohaterowie na facebook
FUNDACJA ''PAMIĘTAMY''
THE DOOMED SOLDIERS
Freedom And Independence
NATIONAL ARMED FORCES
Instytut Pamięci Narodowej
Zeszyty Historyczne WiN-u
GLAUKOPIS - Pismo Społeczno-Historyczne
Historia miejscowości Gminy Urszulin
ENDECJA.pl
Brygada Świętokrzyska NSZ

Leopold Okulicki
GRH Ogniowcy
Pamięci Żołnierzy Wyklętych
KAMPANIA WRZEŚNIOWA 1939


www.michalkiewicz.pl - strona autorska Stanisława Michalkiewicza
ALBUM POLSKI - Nasze Małe Ojczyzny
Witryna poświęcona twórczości i życiu Józefa Mackiewicza (1902 - 1985)
Łysiakmania
WOLNI i SOLIDARNI
Społeczny Komitet Budowy Pomnika Ofiar Tragedii Narodowej pod Smoleńskiem
13grudnia.org.pl
Żarowska Izba Historyczna
Strony Patriotyczne
SURGE POLONIA
Prawy Prosty. Niezależny Magazyn Informacyjny
Polsko-Polonijna Gazeta Internetowa KWORUM
Ogrody Wspomnień
piątek, 19 sierpnia 2011
III Rajd Śladami Żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady AK

III Rajd Śladami Żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej na Podlasie - 26-28 sierpnia 2011 r.

Regionalny Komitet Obrony Pamięci Narodowej w Bielsku Podlaskim Placówka w Hajnówce oraz Stowarzyszenie Historyczne im. 5.Wileńskiej Brygady Armii Krajowej zapraszają wszystkie osoby zainteresowane historią Żołnierzy Wyklętych na III Rajd Śladami Żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej na Podlasie.

Termin Rajdu: 26-28 sierpnia 2011 r.


 • 26 sierpnia
Pierwsza koncentracja odbędzie się w Rudce (woj. Podlaskie, powiat Bielsk Podlaski) przy Urzędzie Gminy. O godzinie 9.00 patrole wyruszą do Ciechanowca wykonując zadania terenowe głównie szlakiem Uderzeniowych Batalionów Kadrowych. Po osiągnięciu Ciechanowca nastąpi zajęcie na kwatery miejscowego Internatu Zespołu Szkół Ogólnokształcących. W godzinach popołudniowych odbędą się zajęcia strzeleckie w formie zawodów. Wieczorem natomiast planowany jest wykład pracowników Instytutu Pamięci Narodowej.
 • 27 sierpnia
Druga koncentracja we wsi Czaje. Patrole dotrą tam pieszo wykonując zadania terenowe związane z działalnością na tym obszarze 5 i 6 Wileńskiej Brygady AK, jak również oddziałów NSZ, NZW oraz UBK. Obok pomnika poświęconego kpt. Władysławowi Łukasiukowi "Młotowi" odbędą się zajęcia prowadzone przez  zaproszoną w tym celu Trójmiejską Grupę Rekonstrukcji Historycznej. Wieczorem, po powrocie na kwaterę, nastąpi podsumowanie Rajdu. Przygotowana jest także Niespodzianka.
 • 28 sierpnia
Trzecia koncentracja w Narewce. Przerzut patroli do Narewki nastąpi autokarami. Po drodze zatrzymamy się w Kiersnowie aby złożyć kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszkę", ale także by przypomnieć historię bardzo ważnej dla 5. WBAK rodziny Państwa Kiersnowskich. W programie uroczystości poświęconych Żołnierzom Wyklętym w Narewce w 65 rocznicę śmierci Danusi Siedzikówny "Inki" jest Msza święta, przemówienia zaproszonych gości, złożenie kwiatów przy pomniku "Inki".

[Kliknij w mapę aby powiększyć]

Młodzież zainteresowana udziałem w Rajdzie, w tym szczególnie drużyny harcerskie, które wybrały "Inkę" jako swoją patronkę, proszone są o zgłaszanie swojego udziału do 15 sierpnia 2011 r. na podane niżej adresy mailowe lub telefonicznie. W odpowiedzi otrzymacie karty zgłoszenia oraz szczegółowe wskazówki i regulamin Rajdu. Osoby, instytucje, stowarzyszenia i środowiska zainteresowane udziałem w uroczystościach także prosimy o kontakt z organizatorami.

Na czas Rajdu organizatorzy zapewniają uczestnikom wyżywienie, zakwaterowanie oraz środki transportu w ramach planowanego programu. Uczestnicy na miejsce pierwszej koncentracji docierają na swój koszt. Podobnie wracają.

Ekwipunek uczestnika Rajdu powinien zawierać: karimatę, śpiwór, namiot (w zależności od ilości osób, które zdoła pomieścić – w razie złych warunków pogodowych noclegi odbędą się w internacie), menażkę, niezbędnik, kubek. Rajd ma formę pieszą więc konieczne będą dobre buty oraz dostosowane do zmiennych warunków pogodowych ubranie. Warto przed udziałem w Rajdzie poczytać na temat Żołnierzy Wyklętych – nie jest wskazana literatura resortowa!


Dane kontaktowe:

RKOPN – 609037559
boguslaw.labedzki@wp.pl

SH5.WBAK - 603853669
marta.chmielinska@lupaszko.pl

Strony internetowe, na których można znaleźć informacje o Rajdzie:

http://boguslawlabedzki.pl/page1.html
www.lupaszko.pl
http://www.cmhajnowka.nazwa.pl/strony/index1.html

Na temat mjr. "Łupaszki" i jego żołnierzy czytaj więcej:
Strona główna>
sobota, 09 lipca 2011
Piknik Patriotyczny w Rykach
Piknik Patriotyczny - Ryki, 10 lipca 2011 r.

10 lipca w Rykach odbędzie się „Piknik Patriotyczny” w ramach obchodów 65 rocznicy śmierci Dowódcy 15 Pułku Piechoty Wilków AK Majora Mariana Bernaciaka ps. "Orlik".

[kliknij w plakat aby powiększyć]

PROGRAM:

16:00 – rozpoczęcie ( plac przy kościele parafialnym p.w. Najświętszego Zbawiciela w Rykach)
 • Grupa Patriotyczno-Wychowawcza,
 • Związek strzelecki „Strzelec”,
 • Konkurs wiedzy dla dzieci,
 • Promocja książki Leszka Pietrzaka pt. „Antykomunistyczne podziemie zbrojne na terenie Inspektoratu Puławy w latach 1944-1956”,
 • Promocja książki Krystiana Pielachy pt. „Proces Żołnierzy Wyklętych w Rykach 15.01.1047”,
 • Wystawa IPN – „Zaplute Karły Reakcji”,
 • Koncert zespołu STEREODESANT,
20:00 – gwiazda wieczoru - Koncert zespołu De Press
 
Organizatorami są: Poseł na Sejm RP Jarosław Żaczek, Parafia p.w. Najświętszego Zbawiciela w Rykach, Światowy Związek Żołnierzy AK Koło w Rykach, Stowarzyszenie Prawicowy Ruch Samorządowy w Rykach,  Klub Historyczny im. AK przy I LO. w Rykach.
Katolickie Radio Podlasie i Portal Informacyjny Podlasie24.pl sprawują patronat medialny nad Piknikiem Patriotycznym.


Strona główna>
wtorek, 21 czerwca 2011
65 rocznica śmierci mjr. "Orlika"
Obchody 65 rocznicy śmierci mjr. Mariana Bernaciaka "Orlika" - Ryki, 26 czerwca 2011 r.W niedzielę, 26 czerwca 2011 r. przypada 65 rocznica śmierci majora Mariana Bernaciaka ps. "Orlik". Honorowy patronat tej uroczystości przyjął Biskup Siedlecki Zbigniew Kiernikowski, Pasterz Diecezji. Na sumie o godz. 12.00 w kościele parafialnym w Rykach zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta za majora "Orlika", dowódcę zgrupowania partyzanckiego 15. Pułku Piechoty Wilków AK-WiN oraz za Poległych, Pomordowanych i Zmarłych Jego Żołnierzy. Podczas tej uroczystości nastąpi przekazanie przez rodzinę "Orlika", jako wotum do kościoła w Rykach, Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski nadanego pośmiertnie przez prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego w 2009 roku.

Dalsza część uroczystości odbędzie się pod pomnikiem AK-WiN przy ulicy Warszawskiej: będzie to apel pamięci, wystąpienia okolicznościowe i złożenie wieńców. (Dla delegacji i chętnych o godz. 9.30 wyjazd autokarem z parkingu przy kościele do Piotrówka i Zalesia, aby złożyć wieńce).

Organizatorzy: poseł Jarosław Żaczek, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Rykach, Prawicowy Ruch Samorządowy w Rykach oraz Koło Historyczne im. Armii Krajowej przy I LO w Rykach.

Więcej na temat mjr. Mariana Bernaciaka "Orlika" czytaj:
Strona główna>
piątek, 20 maja 2011
Konferencja Naukowa "Silni jak Stal! NSZ!"
Konferencja Naukowa "Silni jak Stal! NSZ!" - Gdańsk, 27 maja 2011 r.

Naukowe Koło Historyków Uniwersytetu Gdańskiego pragnie zaprosić Państwa na konferencję naukową pt. "Silni jak Stal! NSZ!", która odbędzie się 27 maja o godzinie 17.00 w auli Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego (sala 1.46). Tematem sympozjum będą "Żołnierze Wyklęci" Narodowych Sił Zbrojnych. W spotkaniu wezmą udział wybitni znawcy przedmiotu – prof. dr hab. Bogdan Chrzanowski oraz prof. dr hab. Piotr Niwiński.

poniedziałek, 16 maja 2011
Wykład o NSZ w Szczecinie
Wykład Leszka Żebrowskiego o Narodowych Siłach Zbrojnych - Szczecin, 21 V 2011 r.


czwartek, 12 maja 2011
62 rocznica śmierci ppor. "Olecha"
62 rocznica śmierci ppor. Anatola Radziwonika "Olecha"

...Nie dajmy zginąć poległym.
Zbigniew Herbert

Ppor. Anatol Radziwonik „Olech”, „Mruk”, „Ojciec”, „Stary”, oficer VII batalionu 77 pp AK, komendant połączonych poakowskich obwodów Szczuczyn i Lida.

62 lata temu, 12 maja 1949 r. nieopodal wsi Raczkowszczyzna na Nowogródczyźnie, przebijając się przez obławę grupy operacyjnej NKWD, poległ ppor. Anatol Radziwonik ps. "Olech". Jego oddział był największym, najsilniejszym i jednym z najdłużej walczących antysowieckich oddziałów partyzanckich na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej. Na odwrocie jednego z nielicznych ocalałych zdjęć żołnierzy „Olecha” widnieje odręczny napis: „Nic dla siebie, wszystko dla Ojczyzny”... motto, które wpajał swym nieugiętym „kresowym straceńcom” i któremu sam pozostał wierny do końca swoich dni.

Anatol Radziwonik ps. "Olech", ur. 20 lutego 1916 r. w Briańsku na terenie Rosji, zm. 12 maja 1949 r. na Nowogródczyźnie, podporucznik WP, od 1943 w AK, jeden z dowódców oddziałów podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego, ostatni dowódca zorganizowanych struktur polskiego podziemia niepodległościowego na ziemi nowogródzkiej.

Urodził się w Briańsku, na terenie Rosji, gdzie od 1915 r. roku mieszkali jego rodzice Konstanty Radziwonik i Nadzieja z domu Makowiecka ewakuowani tam przez władze carskie. Ojciec był polskim kolejarzem w Wołkowysku, matka pochodziła z prawosławnej rodziny. Po wojnie polsko-sowieckiej rodzina powróciła do Wołkowyska. Anatol uczył się w Państwowym Męskim Seminarium Nauczycielskim w Słonimiu. Po jego ukończeniu pracował w szkole wiejskiej w Iszczołnianach koło Szczuczyna na Nowogródczyźnie. Uczestniczył w organizowaniu lokalnych struktur harcerskich.

Latem 1938 r. został powołany do Wojska Polskiego. Ukończywszy szkołę podchorążych piechoty w Jarosławiu, po zwolnieniu z wojska powrócił do Iszczołnian. Tam zastała go wojna. Nie wiadomo czy uczestniczył w wojnie obronnej 1939 r., wiadomo, że zataił ten fakt w zachowanej w archiwum w Grodnie ankiecie osobowej dla lokalnych władz z okresu pierwszej okupacji sowieckiej. Nie wiadomo też, kiedy przystąpił do polskiej konspiracji niepodległościowej. Wiadomo, że w 1943 r. dowodził jedną z placówek konspiracyjnych Obwodu AK Szczuczyn kryptonim "Łąka" w nowogródzkim Okręgu AK. Podczas służby w AK został awansowany do stopnia oficerskiego (podporucznika). Następnie przeszedł do partyzantki. Od zimy 1944 dowodził 3. plutonem w 2. kompanii VII batalionu 77. pp AK, dowodzonego kolejno przez ppor. Bojomira Tworzyańskiego „Ostoję” i legendarnego por. cc Jana Piwnika „Ponurego”.

15 kwietnia 1944 r. patrol wydzielony z jego plutonu rozbroił posterunek żandarmerii niemieckiej i policji białoruskiej w Możejkowie Małym. W tym samym miesiącu jego oddział rozbił niemiecką załogę w majątku Możejków Wielki. W maju pluton „Olecha” dwukrotnie rozbił oddziały niemieckie w zasadzkach koło wsi Kowczyki i Możejków Wielki. 16 lipca uczestniczył w zwycięskiej operacji likwidacji niemieckiego garnizonu w Jewłaszach, podczas której poległ „Ponury”.

Grupa żołnierzy z oddziału „Olecha” – 1945 r. (ppor. „Olech” siedzi w środku grupy), klęczy z lewej Mikoła „Zielony” (Ukrainiec, lejtnant Armii Czerwonej, antykomunista, który dołączył do polskiej partyzantki), z prawej klęczy: NN "Lis".

W początku lipca 1944 r. „Olech” wyruszył ze swoim batalionem w kierunku Wilna, by wziąć udział w operacji „Ostra Brama”. Oddział nie zdążył na czas, dzięki czemu uniknął rozbrojenia przez Sowietów. W zaistniałej sytuacji dowódca poprowadził swoich podkomendnych w rejon Szczuczyna gdzie kontynuował działalność bojową i konspiracyjną. Realia walki z niedawnym „sojusznikiem” oraz utrudniony kontakt z wyższymi strukturami AK, stały się przyczyną powstania wiosną 1945 r. Obwodu nr 49/67, obejmującego teren dawnych powiatów szczuczyńskiego i lidzkiego, nad którym "Olech" objął komendę.

Po likwidacji ppor. Czesława Zajączkowskiego „Ragnera” 3 grudnia 1944 r. w okolicy wsi Jeremicze i 21 stycznia 1945 r. pod Kowalkami por. Jana Borysewicza „Krysi”, dla NKWD wrogiem numer jeden stał się „Olech”. Stan liczebny Obwodu 49/67 w 1945 r. NKWD BSRR oceniało na około 800 ludzi, w większości pozostających w konspiracji i zorganizowanych w liczne placówki terenowe liczące od 10 do 50 członków, rozsiane w wioskach zamieszkałych głównie przez ludność polską.


Grupa partyzantów z oddziału ppor. A. Radziwonika "Olecha" (stoi 3 z lewej). Zima 1948 r.

Kolejne operacje przeciwko partyzantce i działania represyjne wobec ludności prowadzone przez NKWD przerzedzały placówki terenowe, nie były jednak w stanie ich zlikwidować i złamać polskiego oporu aż do wiosny 1949 r.

Ppor. Anatol Radziwonik „Olech” poległ 12 maja 1949 r. nad rzeczką Niewisza, niedaleko wsi Raczkowszczyzna, 3 km. na płd.-zach. od wsi Bakszty w Obwodzie Szczuczyn-Lida, podczas próby przebicia się przez pierścień kolejnej sowieckiej obławy. Miał 33 lata.


GLORIA VICTIS !!!

Więcej na temat ppor. "Olecha" czytaj tutaj:
Zainteresowanych historią walki polskich partyzantów na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej (m.in. por. Jana Borysewicza "Krysi", ppor. Czesława Zajączkowskiego "Ragnera", mjr. Macieja Kalenkiewicza "Kotwicza") po wkroczeniu sowietów, zapraszam do lektury kategorii Im poświęconej:
Strona główna>
poniedziałek, 09 maja 2011
Kibice w hołdzie "Żołnierzom Wyklętym"
Kibice Śląska Wrocław wspaniale uczcili pamięć "Żołnierzy Wyklętych"

Podczas sobotniego (7 maja 2011) meczu Śląska Wrocław z Polonią Bytom kibice uczcili pamięć "Żołnierzy Wyklętych", włączając się tym samym w poparcie Apelu 9  maja, którego istotą jest wezwanie:

9 maja 2011 r. zapalmy znicze i lampki w miejscach upamiętniających naszych rodaków poległych i pomordowanych w walce o wolność z siłami reżimu komunistycznego, w tym z żołnierzami Armii Czerwonej.Kibice Śląska Wrocław trzymali wzniesione tablice z wizerunkami bohaterów antykomunistycznego podziemia oraz wywiesili transparenty z nazwiskami i pseudonimami niezłomnych "Żołnierzy Wyklętych". Zgromadzeni na meczu mogli zobaczyć m.in. takie nazwiska i pseudonimy jak: Franciszek Jaskulski „Zagończyk”, Wacław Grabowski „Puszczyk”, Zdzisław Broński „Uskok”, Edward Taraszkiewicz „Żelazny”, Leon Taraszkiewicz „Jastrząb”, Anatol Radziwonik „Olech”, Ludwik Marszałek „Zbroja”, Stanisław Marchewka „Ryba”, Stanisław Kasznica, Jan Tabortowski „Bruzda”, Antoni Żubryd „Zuch”, Henryk Wieliczko „Lufa”, Józef Świder „Mściciel”, Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, Henryk Flame „Bartek”, Józef Ślęzak „Mucha”, Józef Franczak „Lalek”, Mieczysław Dziemieszkiewicz „Rój”, Józef Kuraś „Ogień”, Emil Fieldorf „Nil”, Danuta Siedzik „Inka”, Witold Pilecki, Hieronim Dekutowski „Zapora”.
Kibice przygotowali również wielki, biało-czerwony transparent z napisem "Świat świętował - Polacy ginęli, 8 V 1945 r.". Na trybunach pojawił się też ogromny Orzeł Biały na tle biało-czerwonych barw.DZIĘKUJĘ !!!

Strona główna>
poniedziałek, 25 kwietnia 2011
sobota, 23 kwietnia 2011
wtorek, 12 kwietnia 2011
Konferencja poświęcona Januszowi Kurtyce
Konferencja Janusz Kurtyka – Rzeczypospolitej historyk i urzędnik. Kraków, 15-16 kwietnia 2011 r.15 KWIETNIA 2011 r., PIĄTEK

Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Aula Wincentego Danka, ul. Podchorążych 2

9.30 OTWARCIE KONFERENCJI:
 • prof. Zdzisław Noga (dyrektor Instytutu Historii Uniwersytetu Pedagogicznego);
 • dr hab., prof. UJ Stanisław A. Sroka (dyrektor Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego);
 • Waldemar Bukowski (kierownik Pracowni Słownika Historyczno-Geografi cznego Małopolski Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk).
 • Waldemar Bukowski - Janusz Kurtyka – badacz dziejów Polski średniowiecznej i wczesnonowożytnej;
 • dr Franciszek Sikora - Udział Janusza Kurtyki w pracach nad "Słownikiem historyczno-geograficznym woj. krakowskiego w średniowieczu" i jego studia nad dziejami osadnictwa;
 • dr hab., prof. UMK Jan Wroniszewski - Genealogia i biografi styka w badaniach Janusza Kurtyki;
 • prof. Tomasz Jurek - Historia społeczna w badaniach Janusza Kurtyki;
 • dr hab., prof. UŚ Jerzy Sperka - „Theatrum politicum” jako przedmiot badań Janusza Kurtyki;
 • Dyskusja.
12.15 - 12.30 PRZERWA
 • dr hab., prof. UR Zdzisław Budzyński - Podole w dorobku i projektach badawczych Janusza Kurtyki;
 • dr Witalij Michałowski - Badania Janusza Kurtyki nad Podolem na tle nowszej historiografi i ukraińskiej;
 • Mariusz Machynia, dr Marian Wolski - Projekt badawczy „Zapomniane pomniki cywilizacji europejskiej.
 • Zespół ksiąg ziemskich i grodzkich w zasobie Centralnego Państwowego Historycznego Archiwum w Kijowie”. Dotychczasowy dorobek zespołu i perspektywa prac;
 • Maciej Wilamowski - O warsztacie badawczym Janusza Kurtyki;
 • Dyskusja i podsumowanie obrad.
 • Maciej Wilamowski - Prezentacja zbioru prac Janusza Kurtyki: „Podole w czasach jagiellońskich 1394–1572”, Kraków 2011, Societas Vistulana.
15.00 ZAKOŃCZENIE OBRAD

16.30 - 18.30 KONFERENCJA STUDENCKA DEDYKOWANA JANUSZOWI KURTYCE
(organizowana przez Koło Naukowe Historyków Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego i Studenckie Koło Naukowe Historyków Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie). Aula im. ks. Józefa Tischnera, Instytut Historii UJ, ul. Gołębia 13
 • Marek Mroczek – Szachy w średniowieczu. Kultura, nauka i życie codzienne;
 • Diana Griszan – Działalność Józefy Petriczek w krakowskim okręgu WiN;
 • Piotr Magiera – Powojenna działalność 5. Brygady Wileńskiej – heroiczna walka czy przejaw brawury?;
 • Krzysztof Kloc – Marksistowskie interpretacje czyli II Rzeczpospolita oczami Polski Ludowej;
 • Dominika Jasiak – Procesy karne uczestników protestów społecznych w Marcu 1968 r. w Krakowie;
 • Kamil Ruszała – Nielegalna budowa kościołów na terenie diecezji przemyskiej w okresie PRL, przykład Glinika Polskiego w świetle niepublikowanych materiałów;
 • Joanna Mrugała – Czwarty kumpel – krótka opowieść o Staszku Pietraszce
18:30 – MSZA ŚWIĘTA W INTENCJI ŚP. JANUSZA KURTYKI
kościół św. Marka, ul. św. Marka 10

16 KWIETNIA 2011 r., SOBOTA


8.30 MSZA ŚWIĘTA W INTENCJI ŚP. JANUSZA KURTYKI
Kolegiata Akademicka św. Anny w Krakowie
Auditorium Maximum UJ, ul. Krupnicza 35

10.00 OTWARCIE KONFERENCJI:
 • dr hab., prof. UJ Stanisław Sroka (dyrektor Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego);
 • Zuzanna Kurtyka;
 • dr Franciszek Gryciuk (p.o. prezes Instytutu Pamięci Narodowej);
 • dr Marek Lasota (dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie).
 • dr Janusz Pezda - Janusz Kurtyka – działacz Koła Naukowego Historyków Studentów UJ i Niezależnego Zrzeszenia Studentów UJ;
 • Kazimierz Krajewski - Janusz Kurtyka – strażnik pamięci „Żołnierzy Wyklętych”;
 • dr Filip Musiał - Janusz Kurtyka – redaktor „Zeszytów Historycznych WiN-u” i prezes Stowarzyszenia Społeczno-Kombatanckiego Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość;
 • prof. Jan Draus - Janusz Kurtyka - wykładowca i dydaktyk.
11.40 - 12.00 PRZERWA
 • prof. Ryszard Terlecki - Janusz Kurtyka – dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie;
 • Mateusz Szpytma - Janusz Kurtyka – prezes Instytutu Pamięci Narodowej;
 • prof. Jurij Szapował, dr Serhij Kokin - Rola Janusza Kurtyki w intensyfi kacji współpracy IPN ze Służbą Bezpieczeństwa Ukrainy i innymi instytucjami ukraińskimi;
 • dr Maciej Korkuć - Janusz Kurtyka – Historia najnowsza a polityka pamięci;
 • dr Barbara Fedyszak-Radziejowska - Analiza jakościowa zawartości prasy dotyczącej Janusza Kurtyki;
 • Wojciech Frazik - Prezentacja książki Janusza Kurtyki: „Z dziejów agonii i podboju. Prace zebrane z zakresu najnowszej historii Polski”, Kraków 2011, Oddział IPN w Krakowie – Arcana.
 • Projekcja filmu w reżyserii Aliny Czerniakowskiej – Trwajcie. IPN 2005 – 2010. Janusz Kurtyka

14.30 ZAKOŃCZENIE OBRAD


[kliknij w obrazek aby powiększyć]

wtorek, 22 marca 2011
Żołnierze Wyklęci w "Rzeczpospolitej"
"Żołnierze Wyklęci 1943 - 1963" - ośmiotomowy cykl wydawniczy "Rzeczpospolitej",  od 30 marca 2011 r.Informacja za "Rzeczpospolitą":

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" był w tym roku po raz pierwszy – z inicjatywy śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego – oficjalnie obchodzony w Polsce.

Wiedza o tych bohaterskich żołnierzach, do końca wiernych Rzeczypospolitej, jest jednak nadal zbyt mała, a nazbyt wypaczona i zresztą wypaczana nadal.

Dlatego
30 marca dziennik "Rzeczpospolita" rozpoczyna wielki cykl popularyzujący tę historię, obejmujący lata 1943 – 1963.

Dziś niejako zapowiedź owego ośmiotomowego wydawnictwa. Historycy Instytutu Pamięci Narodowej – Kazimierz Krajewski, Tomasz Łabuszewski i Jan Żaryn – dokonują w dzisiejszym dodatku rzetelnego i sugestywnego przybliżenia dziejów, celów i metod walki oraz wybitnych postaci podziemia niepodległościowego. Ukazujemy kilka ich akcji na specjalne zamówienie ilustrowanych przez Marka Szyszkę.
Reprodukujemy także niektóre z setek zdjęć przygotowanych już do druku oraz jedną ze stron nowego komiksu Krzysztofa Wyrzykowskiego i Sławomira Zajączkowskiego o działaniach "Żelaznego" od "Łupaszki", który będzie publikowany w całości od nr. 1 do 8 cyklu "Żołnierze Wyklęci 1943 – 1963".
30 marca 2011 r. – bogaty ciąg dalszy...