Zapomniani Bohaterowie

WSPARCIE STRONY
Żołnierze Wyklęci - Zapomniani Bohaterowie na facebook
FUNDACJA ''PAMIĘTAMY''
MUZEUM ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH w Ostrołęce
WIL3 SZLAK
THE DOOMED SOLDIERS
Freedom And Independence
NATIONAL ARMED FORCES
Instytut Pamięci Narodowej
Zeszyty Historyczne WiN-u
GLAUKOPIS - Pismo Społeczno-Historyczne
Historia miejscowości Gminy Urszulin
ENDECJA.pl
Brygada Świętokrzyska NSZ

Leopold Okulicki
GRH Ogniowcy
Pamięci Żołnierzy Wyklętych
KAMPANIA WRZEŚNIOWA 1939


www.michalkiewicz.pl - strona autorska Stanisława Michalkiewicza
ALBUM POLSKI - Nasze Małe Ojczyzny
Witryna poświęcona twórczości i życiu Józefa Mackiewicza (1902 - 1985)
Łysiakmania
WOLNI i SOLIDARNI
Społeczny Komitet Budowy Pomnika Ofiar Tragedii Narodowej pod Smoleńskiem
13grudnia.org.pl
Żarowska Izba Historyczna
Strony Patriotyczne
SURGE POLONIA
Prawy Prosty. Niezależny Magazyn Informacyjny
Polsko-Polonijna Gazeta Internetowa KWORUM
Ogrody Wspomnień
sobota, 14 kwietnia 2012
Dyskusja i pokaz filmu "Żołnierze Wyklęci"
"Żołnierze Wyklęci" - Jak pamiętać? Dyskusja - Leszczyński i Rosalak / Pokaz filmu "Żołnierze Wyklęci"

16 kwietnia 2012 r., s. 211-213 w budynku Starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, Warszawa, godz. 20.00


W kontekście "Żołnierzy Wyklętych" chcemy rozmawiać o tym jak to jest z naszą polską pamięcią historyczną? Czy w ogóle warto pamiętać? A jeśli tak to o czym? Jak mówić o Żołnierzach Wyklętych i o tych którzy z nimi walczyli? Czy racje między tymi którzy mówią o wojnie domowej i tymi którzy mówią o ostatnim powstaniu niepodległościowym rzeczywiście rozłożone są równomiernie?

Do dyskusji zaproszeni zostali Adam Leszczyński z "Gazety Wyborczej" oraz Maciej Rosalak z "Uważam Rze".
 • "Żołnierze wyklęci" - film Wincentego Ronisza to kolejny pokaz w ramach Nowego Kina Historycznego, cyklu organizowanego przez NZS UW.
 • "Żołnierze wyklęci" żołnierze podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy nie zaprzestali walki po 1945 roku. Dla wielu - ostatni niezłomni, przykład tego, że nie trzeba kłaniać się okolicznościom.
 • Dla innych "Żołnierze wyklęci" to budowanie przez polską prawicę kolejnych mitów narodowowyzwoleńczych i romantyczna gorączka mającą niewiele wspólnego z faktami historycznymi.
 • 1 marca - dzień pamięci "Żołnierzy Wyklętych", dla niektórych sprawiedliwość dziejowa i przywracanie pamięci o tych których skazano na zapomnienie. Dla innych powód by wyjść z sali sejmowej.
WSTĘP WOLNY!

Strona główna>
piątek, 13 kwietnia 2012
61 rocznica śmierci st. sierż. "Roja"
61 rocznica śmierci st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. "Rój"


St. sierż. Mieczysław Dziemieszkiewicz ps. "Rój" na czele oddziału, 1948 r.

61 lat temu, 13 kwietnia 1951 r., zdradzony i okrążony, poległ w walce st. sierż. Mieczysław Dziemieszkiewicz ps. "Rój", dowódca jednego z najdłużej walczących z komunistami na Mazowszu oddziałów Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Przebywał wówczas wraz z Bronisławem Gniazdowskim "Mazurem" w gospodarstwie Burkackich we wsi Szyszki (gm. Kozłowo, pow. pułtuski), gdzie został otoczony przez 270 żołnierzy z I Brygady KBW i nieustaloną liczbę funkcjonariuszy UBP i MO. Akcję grupy operacyjnej wspierał samolot zrzucający flary oświetlające teren. Po kilku godzinach od rozpoczęcia akcji obaj wyszli z ukrycia i podjęli próbę przedarcia się przez kordon obławy. Padli w krzyżowym ogniu broni maszynowej.

St. sierż. Mieczysław Dziemieszkiewicz "Rój" należał do najwybitniejszych, najbardziej energicznych i zdeterminowanych dowódców polowych XVI Okręgu Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Cieszył się poparciem ludności, dzięki któremu mógł tak długo działać i utrudniać komunistom utrwalanie swej władzy. Poległ w walce o wolną i niepodległą Polskę.
GLORIA VICTIS !!!

Bronisław Gniazdowski "Mazur" i Mieczysław Dziemieszkiewicz "Rój", polegli 13 IV 1951 r. w kolonii Szyszki - zdjęcie wykonane przez UB.

Obejrzyj film Jerzego Zalewskiego:
Elegia na śmierć "Roja"


Więcej na temat st. sierż. "Roja" czytaj:
piątek, 06 kwietnia 2012
Córka mjr. "Łupaszki" spocznie w mogile ojca !
Córka legendarnego mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki", dowódcy 5. Brygady Wileńskiej AK, spocznie jednak w symbolicznej mogile ojca, na Powązkach Wojskowych.


Maj 1944, Punżanki, woj. wileńskie. Rtm Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka" (d-ca 5 Brygady Wileńskiej AK) z córką Barbarą. Fot. Sergiusz Sprudin.

Dzięki ofiarności ludzi udało się zgromadzić pieniądze potrzebne na pochówek na Powązkach Barbary Szendzielarz. Pogrzeb odbędzie się 13 kwietnia 2012 r. (piątek). Początek uroczystości pogrzebowych na cmentarzu wyznaczono na 15.00. Wcześniej, o godz. 12.00, odbędzie się Msza św. w katedrze polowej Wojska Polskiego.

Ostatnią wolą córki "Łupaszki", która zmarła 30 marca, było pochowanie jej w symbolicznej mogile swojego ojca na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Jednak na przeszkodzie stanęły względy finansowe. Barbara Szendzielarz swoich ostatnich dni dożywała w Domu Pomocy Społecznej "Kombatant", który nie był w stanie ponieść kosztów pochówku ze skromnego zasiłku pogrzebowego.

- Te pieniądze nie wystarczały na pochówek na cmentarzu Północnym - wskazuje poseł Małgorzata Gosiewska (PiS), która w imieniu znajomych i przyjaciół wystosowała apel o pomoc w wypełnieniu woli pani Barbary. - Wiedzieli, kim była pani Barbara, przede wszystkim wiedzieli, kim był jej ojciec. I uznali, że to nie może być cmentarz Północny, to muszą być Powązki Wojskowe i mogiła pana majora - i to oni zdecydowali się upublicznić sprawę, licząc, że może znajdą się jakieś pieniądze. Myśmy się w to włączyli. Również tysiące ludzi odpowiedziało na nasz apel - mówi w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" Gosiewska.

W zbieraniu ofiar na pokrycie kosztów pochówku pośredniczyło biuro poselskie parlamentarzystki. Gosiewska podkreśla, że jest bardzo zbudowana akcją, która trwała od wtorku, i szerokim odzewem na ten apel, co wskazuje na patriotyzm i przywiązanie do historii Polaków. - Wczoraj mieliśmy już ponad 20 tys. zł na koncie, to nie są jednorazowo duże wpłaty, w większości po 50, 20 czy nawet po 10 złotych. To pokazuje, jak to dla ludzi jest ważne - podkreśla poseł. Ofiary zostaną wydane na opłacenie tzw. kosztów kancelaryjnych cmentarza Powązkowskiego (ok. 6,2 tys. zł), przygotowań do pogrzebu, zakup trumny, etc.

Sprawą nie raczyły zająć się władze państwowe. - To państwo powinno się zająć takimi sprawami, ale widzimy, że żołnierze wyklęci i ich rodziny dalej w jakimś sensie w Polsce są wyklęci - ocenia Gosiewska. - Nie może tak być, że ludzie, którzy cierpieli w czasach komuny niedolę, zostają zapomniani również po śmierci - mówi. Dodaje, że chodziło o niedopuszczenie do sytuacji, aby ten los spotkał zmarłą córkę wielkiego bohatera, który dla Polski poświęcił swoje życie i rodzinę.

Rtm Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka" z córką Barbarą. Fot. Sergiusz Sprudin.

Sprawy formalne zostały już załatwione, a termin pogrzebu ustalono na 13 kwietnia. - Pani Barbara Szendzielarz spocznie w Kwaterze Żołnierzy Polski Walczącej - zapewnia Elżbieta Pokojska, zastępca dyrektora cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie. Znajduje się tam symboliczny grób "Łupaszki". - Ostatnią wolą pani Barbary było, żeby spocząć w symbolicznej mogile swojego ojca. Miejsce od początku było i tu problemów nie mieliśmy z tym żadnych - zaznacza Gosiewska. Fakt istnienia grobu pozwolił ominąć procedurę uzyskania zgody na pochówek ze strony prezydenta stolicy. - Wojskowe Powązki to cmentarz zamknięty i zgody na pochówek wydaje prezydent Warszawy - wyjaśnia Pokojska.

Początek uroczystości pogrzebowych na cmentarzu wyznaczono na 15.00. Wcześniej, o godz. 12.00, odbędzie się Msza św. w katedrze polowej Wojska Polskiego.

Barbara Szendzielarz, córka rtm Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" (d-cy 5 Brygady Wileńskiej AK). Fot. Sergiusz Sprudin.
Źródło: Nasz Dziennik
Strona główna>

wtorek, 03 kwietnia 2012
Zmarła córka mjr. "Łupaszki" - APEL !
Zmarła Barbara Szendzielarz córka legendarnego mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. "Łupaszka"


Maj 1944, Punżanki, woj. wileńskie. Rtm Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka" (d-ca 5 Brygady Wileńskiej AK) z córką Barbarą na koniu. Fot. Sergiusz Sprudin.

Szanowni Państwo !

W piątek 30 marca 2012 r., w wieku 73 lat zmarła Barbara Szendzielarz (ur. 16 XI 1939 r.) - córka legendarnego mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. "Łupaszka". Jak  poinformował Dom Pomocy Społecznej "Kombatant", w którym mieszkała Pani Barbara, nie są oni w stanie sfinansować pochówku córki mjr. "Łupaszki" w symbolicznej mogile swojego ojca, na Cmentarzu  Powązkowskim (wojskowym) w Warszawie, gdzie Śp. Barbara Szendzielarz chciała być pochowana.

Maj 1944, Punżanki, woj. wileńskie. Rtm Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka" (d-ca 5 Brygady Wileńskiej AK) z córką Barbarą. Fot. Sergiusz Sprudin.

Barbara Szendzielarz, córka rtm Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" (d-cy 5 Brygady Wileńskiej AK). Fot. Sergiusz Sprudin.

Rtm Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka" z córką Barbarą. Fot. Sergiusz Sprudin.

W związku z tym w imieniu znajomych oraz przyjaciół zwracam się z prośbą o pomoc. Nie może bowiem tak być, że ludzie, którzy cierpieli w czasach komuny niedolę zostają zapomniani również po śmierci. Nie pozwólmy, by ten los spotkał zmarłą córkę wielkiego Bohatera, który dla Polski poświęcił swoje życie oraz rodzinę. Kochani APELUJEMY pomóżcie w organizacji pochówku Pani Barbary Szendzielarz.

Rtm Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka" przy siedzącej na koniu córce Barbarze Szendzielarz. Fot. Sergiusz Sprudin.

Zbiórkę pieniędzy na pogrzeb Barbary Szendzielarz organizuje Małgorzata Gosiewska, warszawska posłanka Prawa i Sprawiedliwości i prezes Fundacji Nasza Solidarność.

Datki na pochówek można wpłacać na specjalny numer konta:

Fundacja „NASZA SOLIDARNOŚĆ”
ul. Nowy Świat 42/4
00-363 Warszawa


Nr IBAN: (PL) 41 1020 1156 0000 7002 0113 1465

(SWIFT: BPKO PL PW)

z dopiskiem:
„DAROWIZNA na pogrzeb Barbary Szendzielarz”

Fundacja "Nasza Solidarność" po dokładnym rozliczeniu przedłoży do publicznej wiadomości sprawozdanie finansowe, a ewentualne środki, które pozostaną zostaną przeznaczone na upamiętnianie Żołnierzy Wyklętych.

Akcję wspiera też Radio Wnet. Na Facebooku utworzono specjalną stronę na której będą zamieszczane informacje w jaki sposób można przekazać "cegiełki" na pochówek Barbary Szendzielarz, a także kiedy odbędzie się jej pogrzeb. Szczegóły na:


Osoby, które chciałyby pomóc przy organizacji pogrzebu mogą też kontaktować się z pracownikami biura poselskiego Małgorzaty Gosiewskiej przy ul. Żelaznej 75 w Warszawie.


Kontakt telefoniczny pod nr:
 • (22) 620 28 58
E-mail:
CZEŚĆ JEJ PAMIĘCI !

Maj 1944, Punżanki, woj. wileńskie. Rtm Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka" z córką Barbarą. Fot. Sergiusz Sprudin.

Źródło: mediaRP.pl; Fronda.pl

Obejrzyj film dokumentalny Z archiwum IPN - "Łupaszka":
Na temat mjr. "Łupaszki" i jego żołnierzy czytaj więcej:
Strona główna>
sobota, 10 marca 2012
Rodacy - Bohaterom...
RODACY – BOHATEROM. Paczka dla polskiego Kombatanta na Kresach


Rusza kolejna edycja projektu "RODACY-BOHATEROM. Paczka dla polskiego Kombatanta na Kresach". Stowarzyszenie ODRA-NIEMEN zaprasza do ogólnopolskiej, cyklicznej akcji świątecznej.

Dwa razy w roku dla POLSKICH KOMBATANTÓW  NA KRESACH, przygotowywane są ze zbiórek darów rzeczowych i wpłat finansowych paczki świąteczne na ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIE I NA ŚWIĘTA WIELKANOCNE. Już od dziś przyjmujemy dary rzeczowe i wpłaty finansowe na ten cel. Paczki dotrą do naszych Weteranów w okresie Świąt Wielkanocnych. Pojadą tradycyjnie na Litwę, Białoruś i Ukrainę. Paczki zbieramy w biurze Stowarzyszenia oraz w następujących miejscowościach: Wrocław, Rzeszów, Sosnowiec, Kozłowo i okolice (Mazury), Środa Wlkp., Piotrków Trybunalski, Stalowa Wola. Zbiórka rozpoczęła się 6 marca 2012 r. i potrwa do 1 kwietnia 2012 r., co pozwoli dostarczyć paczki świąteczne na Kresy jeszcze przed Świętami.

W razie nowych punktów zbiórek prosimy o kontakt. Szczegółowe dane o miejscach zbiórek pod nr telefonu 71 3555202.
Serdecznie zapraszamy do wsparcia tej akcji.

Okażmy swoją pamięć Kresowym Bohaterom.


Zainteresowanych historią walki polskich partyzantów na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej, m.in.:
po wkroczeniu sowietów, zapraszam do lektury kategorii Im poświęconej:
wtorek, 06 marca 2012
"Żołnierze Wyklęci" w Parlamencie Europejskim
6 marca 2012 Prezes IPN otworzy w Parlamencie Europejskim wystawę "Zaplute karły reakcji. Polskie podziemie niepodległościowe 1944–1956"

6 marca 2012 r. o godz. 18:00 Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński otworzy w Parlamencie Europejskim w Brukseli wystawę "Zaplute karły reakcji. Polskie podziemie niepodległościowe 1944–1956". Wystawa będzie prezentowana w Parlamencie (III piętro, Strefa G) do 8 marca.

Celem wystawy jest wyeksponowanie najważniejszych zjawisk determinujących charakter polskiej konspiracji niepodległościowej z lat 1944–1956. Autorzy mają jednak świadomość, iż nie przedstawia ona wszystkich aspektów dziejów podziemia. Zadaniem prezentowanych fotografii jest ukazanie w symboliczny sposób tego, co stanowiło istotę Polski podziemnej, ich uzupełnieniem jest komentarz zawarty w nadtytule chronologicznie ułożonych plansz.


Użyte w tytule sformułowanie "zaplute karły reakcji" to pogardliwe określenie ludzi podziemia, upowszechniane przez propagandę władzy komunistycznej, która dążyła nie tylko do unicestwienia konspiratorów, lecz także do zohydzenia ich pamięci. Zderzenie tego propagandowego, powszechnie znanego hasła z prezentowanym materiałem ma dodatkowo podkreślać dramat ludzi, którzy podjęli decyzję dalszej walki podziemnej.

Fotografie i materiały wykorzystane do wystawy pochodzą głównie ze zbioru zgromadzonego na potrzeby wydawnictwa "Atlas polskiego podziemia niepodległościowego 1944–1956". Integralną częścią wystawy są luźne karty z komentarzem historycznym, umieszczone na stojakach. Dzięki temu zwiedzający wystawę mogą wyjść z pakietem informacji na temat prezentowanego tematu.

Ekspozycję zorganizowali europosłowie Prawa i Sprawiedliwości z Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR), ale mieli oni ogromne problemy, aby uzyskać na nią zgodę PE.

Wystawa, którą dzisiaj po południu odsłonią wiceprzewodniczący frakcji EKR prof. Ryszard Legutko oraz prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński, przedstawia dzieje polskiego podziemia niepodległościowego w latach 1944-1956. Jak zauważają organizatorzy, jej celem jest "odkłamanie historii oraz wyeksponowanie najważniejszych zjawisk determinujących charakter polskiej konspiracji niepodległościowej". W ekspozycji tej podkreślony został zwłaszcza fakt, iż w latach 1944-1945 Polska nie została wyzwolona, tylko nastąpiła zamiana jednego okupanta na drugiego. Pokazane zostało również to, że wyłoniła się wówczas "armia odważnych obywateli", którzy się na to nie zgadzali.

Użyte w tytule sformułowanie "zaplute karły reakcji" to właśnie określenie stosowane wobec ludzi podziemia, które upowszechniała propaganda komunistyczna - najpierw używając go do walki propagandowej, a później, by doprowadzić do "zohydzenia ich pamięci". Wernisaż przedstawia losy ludzi, którzy wybrali drogę walki zbrojnej z władzami komunistycznymi i przeszli do historii jako żołnierze wyklęci.

Wystawa składa się w głównej mierze z fotografii, które mają za zadanie ukazanie w symboliczny sposób tego, co stanowiło istotę Polski podziemnej, zaś ich uzupełnieniem są komentarze zawarte w nadtytule chronologicznie ułożonych plansz. Zwiedzający będą mogli zobaczyć m.in. wykonane przez Urząd Bezpieczeństwa unikatowe zdjęcia schwytanych oraz zabitych żołnierzy podziemia, fotografie partyzantów Armii Krajowej internowanych w obozie NKWD na Majdanku oraz zdjęcia z procesu przywódców Polski podziemnej. Ich uzupełnieniem są fotografie leśnych oddziałów wykonane przez partyzantów, zdjęcia ziemianek i bunkrów, w których się ukrywali, czy też mapy pokazujące działalność oddziałów podziemia. Jak zapowiadają organizatorzy, dodatkowo zaprezentowane zostaną również kopie ulicznych plakatów wymierzonych w podziemie niepodległościowe, a w tym obwieszczenia informujące o skazaniu na śmierć żołnierzy podziemia oraz protokoły wyroków śmierci. Zaprezentowane na ekspozycji materiały pochodzą ze zbioru przygotowanego przez Biuro Edukacji Publicznej IPN w Lublinie.

Początkowo wystawa została zakazana przez kolegium kwestorów PE (pięciu kwestorów zajmuje się sprawami administracyjnymi i finansowymi) "z powodów politycznych", przy czym informacja ta nie została organizatorom przedstawiona na piśmie ani bezpośrednio, tylko została przekazana telefonicznie jednemu z pracowników grupy przez pracownicę administracji parlamentarnej. Po interwencji posłów PiS udało się cofnąć zakaz.

- Ku naszemu zadowoleniu decyzja została cofnięta i wystawa zostanie otwarta. Rozpoczęliśmy zabiegi, w czym - spieszę donieść z satysfakcją - pomagali nam różni ludzie dobrej woli, także polscy europosłowie z innych grup politycznych, którym publicznie wyrażam podziękowanie - podkreśla prof. Ryszard Legutko.


Źródło: Instytut Pamięci Narodowej, Nasz Dziennik
Strona główna>

poniedziałek, 05 marca 2012
"Niezłomni Bohaterowie - Żołnierze Wyklęci" - Konferencja na KUL
Konferencja "Niezłomni Bohaterowie - Żołnierze Wyklęci". Katolicki Uniwersytet Lubelski, 8 marca 2012 r.


[kliknij w plakat aby powiększyć]

Akademicki Klub Myśli Społeczno – Politycznej Vade Mecum ma zaszczyt zaprosić na konferencję pt. "Niezłomni Bohaterowie – Żołnierze Wyklęci".
Konferencja odbędzie się 8 marca 2012 r. w Katolickim Uniwersytecie Jana Pawła II, Collegium Norwidianum CN-208 o godz. 11:00.


Współorganizatorzy: Katedra Historii Systemów Politycznych XIX i XX w., Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Fundacja Rozwoju KUL, Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Lublinie.

Patronat honorowy: Instytut Pamięci Narodowej.

Patronat Medialny: TVP Lublin, Radio Lublin, Internetowa Telewizja Lublin, kwartalnik Myśl.pl oraz magazyn Templum Novum.

Serdecznie zapraszamy.

Program konferencji
"Niezłomni bohaterowie – Żołnierze Wyklęci"


Panel I
 • 11:00 – 11:15 – Powitanie gości.
 • 11:15 – 11:35 – Obóz Narodowo - Radykalny: fałszywe stereotypy i fakty - dr Wojciech Jerzy Muszyński [IPN Warszawa].
 • 11:35 – 11:55 – Narodowe Siły Zbrojne na terenie Lubelszczyzny po 1944 r. - Rafał Drabik [IPN Lublin].
 • 11:55 – 12:15 – Struktury narodowe na terenie Podlasia po 1944 r. - dr Mariusz Bechta [IPN Warszawa].
 • 12:15 – 12:35 – Narodowe Siły Zbrojne/ Narodowa Zjednoczenie Wojskowe na terenie Północnego Mazowsza w latach 1944 – 1946. - dr Kazimierz Krajewski [IPN Warszawa].
 • 12:35 – 12:55 – Dyskusja
 • 12:55 – 13:15 – Przerwa na kawę.
Panel II
 • 13:15 – 13:35 – Podziemie narodowe na Rzeszowszczyźnie po 1944 r. - dr Krzysztof Kaczmarski [IPN Rzeszów].
 • 13:35- 13: 55 – Narodowe Siły Zbrojne na terenie Wielkopolski po 1945 r. - Rafał Sierchuła [IPN Poznań].
 • 13:55 – 14:15 – „Procesy żołnierzy NSZ z okręgu lubelskiego w latach 1944-1956. Zarys problemu” – dr Marcin Zaborski [KUL JP II].
 • 14:15 – 14:35 – Dyskusja
 • 14:35 – 15:35 – Przerwa na obiad.
Panel III
 • 15:35 – 15:55 – "Harcerstwo narodowe w Polsce po II wojnie światowej" - dr Ewa Rzeczkowska [KUL JP II].
 • 15:55 – 16:15 – Zapomniani skoczkowie. Patrole dywersyjne Brygady Świętokrzyskiej NSZ i ich zrzut do Polski w początkach 1945 roku. - dr Dariusz Węgrzyn [IPN Katowice]
 • 16:15 – 16:35 – Działania zbrojne konspiracji narodowej w latach 1944 – 1945 – dr Marcin Paluch [KUL JPII].
 • 16:35 – 16:55 – Dyskusja
 • 16:55 – 17:10 – Podsumowanie i zakończenie.

W imieniu organizatorów zapraszam serdecznie !

Strona główna>

czwartek, 01 marca 2012
Warszawa - leśny posterunek na Dworcu Centralnym
Leśny posterunek na Dworcu Centralnym – czyli historia w wykonaniu młodych1 marca, na peronie 3 Dworca Centralnego, Waszym oczom ukaże się las! Prawdziwy!

W czwartek (01.03) po raz drugi obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Nie będzie jednak wieńców, zniczy i smutku na twarzach.
Będzie happening historyczny!

Zaaranżujemy miejsce spoczynku jednego z leśnych oddziałów. Będzie można ogrzać się przy ognisku, poczęstować prowiantem, który partyzantom przynieśli najbliżsi, spotkać też samych żołnierzy - z Grupy Historycznej „Zgrupowanie Radosław”. Zamierzamy oddać klimat tamtych czasów. Opowiedzieć ludziom historię – której nie powstydziłby się najlepszy scenarzysta.

[kliknij w obrazek aby powiększyć]

Dla głodnych wiedzy, mamy historyczną infolinię.

Przez cały dzień – eksperckich i wyczerpujących odpowiedzi – o Żołnierzy Wyklętych, udzielają nasi historycy:
 • dr Piotr Niwiński – 728 557 436       
 • Tadeusz Płużański – 725 532 771
Podsumowując:
 • Co? - Happening historyczny (Leśny posterunek, Grupa Rekonstrukcyjna, Historyczna Infolinia)
 • Gdzie? - Dworzec Centralny, Peron III
 • Kiedy? - 1 marca 2012. w godzinach 10 – 19 (media zapraszamy szczególnie między 11-13)
 • Po co? - Przypomnienie Polakom o bohaterstwie Żołnierzy Wyklętych.
 • Kto? - Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej
Teraz słowo o samych Żołnierzach Wyklętych:

Byli młodzi, chcieli kochać, bawić się, zdobywać wykształcenie, zakładać rodziny. Tak jak my chcieli podbijać świat. Nie mogli. W czasie II wojny światowej walczyli o niepodległą Polskę i nie godzili się na niewole po jej zakończeniu, za to komunistyczna władza przyznawała kulę w tył głowy.  Zostali więc w lesie.

Czy tego chcieli? Nie, po prostu chcieli żyć. I żyli, w ciągłym strachu, w ciągłej walce, daleko od rodzin, przyjaciół, miłości swojego życia.

Powojenna konspiracja niepodległościowa była do czasów „Solidarności” najliczniejszą formą oporu społeczeństwa wobec narzuconej władzy. Po wojnie działało w niej 150-200 tysięcy osób. A dwadzieścia tysięcy z nich, walczyło w oddziałach partyzanckich. Wliczając, tych, którzy zapewniali im schronienie, wyżywienie oraz inną pomoc stanowiło to grupę ponad połowy miliona obywateli.

Ostatni „leśny” żołnierz zginął w walce w latach 60. w dekadzie Beatelmani, Elvisa Presleya i Jamesa Bonda...

Przez lata PRLu władza robiła wszystko, by wymazać ich z historii i z pamięci obywateli. To co wydarzy się 1 marca na Dworcu Centralny, to dowód na to, że się nie udało. A kiedy młodzi biorą historię w swoje ręce – znaczy, że będzie się działo!

Kontakt dla mediów:
Weronika Zaguła
605 453 193

Organizator akcji:
Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej

Partnerzy:
Dworzec Polski, Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”

Patronat honorowy:
Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej (logo)

Patron medialny:
Radio VOX FM

Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej – organizacja pozarządowa, powstała w 2010 roku. Skupia studentów i absolwentów szkół wyższych z Warszawy, Krakowa i Łodzi. Za cel stawia sobie krzewienie nowoczesnego patriotyzmu i budowanie społeczeństwa obywatelskiego. Przez swoje działania chce zainteresować młodych ludzi życiem publicznym, rozwijać świadomość polityczną, gospodarczą i historyczną.

Strona główna>
niedziela, 26 lutego 2012
PRZYWRÓĆMY ICH PAMIĘCI. Akcja edukacyjna IPN
PRZYWRÓĆMY ICH PAMIĘCI. Akcja edukacyjna IPN i TVP HistoriaProgram Obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Warszawie, Centrum Edukacyjne IPN, Marszałkowska 21/25
 • 12.00 – projekcja spektaklu Sceny Faktu Teatru Telewizji „Tajny Współpracownik”, reż. Krzysztof Lang, scen. Cezary Harasimowicz, poprzedzona prelekcją dr. Tomasza Łabuszewskiego, oraz spotkanie z Cezarym Żakiem;
 • 19.00 – koncert Przemysława Gintrowskiego;
 • 11.00–18.00 – projekcje filmów dokumentalnych o podziemiu niepodległościowym;
 • 9.00–20.00 – wystawa poświęcona „Żołnierzom Wyklętym”

PRZYWRÓĆMY ICH PAMIĘCI

Akcja edukacyjna IPN i TVP HISTORIA

Pragniemy zaproponować szkołom ponadgimnazjalnym zorganizowanie 1 marca 2012 r.  popołudnia teatralnego z „Żołnierzami Wyklętymi”.

Głównym elementem spotkania będzie wspólne obejrzenie wyemitowanego w TVP Historia (oraz Internecie) 1 marca o godz. 12.00 spektaklu Teatru Telewizji „Tajny współpracownik” w reżyserii Krzysztofa Langa (autorem scenariusza jest Cezary Harasimowicz).

Szkoły otrzymały broszurę z propozycją scenariusza spotkania oraz wprowadzeniem historycznym autorstwa dr. Tomasza Łabuszewskiego i Kazimierza Krajewskiego (OBEP IPN Warszawa) oraz plakat akcji.

Poniżej zamieszczamy materiały do pobrania i wydrukowania.

Proponowany program obchodów:

 • 11.45 – rozpoczęcie obchodów: prelekcja o „Żołnierzach wyklętych” na podstawie przygotowanych przez BEP IPN materiałów;
 • 12.00–13.15 – projekcja spektaklu Sceny Faktu Teatru Telewizji „Tajny Współpracownik”, reż. Krzysztof Lang, scen. Cezary Harasimowicz (za pośrednictwem TVP Historia lub w Internecie) 

DO POBRANIA:

Szczegółowa instrukcja, jak obejrzeć spektakl „Tajny współpracownik” w Internecie zostanie zamieszczona na stronie IPN po 27 II 2012 r.

Obchody w innych miastach

Patroni medialni:

        

Źródło: Instytut Pamięci Narodowej>

Strona główna>

Lublin - obchody Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"
LUBLIN - obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"Strona główna>
czwartek, 23 lutego 2012
Obchody Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w Polsce...
Obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w Polsce...