Zapomniani Bohaterowie

WSPARCIE STRONY
Żołnierze Wyklęci - Zapomniani Bohaterowie na facebook
FUNDACJA ''PAMIĘTAMY''
THE DOOMED SOLDIERS
Freedom And Independence
NATIONAL ARMED FORCES
Instytut Pamięci Narodowej
Zeszyty Historyczne WiN-u
GLAUKOPIS - Pismo Społeczno-Historyczne
Historia miejscowości Gminy Urszulin
ENDECJA.pl
Brygada Świętokrzyska NSZ

Leopold Okulicki
GRH Ogniowcy
Pamięci Żołnierzy Wyklętych
KAMPANIA WRZEŚNIOWA 1939


www.michalkiewicz.pl - strona autorska Stanisława Michalkiewicza
ALBUM POLSKI - Nasze Małe Ojczyzny
Witryna poświęcona twórczości i życiu Józefa Mackiewicza (1902 - 1985)
Łysiakmania
WOLNI i SOLIDARNI
Społeczny Komitet Budowy Pomnika Ofiar Tragedii Narodowej pod Smoleńskiem
13grudnia.org.pl
Żarowska Izba Historyczna
Strony Patriotyczne
SURGE POLONIA
Prawy Prosty. Niezależny Magazyn Informacyjny
Polsko-Polonijna Gazeta Internetowa KWORUM
Ogrody Wspomnień
sobota, 06 października 2012
61 rocznica śmierci ppor. "Żelaznego"
...Nie dajmy zginąć poległym.
Zbigniew Herbert


Ppor. Edward Taraszkiewicz ps. "Żelazny"

61 lat temu, o świcie 6 października 1951 roku, we wczesnych godzinach rannych Grupa Operacyjna "Włodawa" w składzie dwóch batalionów KBW, wzmocniona funkcjonariuszami WUBP Lublin i PUBP Włodawa (ok. 600 osób) okrążyła znajdujące się w Zbereżu nad Bugiem [pow. Włodawa] zabudowania Teodora Kaszczuka, w których kwaterowała czteroosobowa grupa ppor. Edwarda Taraszkiewicza "Żelaznego", z którym przebywali Józef Domański "Łukasz", Stanisław Marciniak "Niewinny" i Stanisław Torbicz "Kazik".

Ppor. Edward Taraszkiewicz ps. "Grot", "Żelazny", "Tomasz". Zima 1946/1947.

W trakcie zamykania linii okrążenia "Żelazny" podjął próbę przebicia się przez kordon obławy. Ostrzeliwując się, partyzanci przerwali pierwszą linię okrążenia, po czym napotkali stojące przy drodze samochody KBW. Podchodząc do szoferów podali się za pracowników UB, co zdezorientowało żołnierzy i pozwoliło na ich obezwładnienie. "Żelazny" kazał jednemu z nich wywieźć poza zasięg obławy, jednak ten skierował samochód wprost na operującą w pobliżu 2. kompanię KBW oraz sztab dowodzenia operacją. Dojeżdżając do miejsca postoju dowództwa szofer uspokoił "Żelaznego", że jest tutaj tylko kilku żołnierzy, następnie nagle zatrzymał samochód i wyskakując z niego krzyknął: „ognia, w samochodzie banda!”.
..

Czerwiec 1947. Od lewej: Henryk Wybranowski "Tarzan" († 6 XI 1948), Edward Taraszkiewicz "Żelazny" († 6 X 1951), Mieczysław Małecki "Sokół" († 11 XI 1947), Stanisław Pakuła "Krzewina" (skazany na wieloletnie więzienie).

Edward Taraszkiewicz ps. „Grot”, „Żelazny”, „Tomasz”, zdjęcie wykonane w Jagodnie (gm. Ludwin, pow. Lubartów) przez Zygmunta Bejstera na początku maja 1951 r.

W trakcie krótkiego starcia, jakie się wywiązało, polegli "Żelazny" i "Kazik". Ujęto ciężko rannego "Łukasza" i „Niewinnego". Podczas ostrzału zabudowań, w których ukrywali się partyzanci, zostali zabici gospodarze – Teodor i Natalia Kaszczuk. Ze strony komunistów zginął jeden oficer i trzech żołnierzy KBW, jeden oficer WUBP, rannych zostało czterech żołnierzy KBW.

Zbereże (pow. Włodawa). Miejsce ostatniej walki ppor. "Żelaznego". Zdjęcie wykonane przez UB po tragicznych wydarzeniach 6 X 1951 r. Między domami widoczna droga, którą próbowali się przebić "Żelazny" i jego ludzie. Po prawej stronie widoczny dom sędziego Dremlaka (stoi do dziś). Czerwonym krzyżykiem oznaczono przybliżone miejsce śmierci ppor. Edwarda Taraszkiewicza "Żelaznego", w którym obecnie stoi pamiątkowa kapliczka. [kliknij w zdjęcie aby powiększyć].

Obecny widok drogi i domu sędziego Dremlaka. Dom z lewej strony już nie istnieje.

Zbereże (pow. Włodawa). Obecny widok miejsca rozlokowania sztabu Grupy Operacyjnej i śmierci ppor. "Żelaznego".

Po likwidacji oddziału na podstawie zeznań zatrzymanych aresztowano kilkadziesiąt osób, które pomagały „Żelaznemu". 7 października 1951 r. aresztowano Romana Dobrowolskiego „Ostrożnego", u którego znaleziono archiwum oddziału. W pokazowym procesie na sesji wyjazdowej w Urszulinie skazano go na śmierć i 3 grudnia 1951 r. zamordowano w więzieniu na Zamku w Lublinie. Jego siostra Janina Dobrowolska skazana została na 12 lat więzienia.

Roman Dobrowolski ps. "Ostrożny", współpracownik oddziału „Żelaznego”, aresztowany 7 października 1951 r., skazany na śmierć i 3 grudnia 1951 r. zamordowany na Zamku w Lublinie.

"Łukasz" i "Niewinny" 14 sierpnia 1952 r. zostali skazani przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Lublinie, na sesji wyjazdowej we Włodawie, na karę śmierci. Wyroki wykonano 12 stycznia 1953 r. w więzieniu na Zamku w Lublinie. W tym samym procesie na karę śmierci skazana została Regina Ozga "Lilka", której wymiar kary zamieniono na dożywotnie więzienie. Za współpracę z oddziałem "Żelaznego" skazano również trzech braci Kaszczuków: Stanisława – na karę dożywotniego więzienia; Józefa – na karę 12 lat więzienia, i Bronisława – na karę 10 lat więzienia.

Józef Domański ps. "Łukasz", zamordowany 12 I 1953 r.

Stanisław Marciniak " ps. "Niewinny", zamordowany 12 I 1953 r.

Ten krótki opis ostatnich akordów wieloletniej walki "Żelaznego" i jego ludzi z komunistami to siłą rzeczy suche fakty. Nie pozwalają zrozumieć, co czuli ci walczący do końca, bez nadziei na zwycięstwo, żołnierze sprawy wolności. Być może choć trochę pomocne w tym będą wyjątki z listu "Żelaznego" do siostry Rozalii napisanego na początku 1951 r., a więc kilka miesięcy przed śmiercią:

[...] Gdy przypomnę sobie tylu kolegów i naszych najlepszych ludzi, którzy nam pomagali i których kości popróchniały, mimowolnie mnie dławi, a dla przykładu przytoczę niektóre fakty i szczegóły. W roku 1946 grupa nasza liczyła 48 ludzi, dziś z nich zostałem tylko sam jeden, wszyscy niemal złożyli swe młode życie na szali Ojczyzny. Wszystkie grupy, które operowały w tym czasie na terenie Lubelszczyzny spotkał taki sam los i koniec. Ci, co zostali, to tylko jednostki, które tylko cudem Bożym żyją i dalej niosą sztandary swoich rozbitych oddziałów. [...]. Jakiego trzeba hartu ducha i sił, aby ludzie tacy jak my mogli w tak okropnych warunkach pracować, a praca, którą wykonaliśmy, to praca bezcenna, która obecnie nie ma znaczenia, lecz z chwilą wybuchu będzie na pewno miała znaczenie bardzo duże. Czy to jest praca dla swoich własnych korzyści? Na pewno nie! [...]. O ile żyję do tej pory, przypisuję to łasce najwyższego Boga. Inny człowiek na moim miejscu, mając broń i będąc w takim podziemiu, na pewno stałby się wykolejeńcem, jednak gdy chodzi o mnie, to zawsze gorąco Boga proszę w codziennym różańcu, by mi dał siłę wytrwać w tej ciężkiej pracy i trudach, który dźwigam na swych barkach. Widocznie Bóg dobry iskierkę łaski [ma] dla mnie, bo naprawdę przez tyle lat walki ręce moje nie splamiły się niczym brudnym czy czyjąś krzywdą.[...].

Do dziś miejsca pochówku „Żelaznego" i zdecydowanej większości jego podkomendnych pozostają nieznane.

Ppor. "Żelazny" poległ mając 30 lat, z których 6 poświęcił na bezkompromisową walkę z komunistycznym zniewoleniem, najpierw jako z-ca dowódcy w oddziale swojego brata por. Leona Taraszkiewicza "Jastrzębia", a po jego śmierci 3 I 1947 r. dowodząc pozostałymi u jego boku straceńcami.
Przez pół wieku komuniści, by zniszczyć pamięć o braciach Taraszkiewiczach i ich żołnierzach, piórami usłużnych propagandzistów i literatów zrobili z nich pospolitych bandytów, patologicznych morderców. Dopiero po 1989 r. powoli zaczęła przebijać się do opinii publicznej prawda o tych ostatnich bohaterach Antykomunistycznego Powstania, lecz nawet w wolnej Polsce potrzeba było prawie 20 lat by mogli zostać upamiętnieni tak jak na to zasłużyli - okazałym pomnikiem w reprezentacyjnym miejscu ich rodzinnej Włodawy, wybudowanym dzięki staraniom Fundacji „Pamiętamy”.

Swoistym dopełnieniem elementarnej sprawiedliwości i oddaniem im hołdu było nadanie przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego,  postanowieniem z dnia 20 sierpnia 2009 r. „za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej”, pośmiertnie obu braciom - „Jastrzębiowi” i „Żelaznemu” - Krzyży Wielkich Orderu Odrodzenia Polski - Polonia Restituta, jednego z najwyższych polskich odznaczeń państwowych. 25 września 2010 r. w imieniu dowódców odebrała je ich siostra, Pani Rozalii Taraszkiewicz – Otta.

Rozalia Tarszkiewicz-Otta, siostra por. "Jastrzębia" i ppor. "Żelaznego", 25 IX 2010 r.

28 września 2012 r. na ścianie budynku Urzędu Miejskiego w Parczewie odsłonięto mural poświęcony Żołnierzom Wyklętym z oddziału ppor. Edwarda Taraszkiewicza "Żelaznego". Uroczystość uświetnił swoją obecnością mjr Stanisław Pakuła "Krzewina", jeden z bohaterów, którego wizerunek upamiętniono na muralu, a zarazem adiutant i ostatni żyjący żołnierz ppor. "Żelaznego".

[kliknij w zdjęcie aby powiększyć]

[kliknij w zdjęcie aby powiększyć]

GLORIA VICTIS !!!

Poniżej zdjęcia wykonane przez bandytów z UB 6 października 1951 r. na  dziedzińcu PUBP we Włodawie. Leżą zabici: Kazimierz Torbicz "Kazik" (z lewej) i Edward Taraszkiewicz "Żelazny" (z prawej). W środku siedzi Stanisław Marciniak "Niewinny", skazany na karę śmierci, zamordowany wraz z Józefem Domańskim "Łukaszem" 12 stycznia 1953 r. w więzieniu na Zamku w Lublinie.
Stanisław Torbicz ps. "Kazik". Pośmiertne zdjęcie wykonane przez UB. Na czole widoczna rana po kuli.

Pośmiertne zdjęcie ppor. Edwarda Taraszkiewicza "Żelaznego", wykonane na dziedzińcu PUBP we Włodawie 6 X 1951 r. Na ciele widoczny (na granicy zawinięcia koszuli) ślad po kuli, która go zabiła.


Z racji tej tragicznej rocznicy zapraszam do lektury opowieści przybliżającej okoliczności, które doprowadziły do osaczenia i śmierci ppor. „Żelaznego”:
Więcej o walce ppor. Edwarda Taraszkiewicza "Żelaznego" i jego brata Leona Taraszkiewicza "Jastrzębia" czytaj w kategorii Im poświęconej:
Czytaj również:
czwartek, 27 września 2012
65 rocznica śmierci kpt. "Salwy"
65 rocznica śmierci kpt. Jana Dubaniowskiego "Salwy"

...Nie dajmy zginąć poległym.
Zbigniew Herbert


Kpt. Jan Dubaniowski "Salwa" (1912-1947)

65 lata temu, 27 września 1947 roku, poległ w walce z obławą UB kpt. Jan Dubaniowski ps. „Salwa”, dowódca oddziału partyzanckiego „Żandarmeria”, który  w latach 1945–1947 należał do najbardziej  aktywnych jednostek partyzanckich antykomunistycznego podziemia w Krakowskiem. Faktycznie będąc oddziałem poakowskim, od 1945 r. konsekwentnie uznawał swą przynależność do Narodowych Sił Zbrojnych. Po śmierci dowódcy część jego żołnierzy walczyła z komunistami do 1951 roku.

GLORIA VICTIS !!!


Żołnierze oddziału kpt. Jana Dubaniowskiego "Salwy". Dowódca stoi w środku.

Kapitan Jan Dubaniowski "Salwa" jako jeden z nielicznych dowódców antykomunistycznego podziemia posiada swój grób. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Zakliczynie (w powiecie tarnowskim, woj. małopolskie). Jest to miejsce jak najbardziej godne tego dowódcy... spoczywają na nim m.in. żołnierze z okresu I wojny (235 mogił pojedynczych i 2 zbiorowe), żołnierze 38 pułku piechoty WP z kampanii wrześniowej 1939 r. oraz kapitan Kazimierz Bojarski "Kuba" z I pułku piechoty Legionów Polskich z 1914 r. (grób kpt. Dubaniowskiego "Salwy" można odnaleźć idąc wzdłuż cmentarza wojennego od strony bocznego wejścia po prawej stronie na skrzyżowaniu alejek. W lewo alejka prowadzi do kaplicy w prawo do grobów sióstr zakonnych). Mogiłą kpt. "Salwy" opiekuje się Pan Grzegorz Gaweł, działający w ramach Małopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii "Rawelin".

Grób kpt. Jana Dubaniowskiego "Salwy" na cmentarzu w Zakliczynie.
wtorek, 25 września 2012
Mural Żołnierzom Wyklętym w Parczewie
Mural poświęcony Żołnierzom Wyklętym w Parczewie

W imieniu twórców i organizatorów zapraszam na odsłonięcie w dniu 28 września 2012 r. (piątek) o godz. 17.00 w Parczewie, muralu poświęconego Żołnierzom Wyklętym z oddziału ppor. Edwarda Taraszkiewicza "Żelaznego". Uroczystość uświetni wykład dr. Mariusza Bechty - historyka z Instytutu Pamięci Narodowej pt. "Pogrom czy odwet? Akcja zbrojna WiN na Parczew 5 lutego 1946 r.", który zostanie wygłoszony w Urzędzie Miasta w Parczewie.

[kliknij w zdjęcie aby powiększyć]

[kliknij w zdjęcie aby powiększyć]

Strona główna>
środa, 12 września 2012
VII Rajd Szlakami Żołnierzy mjr. "Ognia"
VII Rajd Szlakami Żołnierzy Wyklętych mjr. Józefa Kurasia "Orła", "Ognia" - "W Gnieździe Orła", 21-23 września 2012 r. (zgłoszenia do 15 września 2012)W dniach 21–23 września 2012 r. odbędzie się VII edycja rajdu edukacyjnego Szlakami Żołnierzy Wyklętych mjr. Józefa Kurasia „Orła”, „Ognia” – „W Gnieździe Orła”.

Głównymi organizatorami tegorocznego rajdu są: Społeczny Komitet Pamięci Żołnierzy Konfederacji Tatrzańskiej, ROCH-a i Zgrupowania „Błyskawica” w Waksmundzie oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie. Inicjatywę wspierają również: GRH „17 Infanterie Division 21 Infanterie Regiment” z Nowego Targu, Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Historii i Eksploracji z Nowego Sącza oraz Fundacja Strzelecka z Łodzi, Placówka Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Zakopanem. Honorowy patronat nad rajdem objęli: Zbigniew Kuraś (syn mjr. Józefa Kurasia), Zbigniew Paliwoda „,JUR” (żołnierz VI kompanii ZP „Błyskawica”), Czesław Stolarczyk „GUC” (żołnierz III kompanii ZP „Błyskawica”), Zuzanna Kurtyka (Prezes Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich 2010), Anna Paluch (Poseł na Sejm RP) oraz Stanisław Kogut (Senator RP) i Włodzimierz Bernacki (Poseł na Sejm RP).

Rajd adresowany jest przede wszystkim do młodzieży starszych klas gimnazjalnych oraz młodzieży ponadgimnazjalnej, ale mogą w nim wziąć udział także osoby indywidualne zainteresowane najnowszą historią Małopolski. Tegoroczna edycja rajdu będzie znacząco różnić się od poprzednich. Organizatorzy pragną bowiem przez (właściwie) dwa dni trwania rajdu, przybliżyć w pewnym stopniu jego uczestnikom warunki, w jakich przez wiele miesięcy byli zmuszeni żyć partyzanci. Stąd też dopisek w nazwie rajdu: „W Gnieździe Orła”. Jednak tradycji stanie się zadość i wzorem poprzednich lat uczestnicy – tworząc samodzielne kilkuosobowe patrole – będą mieli do przejścia trasy, wykonując w poszczególnych miejscach wyznaczone przez organizatorów zadania.

W tym roku rajd odbędzie się w Gorcach. W czasie jego trwania uczestnicy poznają dzieje niepodległościowego podziemia zbrojnego z lat 1939–1945 na terenie Podhala i okolic. Dotrą do miejsc i obiektów związanych z historią walk o niepodległość Polski, częściowo osobiście będą mogli uczestniczyć w rekonstrukcji wydarzeń w terenie, a fragmenty historii Podhala opowiedzą im zaproszeni żołnierze ZP „Błyskawica”: Zbigniew Paliwoda ps. „Jur” i Czesław Stolarczyk ps. „Guc”. Będzie również czas na wspólny śpiew przy ognisku.

Zgłoszenia uczestników przyjmowane będą do dnia 15 września 2012 r. przez Społeczny Komitet Pamięci Żołnierzy Konfederacji Tatrzańskiej, ROCH-a i Zgrupowania „Błyskawica” w Waksmundzie, pod adresem: rajd7.ogien@o2.pl oraz przez Dowódcę Zgrupowania (na czas trwania Rajdu) Jana Dudora: tel. 500 82 20 82.

Regulamin rajdu i obozowiska oraz karty zgłoszeniowe uczestników do pobrania:

PLAN RAJDU

 • Dzień 1, piątek 21 września:
Godz. 9.00: zbiórka w Nowym Targu (Kowaniec) – Długa Polana k. Stacji GOPR – Groń (1026 m n.p.m.) – Kowalowa Bukowina – Polana Wachowa (1103 m n.p.m.). Po oficjalnym rozpoczęciu rajdu i rejestracji zgłoszeń patroli oraz przekazaniu niezbędnych informacji i zadań przez sztab, patrole będą przemierzać wyżej wymienioną trasę.
Na Polanie Wachowej powstanie baza rajdu, czyli obozowisko partyzanckie. Zadaniem wszystkich uczestników – młodzieży, grup rekonstrukcyjnych, współorganizatorów – będzie (według przydziału zadań) przygotowanie bazy noclegowej wraz z punktem sanitarnym (szpitalem polowym) i kuchnią polową. Odbędą się także zajęcia techniczne: przygotowanie szałasów, punktów obserwacyjnych. Wsparciem dla patroli będą w tym wyznaczeni przez Komendanta Obozowiska członkowie grup rekonstrukcyjnych.

Ponadto grupy rekonstrukcyjne poprowadzą ćwiczenia taktyczne i musztrę. Po zakończeniu zajęć, zostanie podany gorący posiłek. Wieczorem przy „Watrze” odbędzie się spotkanie ze Zbigniewem Paliwodą „Jurem” – podkomendnym mjr. Józefa Kurasia „Ognia”. Po spotkaniu odbędzie się apel wieczorny. Cisza nocna będzie trwać od godz. 22.00 do 7.00.

 • Dzień 2, sobota 22 września:
Polana Wachowa – Rusnakowa (Kaplica Papieska) – Pomnik – Turbacz – Hala Długa – Kiczora (miejsce Sztabu „Ognia”) (1282 m n.p.m.) – obozowisko partyzanckie na Polanie Wachowej

Godz. 7.00: Pobudka, poranna toaleta, porządki, następnie poranny apel, a później śniadanie (Sztab rajdu zapewnia chleb i herbatę; dodatki do śniadania we własnym zakresie). Tego dnia patrole między godz. 10.00 a 15.00 będą wyruszać na wyznaczoną trasę. Po powrocie do obozowiska odbędzie się apel popołudniowy, a następnie obiadokolacja. Wieczorem odbędzie się spotkanie z Czesławem Stolarczykiem ps. „Guc” – żołnierzem ZP „Błyskawica” oraz z funkcjonariuszami w służbie czynnej ze Straży Granicznej. Dzień w obozowisku zakończymy apelem wieczornym.

 • Dzień 3, niedziela 23 września:
Godz. 7.00: Pobudka, poranna toaleta, porządki, następnie poranny apel, a później śniadanie (sztab rajdu zapewnia chleb i herbatę; dodatki do śniadania we własnym zakresie). Po śniadaniu będziemy składać obozowisko i porządkować teren. Ok. godz. 10.00 planuje się wymarsz na Polanę Rusnakową, na Mszę św. w Kaplicy Papieskiej zwanej Partyzancką. Tam też spotkamy się z uczestnikami Mazowieckiego Rajdu Szlakami Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica”. Po mszy przemaszerujemy do pomnika Żołnierzy Wyklętych, gdzie oddamy hołd i cześć poległym partyzantom oraz podsumujemy dokonania patroli.

Strona główna>
wtorek, 11 września 2012
70. rocznica powstania NSZ
70. rocznica powstania Narodowych Sił Zbrojnych - obchody w Szczecinie.Narodowe Siły Zbrojne były jedną z największych organizacji wojskowych (obok Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich), działających podczas II wojny światowej na terenie Polski. Organizacją wojskową, która po wojnie nie godziła się na pojałtański porządek i rządy komunistów w Polsce. W tym roku, we wrześniu, przypada 70. rocznica powstania NSZ. W Szczecinie zaplanowano kilka wydarzeń, które przypomną i uczczą rocznicę powstania i Żołnierzy walczących w szeregach Narodowych Sił Zbrojnych.

Program obchodów:
 • 14.09.2012 - "W 70 -tą rocznicę powstania Narodowych Sił Zbrojnych (dlaczego musiały powstać NSZ?)" - wykład, prof. Jan Żaryn IPN, godz. 18:00, Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana", ul. Kaszubska 20/3.
 • 15.09.2012 - I Turniej Piłkarski o Puchar Okręgu Szczecin Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, godz. 11:00, Boisko (górne) przy ul. Bandurskiego 35.
 • 16.09.2012 - Uroczysta Msza św. w intencji Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, godz. 20:00, Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa, obok Bramy Portowej, przy Medicusie.
Gościem specjalnym wykładu prof. Jana Żaryna będzie płk Jan Podhorski, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych, uczestnik Powstania Warszawskiego, wychowawcą młodych pokoleń Polaków.
Wykład 14.09.2012 wygłosi wspomniany prof. Jan Żaryn, historyk, nauczyciel akademicki, działacz społeczny, publicysta, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej, profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, redaktor naczelny miesięcznika "Na Poważnie".

Organizatorami obchodów w Szczecinie są: Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana", Klub Myśli Swobodnej, GRH Borujsko.
Patronat honorowy: Dyrektor IPN oddział Szczecin, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Porozumienie Środowisk Patriotycznych.
Patronat medialny: NarodowySzczecin.pl, Myśl.pl oraz Gazeta Polska.

Istnieje możliwość wzięcia udziału w turnieju piłkarskim. Wystarczy zebrać 6-8 osób, przygotować drużynę i skontaktować się z nr 604 495 385.
Wstęp na wszystkie spotkania i uroczystości - wolny. Zachęcamy do udziału w turnieju piłkarskim kibiców.
Zapraszamy także na Marsz Katyński – 17.09.2012., godz. 19:00, - wyruszamy z Zamku Książąt Pomorskich. Po Marszu Katyńskim nastąpi uroczyste powołanie szczecińskiego oddziału Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY !!!

Bartłomiej Ilcewicz
Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych
Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”
Klub Myśli Swobodnej

Strona główna>
poniedziałek, 10 września 2012
Niepokorny festiwal filmowy w Gdyni
"Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" - IV festiwal filmów dokumentalnych - 13-15 września 2012, Teatr Miejski w GdyniW dniach 13-15 września 2012 roku w gdyńskim Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza odbędzie się IV festiwal filmów dokumentalnych „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”.

W tym roku do konkursu głównego zakwalifikowano 13 filmów związanych z tematyką losów „Żołnierzy Wyklętych” i okresu „Solidarności”. Nowością IV edycji będzie pokaz pozakonkursowy zagranicznych filmów dokumentalnych, z Czech Danii czy USA. W ramach przeglądu zaprezentowane będą filmy przedstawiające spojrzenia reżyserów innych narodowości na Zbrodnię Katyńską. Gościem festiwalu będzie m. in. Lisbeth Jessen, duńska reżyserka.

- Brakowało nam pokazania w jednym miejscu filmów odnoszących się do tematyki najnowszej historii Polski. Brakowało również miejsca, gdzie razem z historykami możemy prowadzić dyskusje na temat opowiadania historii językiem filmowym. Chcę, aby festiwal był przestrzenią nieskrępowanej i nieocenzurowanej wypowiedzi na temat historii. Jedynym kryterium jakie stosujemy przy przyjmowaniu filmów na konkurs to sprawność warsztatowa i umiejętność opowiadania językiem filmowym - mówi Arkadiusz Gołębiewski, dyr. festiwalu NNW.

Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor IV festiwalu filmów dokumentalnych „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” - przeczytaj rozmowę z A. Gołębiewskim: wpolityce.pl>

Przestrzeń festiwalu nie zamknie się jedynie do sali kinowej, gdzie twórcy walczyć będą o nagrodę główną „Złoty Opornik”. W Teatrze Miejskim odbywać się będą wystawy broni białej, kiermasze książek oraz wiele paneli dyskusyjnych. Jeden z nich poprowadzi Krzysztof Ziemiec, prezenter. Wydarzenie otworzy koncert zespołu DePress w Klubie Muzycznym „Ucho”.

W tym roku po raz drugi wręczona zostanie nagroda specjalna „Platynowy Opornik” za całokształt twórczości. Otrzyma ją Andrzej Trzos–Rastawiecki, reżyser. Statuetkę wręczy Antoni Krauze, laureat tej nagrody. Drugi raz Jury przyzna „Nagrodę Specjalną im. Janusza Krupskiego”, wyróżnienie za odwagę i trud w poszukiwaniu tematów o niepokornych, niezłomnych i wyklętych.

Konkurs dedykowany młodym twórcom czyni festiwal oryginalnym. Ponownie młodzi adepci sztuki filmowej powalczą o „Anioła Wolności”, nagrodę główną w konkursie „Młodzi dla historii”. W tym roku po raz pierwszy podczas festiwalu odbędą się warsztaty filmowe. Uczestnicy otrzymają profesjonalny sprzęt filmowy (kamery HD, zestawy montażowe, światło i dźwięk). Odbiorcami warsztatów będą goście festiwalu, którzy przyjadą ze swoimi filmami na konkurs „Młodzi dla historii” oraz młodzież z Trójmiasta.

Zwieńczeniem tegorocznego festiwalu będzie spektakl teatralny „Zapiski Oficera Armii Czerwonej” wg prozy Sergiusza Piaseckiego w wykonaniu Piotra Cyrwusa. Tylko trzy i aż trzy dni przygody z filmem i historią w Gdyni.

Zaproszenie na festiwal i imprezy towarzyszące do pobrania na:
www.festiwalnnw.pl

Fanpage na Facebooku:
Facebook

Dodatkowych informacji udzieli:

Andrzej Lewicki
koordynator festiwalu NNW
Tel. +48 602 657 437
e-mail: a.lewicki@festiwalnnw.pl

IV festiwal filmów dokumentalnych
„Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”

PROGRAM13 września 2012, Dzień katyński i Młodzi dla historii

Sala kinowa Teatru Miejskiego

Pokazy pozakonkursowe


Pokaz filmów zagranicznych, pokazy pozakonkursowe. Nowością IV edycji jest przegląd filmów dokumentalnych zrealizowanych przez twórców zagranicznych. Pokazane będą filmy odnoszące się do Zbrodni Katyńskiej.
 • 11:00 „Lebka” reż. Petra Všelichova, 26`
 • 11:40 “The officer’s Wife”, reż. Piotr Uzarowicz, 30’
 • 12:15 “Czaszka z Katynia”, reż. Lisbeth Jessen, 60’
 • 14:00 Rozpoczęcie konkursu „Młodzi dla historii”
 • Projekcje filmów zrealizowanych przez młodych twórców.
 • 17:00 Oficjalne otwarcie festiwalu (Galę poprowadzi Maja Barełkowska i Krzysztof Ziemiec)
 • Wręczenie „Platynowego Opornika”
 • Nagrodę za całokształt twórczości otrzyma Andrzej Trzos – Rastawiecki, reżyser (wręcza Antoni Krauze, laureat  tej nagrody).
 • 17:30 Prapremiera filmu „Niepodległy – opowieść o Januszu Krupskim” autorstwa Pawła Nowackiego i  Arkadiusza Gołębiewskiego,
 • Po filmie dyskusja: „Co znaczy dla nas Janusz Krupski?” (dyskusję poprowadzi Jan Ruman, IPN). Uczestnicy dyskusji: Joanna Krupska, Bogdan Borusewicz, Piotr Jegliński, Jan Stanisław Ciechanowski, Łukasz Kamiński, Janusz Bazydło, Wojciech Butkiewicz, Paweł Nowacki.
Pokaz pozakonkursowy

19:30 „Ballada o prawdziwym kłamstwie”, reż. Andrzej Trzos – Rastawiecki, 74`

13 września 2012, Dzień katyński i Młodzi dla historii

Foyer Teatru Miejskiego
 • 12:00 Konferencja prasowa. Prowadzenie Jan Ruman, IPN
 • 13:00 Spotkanie z Lisbeth Jessen, reż. filmu “Czaszka z Katynia” i współtwórcami filmów o tematyce katyńskiej,
Panel dyskusyjny
 • 15:00 „Jak opowiadać historię?” (dyskusję poprowadzi Krzysztof Ziemiec). Uczestnikami dyskusji są dzieci i wnukowie opozycjonistów, żołnierzy podziemia niepodległościowego:
- Marianna Grzywaczewska, studentka PWSFTiTV w Łodzi, córka Macieja Grzywaczewskiego współtwórcy tablicy z postulatami gdańskich stoczniowców w sierpniu 1980,
- Tomasz Krupski, student historii UW, syn Janusza Krupskiego współtwórcy niezależnego ruchu wydawniczego w PRL,
- Ola Hall, studentka School of Oriental and African Studies London,
- Piotr Rybicki, student nauk politycznych Queen Mary, University of London,
- Ludwik Jurek, student historii,
- Piotr Kobzdej, absolwent Gdyńskiej Szkoły Filmowej, syn Dariusza Kobzdeja, współtwórcy RMP,
- Małgorzata Grabowska-Kozyra, scenograf koleżanka szkolna Grzegorza Przemyka, córka Ligii Urniaż-Grabowskiej,
- Tadeusz Płużański, autor książki Bestie, syn współwięźnia rtm. Pileckiego,
- Jan Kuraś, rolnik, bratanek Józefa Kurasia „Ognia”,
- Jakub Płażyński, prawnik.

DKF Żyrafa

16:00 – 19:40 Warsztaty filmowe dla młodzieży

Klub Muzyczny „Ucho”

20:00 Koncert „DePress”

Rozstrzygnięcie konkursu „Młodzi dla historii”, wręczenie nagrody „Anioł Wolności”.

14 września 2012, Dzień Podziemia Niepodległościowego

Sala kinowa Teatru Miejskiego


Pokaz filmów konkursowych
 • 9:30 „Kadry z Workuty”, reż. Jarosław Krychowiak, Witold Pelczarski, 26‘,
 • 10:00 „Niedźwiedź Wojtek polski bohater wojenny”, reż. William Hood, Adam Lavis, 59‘,
 • 11:00 „Nigdy nie wrócisz do domu”, reż. Jolanta Krysowata, 52‘,
 • 12:15 „Ułani Andersa” cz. II, reż. Krzysztof Nowak, Janusz Sidor, 43‘,
 • 13:00 „Betar”, reż. Robert Kaczmarek, 54‘,
 • 16:00 „Pamięć – Narodowe Siły Zbrojne”, reż. Iwona Bartólewska, 42‘,
 • 17:00 „Demony przeszłości”, reż. Paweł Sieger, 55‘,
 • 19:40 „Mit o Szarym”, reż. Grzegorz Królikiewicz 50‘.
Pokaz pozakonkursowy
 • 20:40 „My ogniowe dzieci”, reż. Tadeusz Pawlicki (premiera wersji reżyserskiej  z wypowiedziami Zbigniewa Herberta).
DKF Żyrafa
 • 10:00 – 14:00 Warsztaty filmowe dla młodzieży
Foyer Teatru Miejskiego

Panele dyskusyjne
 • 14:30 „Jak prawdę historyczną przekładać na język filmu?” (dyskusję poprowadzi Maciej Pawlicki).
Uczestnicy dyskusji:
- Antoni Krauze, reżyser
- Grzegorz Królikiewicz, reżyser
- Sławomir Cenckiewicz, historyk, współautor książki SB a Lech Wałęsa, przyczynek do biografii oraz współscenarzysta dokumentu telewizyjnego „TW Bolek”
- Robert Kaczmarek, reżyser
- Anna Ferens, reżyser, współtwórca „Trzech Kumpli”, autorka „Gdzie rosną poziomki?”
- dr hab. Filip Musiał, IPN Kraków
 • 18:00 „Czy miała sens ich walka? Podziemie poakowskie i narodowe przeciwko komunistom.” Dyskusję poprowadzi Jan Ruman, IPN
Uczestnicy dyskusji:
- Sebastian Bojemski, autor książki „NSZ w Powstaniu Warszawskim”
- dr hab. Filip Musiał, IPN Kraków
- Leszek Żebrowski, historyk
- Józef Bandzo, żołnierz III i V Brygady Wileńskiej AK, wieloletni więzień PRL

15 września 2012, Opozycja i Solidarność

Sala kinowa Teatru Miejskiego

Pokaz filmów konkursowych

 • 9:30 „Jacky od zadań specjalnych”, reż. Joanna Jaworska i Katarzyna Kościelak, 26‘,
 • 10:00 „Degrengolada w Teatrze Domowym”, reż. Maria Dłużewska, 26‘,
 • 10:30 „Prorok – ks. Jan Zieja”, reż. Paweł Woldan, 52’,
 • 11:30 „Okruchy rozbitego dzbana”, reż. i scen. Piotr Mielech i Karol Jędrzejowski (Jędrzej Lipski), 30‘,
 • 12:15 „Moje zapiski z podziemia”, reż. Jacek Petrycki, 39‘,
Pokaz pozakonkursowy
 • 14:30 „Seans”, reż. Maria Dłużewska, 59‘. Po projekcji spotkanie z Albinem Ossowskim i reż. filmu.
Foyer Teatru Miejskiego

Panele dyskusyjne

13:00 „Przebierańcy czy rekonstruktorzy? Nowe formy przedstawiania historii.” Dyskusję poprowadzi Adam Hlebowicz, dyr. Radia Plus Gdańsk.
Uczestnikami panelu są członkowie czołowych grup rekonstrukcyjnych w Polsce oraz innych inicjatyw społecznych, zajmujących się tematyką historyczną.

Uczestnicy dyskusji:
- Arkadiusz Czartoryski, wiceprezes Europejskiego Stowarzyszenia Grup Rekonstrukcyjnych,
- Jarosław Wróblewski, „Grupa Radosław”
- Przemysław Miśkiewicz, Stowarzyszenie Pokolenie
- Andrzej Kołodziej, uczestnik strajku sierpniu 1980, później Solidarność Walcząca
- Gabriela Sierocińska – Dec, Dział Edukacyjny Muzeum Historii Polski w Warszawie.
Podczas panelu będą pokazywane filmowe prezentacje prac grup rekonstrukcyjnych.
 • 16:30 „Żołnierze Wyklęci – Pamięć Odzyskana”. Dyskusję poprowadzi Jacek Karnowski, wpolityce.pl.
Uczestnicy dyskusji:
- Zofia Pilecka – Optułowicz, córka zamordowanego rtm. Witolda Pileckiego
- dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, IPN, szef zespołu prowadzącego aktualnie prace ekshumacyjne na tzw. „Łączce Powązkowskiej”
- Marta Kaczyńska, córka prezydenta RP
- Grzegorz Wąsowski, Fundacja Pamiętamy
- Jan Kuraś, rolnik, bratanek Józefa Kurasia „Ognia”
- Andrzej Łukasiuk, syn kpt. „Młota”, dowódcy VI Brygady Wileńskiej AK na Podlasiu

15 września 2012, Opozycja i Solidarność

Sala kinowa Teatru Miejskiego

 • 18:00 Gala rozdania nagród – zakończenie Festiwalu. Prowadzenie: Maja Barełkowska i Jan Pospieszalski.
 • Mini-recital Pawła Ruszkowskiego (laureat nagrody im. Władysława Stasiaka podczas festiwalu w Kołobrzegu w 2011 r.) w utworach Jacka Kaczmarskiego.
 • Spektakl: „Zapiski Oficera Armii Czerwonej” wg prozy Sergiusza Piaseckiego, wyk. Piotr Cyrwus.
Strona główna>
wtorek, 04 września 2012
Konkurs fotograficzny o Żołnierzach Wyklętych
"Żołnierze Wyklęci. Historia, która mnie porusza" - konkurs fotograficzny

Stowarzyszenie Passionart oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, zapraszają do udziału w I ogólnopolskim konkursie fotograficznym "Żołnierze Wyklęci. Historia, która mnie porusza".

W 2013 roku przypada 50. rocznica śmierci w walce z komunistyczną obławą Józefa Franczaka ps. „Lalek”, uznawanego za ostatniego żołnierza polskiego podziemia niepodległościowego. W trudnych warunkach konspiracji w latach II wojny światowej i w okresie powojennym z bronią w ręku prowadzono walkę w obronie ideałów wolności obywatela i niezawisłości Państwa. Polacy - żołnierze różnych struktur i organizacji niepodległościowych zapłacili olbrzymią cenę za opór przeciw nowej sowieckiej agresji i narzuconemu Polsce systemowi komunistycznego zniewolenia.

Szacuje się, że w latach 1944-1956 w szeregach niepodległościowej konspiracji walczyło od 120 do 180 tys. osób, przede wszystkim dawnych żołnierzy Armii Krajowej, których wspierały kolejne steki tysięcy współpracowników i informatorów. Władza komunistyczna nie szczędziła środków aby przez dziesięciolecia zohydzić ich walkę w oczach społeczeństwa. Jej zafałszowany obraz pokutował także w pierwszych latach niepodległej III RP.

Dnia 1 marca 1951 roku funkcjonariusze komunistycznych służb wykonali wyroki śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Prezesie ppłk. Łukaszu Cieplińskim oraz mjr. Adamie Lazarowiczu, mjr. Mieczysławie Kawalcu, kpt. Franciszku Błażeju, kpt. Józefie Rzepce, por. Karolu Chmielu i kpt. Józefie Batorym. Dla upamiętnienia tego wydarzenia i wszystkich innych aktów poświęcenia w walce o Niepodległą Rzeczpospolitą od 2011 roku dzień 1 marca jest obchodzony jako oficjalne święto państwowe – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Celem konkursu "Żołnierze Wyklęci. Historia, która mnie porusza" jest odzwierciedlenie dzisiejszego znaczenia pamięci o Żołnierzach Wyklętych, poprzez pokazanie różnych wymiarów osobistej, środowiskowej i społecznej percepcji pamiątek, miejsc i wydarzeń związanych z bohaterami powojennego podziemia niepodległościowego. Za pośrednictwem artystycznych środków wyrazu i możliwości jakie stwarza współczesna fotografia pragniemy przyjrzeć się śladom pamięci zarówno w ujęciu ogólnopolskim, jak i w tym widocznym jedynie z perspektywy lokalnej.

Tragiczna i bohaterska zarazem historia Żołnierzy Niezłomnych może i powinna nadal kształtować narodową dumę kolejnych pokoleń oraz ich przywiązanie do tradycji walk Polaków o wolność Ojczyzny. Konkurs skierowany jest do osób w wieku szkolnym i akademickim, samodzielnie odnajdujących swój „klucz” do przeszłości.

I. IDEA PROJEKTU

Jeśli Ci powiem – zapomnisz, jeśli pokażę – zapamiętasz.

Żołnierze Wyklęci. Nazywano ich „bandytami”, „zaplutymi karłami reakcji”, „faszystami” i „wrogami demokracji”. Ginęli w walce. Byli podstępnie zabijani, a przecież walczyli o Polskę niepodległą, wolną. Droga do tej wolności była długa, ale stała się faktem. Dziś naszą powinnością jest pamiętać o nich. Dlaczego? Za trud walki którą podjęli i lata spędzone w historycznym niebycie, winni jesteśmy przywrócenie Ich zbiorowej Pamięci. Bo byli wierni swoim ideałom, umiłowali wolność i niepodległość. Dzisiaj mogą stanowić przykład dla pokoleń, jak w czasach wolności niezłomnie i z pełną odpowiedzialnością dbać o nią, pielęgnować, kształtować, aby jej nie utracić i mądrze z niej skorzystać.

Zrób zdjęcie ukazujące Twój osobisty stosunek do wydarzeń, miejsc, przedmiotów lub osób związanych z Żołnierzami Wyklętymi.

Fotografie mogą przecież także opowiadać historie. Może to być portret lub seria ujęć portretowych osób w jakiś sposób związanych z Niezłomnymi. Kadr mieszczący znalezione po Nich pamiątki, rzeczy osobiste, albo ujęcia miejsc, z którymi byli związani, przedstawiające krajobrazy, ich domy, szkoły… Coś, co Cię PORUSZA i SKŁANIA DO REFLEKSJI. W ten sposób będziesz miał swój wkład w to, co nazywamy pamięcią zbiorową. Masz na nią wpływ. Bo to historia tworzy naszą tożsamość. Zrób zdjęcie, a nie zapomnisz. My nie zapomnimy. Oni nie będą zapomniani.

II. ZAŁOŻENIA KONKURSU

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie oraz Stowarzyszenie PASSIONART za pośrednictwem artystycznych środków wyrazu i możliwości, jakie stwarza współczesna fotografia, pragną przyjrzeć się śladom pamięci o Żołnierzach Wyklętych zarówno w ujęciu ogólnopolskim, jak i w tym widocznym jedynie z perspektywy lokalnej.

Celem konkursu fotograficznego "Żołnierze wyklęci. Historia, która mnie porusza", jest kształtowanie narodowej dumy kolejnych pokoleń oraz ich przywiązania do tradycji. Poprzez pokazanie różnych wymiarów osobistej, środowiskowej i społecznej percepcji pamiątek, miejsc i wydarzeń związanych z bohaterami powojennego podziemia niepodległościowego.

Honorowy patronat nad konkursem objęli Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Małopolski Kurator Oświaty, Fundacja Armii Krajowej im. Franciszka Miszczaka w Londynie.

III. NAGRODY

Grand Prix
Fundacji Armii Krajowej im. Franciszka Miszczaka w Londynie
Nagroda pieniężna i rzeczowa

Nagroda Specjalna
Stowarzyszenia PASSIONART

Nagrody pieniężne i rzeczowe (wysokiej klasy sprzęt fotograficzny),
za zajęcie I, II i III miejsca w dwóch kategoriach:
 • Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów, do 16 lat
 • Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i studenci, od 17 do 24 lat
 • Osoby zainteresowane, powyżej 24 lat
NAJLEPSZE PRACE ZOSTANĄ ZAPREZENTOWANE W RAMACH WYSTAWY PLENEROWEJ W CENTRUM KRAKOWA.

WRĘCZENIE NAGRÓD NASTĄPI PODCZAS KONCERTU FINAŁOWEGO W RAMACH II KRAKOWSKICH OBCHODÓW NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH, 28 LUTEGO 2013 r. o godz. 19.00 w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie

IV. ZAKRES TEMATYCZNY KONKURSU
 • Wybrany krajobraz na szlakach walk Żołnierzy Wyklętych (także nieznane dotąd miejsca),
 • Fotografie postaci, pamiątek, symboli, tablic, pomników itp.
 • Współczesne odwołania do tematyki Żołnierzy Wyklętych, uchwycone podczas różnych wydarzeń i uroczystości (koncerty, marsze, rocznice, konfercencje, rekonstrukcje historyczne).
ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY DYREKTORÓW, WYCHOWAWCÓW I NAUCZYCIELI SZKÓŁ PODSTAWOWYCH, GIMNAZJÓW I SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

V. TERMIN NADSYŁANIA PRAC

30 listopada 2012 r.

ZDJĘCIA NALEŻY DOSTARCZYĆ LUB PRZESŁAĆ NA ADRES:

Instytut Pamięci Narodowej
ul. Reformacka 3
31-012 Kraków

z dopiskiem:
KONKURS FOTOGRAFICZNY


VI. SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE ORAZ REGULAMIN KONKURSU
Elżbieta Jakimek-Zapart,
tel. +48 12 289 20 71, elzbieta.jakimek@ipn.gov.pl

Dorota Korohoda
tel. +48 12 421 19 91, dorota.korohoda@ipn.gov.pl

Aneta Kwiatkowska
tel. +48 501 931 223, info@passionart.org.pl

VII. SPONSOR KONKURSU
VIII. PATRONI MEDIALNI KONKURSU
Strona główna>
wtorek, 14 sierpnia 2012
Rajd śladami 5. Brygady Wileńskiej AK


Rajd Śladami Żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej


środa, 08 sierpnia 2012
Ekshumacje na Powązkach
Trwa ekshumacja szczątków ofiar komunistycznego terroru

We wtorek odkopano szkielety aż siedmiu żołnierzy, pogrzebanych w zbiorowych mogiłach na warszawskich Powązkach w czasach komunistycznego terroru.


Na tzw. Łączce trwa ekshumacja szczątków ofiar stalinowskiego terroru, zamordowanych przez bezpiekę po sfingowanych procesach w latach 1945-1956. To pierwszy na taką skalę ogólnopolski projekt poszukiwania miejsc pochówku bohaterów niepodległościowego podziemia. Prowadzą go wspólnie IPN, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Ministerstwo Sprawiedliwości.

Odkryte we wtorek szczątki leżały tak jak poprzednio odnalezione, wrzucone do dołów głowami w przeciwległe strony, bez szacunku dla ciała. Z przestrzelonymi czaszkami.

- Ale po raz pierwszy odkryliśmy tu jamę grobową, w której znalazło się nawet siedem osób. Dotychczas grzebane były po trzy - zwraca uwagę kierujący pracami ekshumacyjnymi dr Krzysztof Szwagrzyk z IPN.

Kolejne ważne odkrycie: jedna z ofiar w lewej ręce przy sercu trzymała łańcuszek z wizerunkiem Matki Boskiej Kodeńskiej. To istotny znak, pomocny w późniejszej identyfikacji szczątków.

W rękach badaczy są już kości 28 ofiar. A w grobach na tzw. Łączce spoczywają jeszcze co najmniej setki kolejnych. Eksperci ze stuprocentową pewnością zakładają, że wśród nich jest dowódca Kedywu Armii Krajowej gen. August Emil Fieldorf "Nil" i mjr Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka", dowódca 5. Brygady Wileńskiej AK.

- Aż takiej pewności nie mamy natomiast co do rotmistrza Witolda Pileckiego. Tu prawdopodobieństwo jest pół na pół - ocenia dr Szwagrzyk.


Czy zatem wśród tych już odkopanych kości mogą być szczątki generała "Nila"? Eksperci uśmiechają się ironicznie.

- To, co na razie wiemy na pewno, to że jeden szkielet należy do kobiety, reszta to mężczyźni - mówi Szwagrzyk. - Wiemy, że większość żołnierzy zginęła od strzału w tył głowy, stracona tzw. metodą katyńską. Ale jest też czaszka, która nosi ślad postrzału w czoło.

Jeden szkielet był dla badaczy zaskoczeniem, bo znaleziono przy nim przedmioty osobistego użytku, szczoteczkę do zębów, fifki do papierosów. - Więźniowie przywożeni tu po egzekucjach na Mokotowie takich przedmiotów mieć nie mogli - zwraca uwagę Szwagrzyk.

Tożsamość tych ludzi da się jednak potwierdzić tylko wówczas, gdy badacze będą dysponować kodem genetycznym pobranym od krewnych ofiar.

- Bez tego nie damy rady - przyznaje dr Andrzej Ossowski z Zakładu Medycyny Sądowej w Szczecinie. Apeluje do potomków żołnierzy podziemia zamordowanych przez komunistów o zgłaszanie się do IPN i oddanie próbek materiału genetycznego. - Materiał pobrany od rodzin porównamy z DNA pobieranym z fragmentu części udowych i zębów szkieletu, gdzie zachowuje się najlepiej. To najpewniejsza metoda - wyjaśnia dr Ossowski.

Rodziny zamordowanych mogą dzwonić pod nr 604 853 825 lub 606 270 035 oraz korzystać ze wskazówek zamieszczonych na stronie Instytutu Pamięci Narodowej.

Podczas pierwszej części ekshumacji ofiar stalinowskiego terroru - na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu - wydobyto szczątki 400 żołnierzy.

- Tam na podstawie kodu genetycznego udało się zidentyfikować nazwiska 80 proc. ofiar. W Warszawie, obawiam się, ta skala może być nieco mniejsza - ocenia dr Szwagrzyk. Na razie do badaczy zgłosiło się 65 rodzin, które mają nadzieję odkryć po latach miejsce pochówku swoich bliskich.

Źródło: Rzeczpospolita
Strona główna>
poniedziałek, 06 sierpnia 2012
Apel IPN do rodzin ofiar
Apel do rodzin ofiar zbrodni komunistycznych – Warszawa, 31 lipca 2012


W związku z pracami archeologiczno-ekshumacyjnymi na kwaterze "Ł" Cmentarza Powązkowskiego (wojskowego) w Warszawie ich wykonawcy zwracają się do rodzin ofiar systemu komunistycznego o zgłaszanie się w celu pobrania materiału genetycznego.

To niezbędny element procesu identyfikacji ofiar.
Można zgłaszać się do:
 • dr. Krzysztofa Szwagrzyka (tel. +48 604 853 825)
lub
 • dr. Andrzeja Ossowskiego (tel. +48 606 270 035),
obecnych na cmentarzu.


Pobranie materiału genetycznego jest czynnością łatwą, szybką i bezbolesną. Polega na wykonaniu wymazu śliny z ust. W dniu 31 lipca 2012 roku takiej procedurze poddał się Pan Andrzej Pilecki – syn rotmistrza Witolda Pileckiego, legendarnego ochotnika do Auschwitz, zamordowanego przez komunistów w 1948 roku.

Wywiad do badań genetycznych z Panem Andrzejem Pileckim


Finansowane przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa prace archeologiczne na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach zaczęły się 23 lipca. Ich celem jest odnalezienie szczątków pogrzebanych tam więźniów politycznych okresu stalinowskiego, zamordowanych w śledztwie lub straconych na podstawie wyroków sądów komunistycznych w latach 1948–1956.

Prace, które potrwają do końca sierpnia, są prowadzone w ramach wieloletniego ogólnopolskiego projektu badawczego. Jego podstawą stał się List Intencyjny w sprawie współpracy na rzecz odnalezienia nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944–1956. Dnia 10 listopada 2011 r. list podpisali szefowie Ministerstwa Sprawiedliwości, Instytutu Pamięci Narodowej i Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Źródło: Instytut Pamięci Narodowej
Strona główna>

środa, 01 sierpnia 2012
Powstanie Warszawskie 1944
Uczcijmy 68. rocznicę Powstania WarszawskiegoTak jak co roku Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum Powstania Warszawskiego wzywają do uczczenia Powstania i jego bohaterskich Żołnierzy. Godzina W – 1 sierpnia 1944 roku o 17:00 była początkiem Powstania Warszawskiego.

Dziś obchodzimy 68. rocznicę tych wydarzeń.
Pamiętajmy o tym !


Kiedy w Polsce 1 sierpnia o 17.00 zawyją syreny, zatrzymajmy się na minutę. Uczcijmy chwilą ciszy tych, którzy walczyli także za naszą wolność.
Źródło: Instytut Pamięci Narodowej
Strona główna>