Zapomniani Bohaterowie

WSPARCIE STRONY
Żołnierze Wyklęci - Zapomniani Bohaterowie na facebook
FUNDACJA ''PAMIĘTAMY''
THE DOOMED SOLDIERS
Freedom And Independence
NATIONAL ARMED FORCES
Instytut Pamięci Narodowej
Zeszyty Historyczne WiN-u
GLAUKOPIS - Pismo Społeczno-Historyczne
Historia miejscowości Gminy Urszulin
ENDECJA.pl
Brygada Świętokrzyska NSZ

Leopold Okulicki
GRH Ogniowcy
Pamięci Żołnierzy Wyklętych
KAMPANIA WRZEŚNIOWA 1939


www.michalkiewicz.pl - strona autorska Stanisława Michalkiewicza
ALBUM POLSKI - Nasze Małe Ojczyzny
Witryna poświęcona twórczości i życiu Józefa Mackiewicza (1902 - 1985)
Łysiakmania
WOLNI i SOLIDARNI
Społeczny Komitet Budowy Pomnika Ofiar Tragedii Narodowej pod Smoleńskiem
13grudnia.org.pl
Żarowska Izba Historyczna
Strony Patriotyczne
SURGE POLONIA
Prawy Prosty. Niezależny Magazyn Informacyjny
Polsko-Polonijna Gazeta Internetowa KWORUM
Ogrody Wspomnień
sobota, 10 marca 2012
Rodacy - Bohaterom...
RODACY – BOHATEROM. Paczka dla polskiego Kombatanta na Kresach


Rusza kolejna edycja projektu "RODACY-BOHATEROM. Paczka dla polskiego Kombatanta na Kresach". Stowarzyszenie ODRA-NIEMEN zaprasza do ogólnopolskiej, cyklicznej akcji świątecznej.

Dwa razy w roku dla POLSKICH KOMBATANTÓW  NA KRESACH, przygotowywane są ze zbiórek darów rzeczowych i wpłat finansowych paczki świąteczne na ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIE I NA ŚWIĘTA WIELKANOCNE. Już od dziś przyjmujemy dary rzeczowe i wpłaty finansowe na ten cel. Paczki dotrą do naszych Weteranów w okresie Świąt Wielkanocnych. Pojadą tradycyjnie na Litwę, Białoruś i Ukrainę. Paczki zbieramy w biurze Stowarzyszenia oraz w następujących miejscowościach: Wrocław, Rzeszów, Sosnowiec, Kozłowo i okolice (Mazury), Środa Wlkp., Piotrków Trybunalski, Stalowa Wola. Zbiórka rozpoczęła się 6 marca 2012 r. i potrwa do 1 kwietnia 2012 r., co pozwoli dostarczyć paczki świąteczne na Kresy jeszcze przed Świętami.

W razie nowych punktów zbiórek prosimy o kontakt. Szczegółowe dane o miejscach zbiórek pod nr telefonu 71 3555202.
Serdecznie zapraszamy do wsparcia tej akcji.

Okażmy swoją pamięć Kresowym Bohaterom.


Zainteresowanych historią walki polskich partyzantów na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej, m.in.:
po wkroczeniu sowietów, zapraszam do lektury kategorii Im poświęconej:
wtorek, 06 marca 2012
"Żołnierze Wyklęci" w Parlamencie Europejskim
6 marca 2012 Prezes IPN otworzy w Parlamencie Europejskim wystawę "Zaplute karły reakcji. Polskie podziemie niepodległościowe 1944–1956"

6 marca 2012 r. o godz. 18:00 Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński otworzy w Parlamencie Europejskim w Brukseli wystawę "Zaplute karły reakcji. Polskie podziemie niepodległościowe 1944–1956". Wystawa będzie prezentowana w Parlamencie (III piętro, Strefa G) do 8 marca.

Celem wystawy jest wyeksponowanie najważniejszych zjawisk determinujących charakter polskiej konspiracji niepodległościowej z lat 1944–1956. Autorzy mają jednak świadomość, iż nie przedstawia ona wszystkich aspektów dziejów podziemia. Zadaniem prezentowanych fotografii jest ukazanie w symboliczny sposób tego, co stanowiło istotę Polski podziemnej, ich uzupełnieniem jest komentarz zawarty w nadtytule chronologicznie ułożonych plansz.


Użyte w tytule sformułowanie "zaplute karły reakcji" to pogardliwe określenie ludzi podziemia, upowszechniane przez propagandę władzy komunistycznej, która dążyła nie tylko do unicestwienia konspiratorów, lecz także do zohydzenia ich pamięci. Zderzenie tego propagandowego, powszechnie znanego hasła z prezentowanym materiałem ma dodatkowo podkreślać dramat ludzi, którzy podjęli decyzję dalszej walki podziemnej.

Fotografie i materiały wykorzystane do wystawy pochodzą głównie ze zbioru zgromadzonego na potrzeby wydawnictwa "Atlas polskiego podziemia niepodległościowego 1944–1956". Integralną częścią wystawy są luźne karty z komentarzem historycznym, umieszczone na stojakach. Dzięki temu zwiedzający wystawę mogą wyjść z pakietem informacji na temat prezentowanego tematu.

Ekspozycję zorganizowali europosłowie Prawa i Sprawiedliwości z Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR), ale mieli oni ogromne problemy, aby uzyskać na nią zgodę PE.

Wystawa, którą dzisiaj po południu odsłonią wiceprzewodniczący frakcji EKR prof. Ryszard Legutko oraz prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński, przedstawia dzieje polskiego podziemia niepodległościowego w latach 1944-1956. Jak zauważają organizatorzy, jej celem jest "odkłamanie historii oraz wyeksponowanie najważniejszych zjawisk determinujących charakter polskiej konspiracji niepodległościowej". W ekspozycji tej podkreślony został zwłaszcza fakt, iż w latach 1944-1945 Polska nie została wyzwolona, tylko nastąpiła zamiana jednego okupanta na drugiego. Pokazane zostało również to, że wyłoniła się wówczas "armia odważnych obywateli", którzy się na to nie zgadzali.

Użyte w tytule sformułowanie "zaplute karły reakcji" to właśnie określenie stosowane wobec ludzi podziemia, które upowszechniała propaganda komunistyczna - najpierw używając go do walki propagandowej, a później, by doprowadzić do "zohydzenia ich pamięci". Wernisaż przedstawia losy ludzi, którzy wybrali drogę walki zbrojnej z władzami komunistycznymi i przeszli do historii jako żołnierze wyklęci.

Wystawa składa się w głównej mierze z fotografii, które mają za zadanie ukazanie w symboliczny sposób tego, co stanowiło istotę Polski podziemnej, zaś ich uzupełnieniem są komentarze zawarte w nadtytule chronologicznie ułożonych plansz. Zwiedzający będą mogli zobaczyć m.in. wykonane przez Urząd Bezpieczeństwa unikatowe zdjęcia schwytanych oraz zabitych żołnierzy podziemia, fotografie partyzantów Armii Krajowej internowanych w obozie NKWD na Majdanku oraz zdjęcia z procesu przywódców Polski podziemnej. Ich uzupełnieniem są fotografie leśnych oddziałów wykonane przez partyzantów, zdjęcia ziemianek i bunkrów, w których się ukrywali, czy też mapy pokazujące działalność oddziałów podziemia. Jak zapowiadają organizatorzy, dodatkowo zaprezentowane zostaną również kopie ulicznych plakatów wymierzonych w podziemie niepodległościowe, a w tym obwieszczenia informujące o skazaniu na śmierć żołnierzy podziemia oraz protokoły wyroków śmierci. Zaprezentowane na ekspozycji materiały pochodzą ze zbioru przygotowanego przez Biuro Edukacji Publicznej IPN w Lublinie.

Początkowo wystawa została zakazana przez kolegium kwestorów PE (pięciu kwestorów zajmuje się sprawami administracyjnymi i finansowymi) "z powodów politycznych", przy czym informacja ta nie została organizatorom przedstawiona na piśmie ani bezpośrednio, tylko została przekazana telefonicznie jednemu z pracowników grupy przez pracownicę administracji parlamentarnej. Po interwencji posłów PiS udało się cofnąć zakaz.

- Ku naszemu zadowoleniu decyzja została cofnięta i wystawa zostanie otwarta. Rozpoczęliśmy zabiegi, w czym - spieszę donieść z satysfakcją - pomagali nam różni ludzie dobrej woli, także polscy europosłowie z innych grup politycznych, którym publicznie wyrażam podziękowanie - podkreśla prof. Ryszard Legutko.


Źródło: Instytut Pamięci Narodowej, Nasz Dziennik
Strona główna>

poniedziałek, 05 marca 2012
"Niezłomni Bohaterowie - Żołnierze Wyklęci" - Konferencja na KUL
Konferencja "Niezłomni Bohaterowie - Żołnierze Wyklęci". Katolicki Uniwersytet Lubelski, 8 marca 2012 r.


[kliknij w plakat aby powiększyć]

Akademicki Klub Myśli Społeczno – Politycznej Vade Mecum ma zaszczyt zaprosić na konferencję pt. "Niezłomni Bohaterowie – Żołnierze Wyklęci".
Konferencja odbędzie się 8 marca 2012 r. w Katolickim Uniwersytecie Jana Pawła II, Collegium Norwidianum CN-208 o godz. 11:00.


Współorganizatorzy: Katedra Historii Systemów Politycznych XIX i XX w., Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Fundacja Rozwoju KUL, Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Lublinie.

Patronat honorowy: Instytut Pamięci Narodowej.

Patronat Medialny: TVP Lublin, Radio Lublin, Internetowa Telewizja Lublin, kwartalnik Myśl.pl oraz magazyn Templum Novum.

Serdecznie zapraszamy.

Program konferencji
"Niezłomni bohaterowie – Żołnierze Wyklęci"


Panel I
 • 11:00 – 11:15 – Powitanie gości.
 • 11:15 – 11:35 – Obóz Narodowo - Radykalny: fałszywe stereotypy i fakty - dr Wojciech Jerzy Muszyński [IPN Warszawa].
 • 11:35 – 11:55 – Narodowe Siły Zbrojne na terenie Lubelszczyzny po 1944 r. - Rafał Drabik [IPN Lublin].
 • 11:55 – 12:15 – Struktury narodowe na terenie Podlasia po 1944 r. - dr Mariusz Bechta [IPN Warszawa].
 • 12:15 – 12:35 – Narodowe Siły Zbrojne/ Narodowa Zjednoczenie Wojskowe na terenie Północnego Mazowsza w latach 1944 – 1946. - dr Kazimierz Krajewski [IPN Warszawa].
 • 12:35 – 12:55 – Dyskusja
 • 12:55 – 13:15 – Przerwa na kawę.
Panel II
 • 13:15 – 13:35 – Podziemie narodowe na Rzeszowszczyźnie po 1944 r. - dr Krzysztof Kaczmarski [IPN Rzeszów].
 • 13:35- 13: 55 – Narodowe Siły Zbrojne na terenie Wielkopolski po 1945 r. - Rafał Sierchuła [IPN Poznań].
 • 13:55 – 14:15 – „Procesy żołnierzy NSZ z okręgu lubelskiego w latach 1944-1956. Zarys problemu” – dr Marcin Zaborski [KUL JP II].
 • 14:15 – 14:35 – Dyskusja
 • 14:35 – 15:35 – Przerwa na obiad.
Panel III
 • 15:35 – 15:55 – "Harcerstwo narodowe w Polsce po II wojnie światowej" - dr Ewa Rzeczkowska [KUL JP II].
 • 15:55 – 16:15 – Zapomniani skoczkowie. Patrole dywersyjne Brygady Świętokrzyskiej NSZ i ich zrzut do Polski w początkach 1945 roku. - dr Dariusz Węgrzyn [IPN Katowice]
 • 16:15 – 16:35 – Działania zbrojne konspiracji narodowej w latach 1944 – 1945 – dr Marcin Paluch [KUL JPII].
 • 16:35 – 16:55 – Dyskusja
 • 16:55 – 17:10 – Podsumowanie i zakończenie.

W imieniu organizatorów zapraszam serdecznie !

Strona główna>

czwartek, 01 marca 2012
Warszawa - leśny posterunek na Dworcu Centralnym
Leśny posterunek na Dworcu Centralnym – czyli historia w wykonaniu młodych1 marca, na peronie 3 Dworca Centralnego, Waszym oczom ukaże się las! Prawdziwy!

W czwartek (01.03) po raz drugi obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Nie będzie jednak wieńców, zniczy i smutku na twarzach.
Będzie happening historyczny!

Zaaranżujemy miejsce spoczynku jednego z leśnych oddziałów. Będzie można ogrzać się przy ognisku, poczęstować prowiantem, który partyzantom przynieśli najbliżsi, spotkać też samych żołnierzy - z Grupy Historycznej „Zgrupowanie Radosław”. Zamierzamy oddać klimat tamtych czasów. Opowiedzieć ludziom historię – której nie powstydziłby się najlepszy scenarzysta.

[kliknij w obrazek aby powiększyć]

Dla głodnych wiedzy, mamy historyczną infolinię.

Przez cały dzień – eksperckich i wyczerpujących odpowiedzi – o Żołnierzy Wyklętych, udzielają nasi historycy:
 • dr Piotr Niwiński – 728 557 436       
 • Tadeusz Płużański – 725 532 771
Podsumowując:
 • Co? - Happening historyczny (Leśny posterunek, Grupa Rekonstrukcyjna, Historyczna Infolinia)
 • Gdzie? - Dworzec Centralny, Peron III
 • Kiedy? - 1 marca 2012. w godzinach 10 – 19 (media zapraszamy szczególnie między 11-13)
 • Po co? - Przypomnienie Polakom o bohaterstwie Żołnierzy Wyklętych.
 • Kto? - Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej
Teraz słowo o samych Żołnierzach Wyklętych:

Byli młodzi, chcieli kochać, bawić się, zdobywać wykształcenie, zakładać rodziny. Tak jak my chcieli podbijać świat. Nie mogli. W czasie II wojny światowej walczyli o niepodległą Polskę i nie godzili się na niewole po jej zakończeniu, za to komunistyczna władza przyznawała kulę w tył głowy.  Zostali więc w lesie.

Czy tego chcieli? Nie, po prostu chcieli żyć. I żyli, w ciągłym strachu, w ciągłej walce, daleko od rodzin, przyjaciół, miłości swojego życia.

Powojenna konspiracja niepodległościowa była do czasów „Solidarności” najliczniejszą formą oporu społeczeństwa wobec narzuconej władzy. Po wojnie działało w niej 150-200 tysięcy osób. A dwadzieścia tysięcy z nich, walczyło w oddziałach partyzanckich. Wliczając, tych, którzy zapewniali im schronienie, wyżywienie oraz inną pomoc stanowiło to grupę ponad połowy miliona obywateli.

Ostatni „leśny” żołnierz zginął w walce w latach 60. w dekadzie Beatelmani, Elvisa Presleya i Jamesa Bonda...

Przez lata PRLu władza robiła wszystko, by wymazać ich z historii i z pamięci obywateli. To co wydarzy się 1 marca na Dworcu Centralny, to dowód na to, że się nie udało. A kiedy młodzi biorą historię w swoje ręce – znaczy, że będzie się działo!

Kontakt dla mediów:
Weronika Zaguła
605 453 193

Organizator akcji:
Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej

Partnerzy:
Dworzec Polski, Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”

Patronat honorowy:
Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej (logo)

Patron medialny:
Radio VOX FM

Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej – organizacja pozarządowa, powstała w 2010 roku. Skupia studentów i absolwentów szkół wyższych z Warszawy, Krakowa i Łodzi. Za cel stawia sobie krzewienie nowoczesnego patriotyzmu i budowanie społeczeństwa obywatelskiego. Przez swoje działania chce zainteresować młodych ludzi życiem publicznym, rozwijać świadomość polityczną, gospodarczą i historyczną.

Strona główna>
niedziela, 26 lutego 2012
PRZYWRÓĆMY ICH PAMIĘCI. Akcja edukacyjna IPN
PRZYWRÓĆMY ICH PAMIĘCI. Akcja edukacyjna IPN i TVP HistoriaProgram Obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Warszawie, Centrum Edukacyjne IPN, Marszałkowska 21/25
 • 12.00 – projekcja spektaklu Sceny Faktu Teatru Telewizji „Tajny Współpracownik”, reż. Krzysztof Lang, scen. Cezary Harasimowicz, poprzedzona prelekcją dr. Tomasza Łabuszewskiego, oraz spotkanie z Cezarym Żakiem;
 • 19.00 – koncert Przemysława Gintrowskiego;
 • 11.00–18.00 – projekcje filmów dokumentalnych o podziemiu niepodległościowym;
 • 9.00–20.00 – wystawa poświęcona „Żołnierzom Wyklętym”

PRZYWRÓĆMY ICH PAMIĘCI

Akcja edukacyjna IPN i TVP HISTORIA

Pragniemy zaproponować szkołom ponadgimnazjalnym zorganizowanie 1 marca 2012 r.  popołudnia teatralnego z „Żołnierzami Wyklętymi”.

Głównym elementem spotkania będzie wspólne obejrzenie wyemitowanego w TVP Historia (oraz Internecie) 1 marca o godz. 12.00 spektaklu Teatru Telewizji „Tajny współpracownik” w reżyserii Krzysztofa Langa (autorem scenariusza jest Cezary Harasimowicz).

Szkoły otrzymały broszurę z propozycją scenariusza spotkania oraz wprowadzeniem historycznym autorstwa dr. Tomasza Łabuszewskiego i Kazimierza Krajewskiego (OBEP IPN Warszawa) oraz plakat akcji.

Poniżej zamieszczamy materiały do pobrania i wydrukowania.

Proponowany program obchodów:

 • 11.45 – rozpoczęcie obchodów: prelekcja o „Żołnierzach wyklętych” na podstawie przygotowanych przez BEP IPN materiałów;
 • 12.00–13.15 – projekcja spektaklu Sceny Faktu Teatru Telewizji „Tajny Współpracownik”, reż. Krzysztof Lang, scen. Cezary Harasimowicz (za pośrednictwem TVP Historia lub w Internecie) 

DO POBRANIA:

Szczegółowa instrukcja, jak obejrzeć spektakl „Tajny współpracownik” w Internecie zostanie zamieszczona na stronie IPN po 27 II 2012 r.

Obchody w innych miastach

Patroni medialni:

        

Źródło: Instytut Pamięci Narodowej>

Strona główna>

Lublin - obchody Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"
LUBLIN - obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"Strona główna>
czwartek, 23 lutego 2012
Obchody Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w Polsce...
Obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w Polsce...
wtorek, 21 lutego 2012
65 rocznica śmierci mjr. "Ognia"
Obchody 65 rocznicy ostatniej walki i śmierci mjr. Józefa Kurasia "Ognia"

W imieniu organizatorów - Społecznego Komitetu Pamięci Żołnierzy Konfederacji Tatrzańskiej, Rocha i Zgrupowania "Błyskawica" oraz Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego Koło w Waksmundzie - zapraszam na uroczystości ku czci mjr Józefa Kurasia "Orła" vel "Ognia", które odbędą się w Waksmundzie 25 lutego 2012 roku.

Dnia 25 lutego 2012 r. jak co roku w Waksmundzie odbędą się uroczystości związane z ostatnią walką i śmiercią mjr. Józefa Kurasia "Orła" vel "Ognia" i jego żołnierzy: Kazimierza Kurasia "Kruka" i Stanisława Srala "Zimnego", którzy 21 lutego 1947 r. zginęli wierni do końca swojemu dowódcy w nierównej walce z siłami komunistycznymi.

PROGRAM OBCHODÓW
WAKSMUND, 25 lutego 2012 roku

 • 10.00 - plenerowa rekonstrukcja historyczna pt. "ZA ORŁA BIAŁEGO I KORONĘ JEGO";
 • 11.00 - Msza Św. w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej w intencji Podhalan poległych w walce o wolną Polskę z niemieckim i sowieckim okupantem w latach 1939-1955;
 • 12.30 - modlitwa i Apel Poległych na cmentarzu przy grobach Konfederatów Tatrzańskich, żołnierzy Grupy Ochrony Sztabu mjr. Józefa Kurasia "Ognia" i mieszkańców Waksmundu.
Chłopaki, jak giniemy to razem, żeby mi się żaden nie poddał! - te słowa wypowiedział Kuraś do swych ludzi, z którymi został otoczony przez grupę operacyjną UB-KBW za sprawą doniesienia Stanisława Byrdaka, swego bliskiego współpracownika z czasów okupacji niemieckiej. Ostatnią kulę ze swego automatu "Ogień" przeznaczył dla siebie. Zanim oddał strzał wydał ostatni rozkaz do swej podkomendnej "Hanki", by się poddała. Zrzucony ze strychu jak kawałek szmaty, był zbyt ważny dla bezpieki by pozwolono mu umrzeć. Po opatrzeniu przez sanitariusza, na zadane pytanie jak się czuje, "Ogień" odparł: Jak w ruskiej niewoli. Przewieziony do szpitala w Nowym Targu zmarł chwilę po północy dnia 22 lutego 1947 roku. Grobu do tej pory nie odnaleziono...

Uroczystości rocznicowe związane z ostatnią walką i śmiercią mjr. Józefa Kurasia "Orła" vel "Ognia" oraz jego podkomendnych organizowane są od lat 90-tych ubiegłego stulecia, a dokładniej od przełomu lat 80. i 90. Organizatorami była grupa byłych podkomendnych "Ognia", zrzeszonych w Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego i Hitlerowskiego koło w Waksmundzie, na czele z prezesem: Janem Sralem ps. "Potrzask".

Kameralne uroczystości w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Ostrowsku (tym samym, w którym "Ogień" zawarł sakrament związku małżeńskiego z Czesławą Polaczyk) gromadziły skromną liczbę osób. W późniejszych latach uroczystości przeniesione zostały do rodzinnej wsi majora - Waksmundu, i odbywały się już w bogatszej oprawie. Uroczystości uświetniły poczty sztandarowe kombatantów i Wojska Polskiego oraz dzieci recytujące wiersze patriotyczne.
Od roku 2008 do programu uroczystości wpisały się na stałe rekonstrukcje historyczne, pokazujące zarówno życie "chłopców z lasu", jak i miejscowej ludności. Regułą stały się także przyjazdy orkiestry reprezentacyjnej Karpackiego Oddziału Straży Granicznej oraz Kompanii Reprezentacyjnej tejże jednostki.

Jest to największa impreza wpisana na stałe w kalendarz oficjalnych uroczystości obchodzonych przez mieszkańców Waksmundu. Co roku mamy zaszczyt gościć kilkuset aktywnych uczestników oraz widzów na czele z przedstawicielami władz samorządowych oraz licznymi politykami. Obecnie organizatorem uroczystości są: Społeczny Komitet Pamięci Żołnierzy Konfederacji Tatrzańskiej, Rocha i Zgrupowania Partyzanckiego "Błyskawica" oraz Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych im. Zgrupowania Partyzanckiego "Błyskawica" mjr Józefa Kurasia "Orła" vel "Ognia", które odpowiada za rekonstrukcje.
Serdecznie zapraszamy: 25 lutego 2012, Waksmund
Mjr Józef Kuraś ps. "Orzeł", "Ogień" (ur. 23 października 1915 w Waksmundzie - zm. 22 lutego 1947 w Nowym Targu).


Walczyliśmy o Orła, teraz - o koronę dla Niego, hasłem naszym Bóg, Ojczyzna, Honor
Tekst ulotki mjr. Józefa Kurasia "Ognia"

 [...] Sprawa złożenia broni: jako Polak i stary partyzant oświadczam: wytrwam do końca na swym stanowisku «Tak mi dopomóż Bóg». Zdrajcą nie byłem i nie będę. [...] Daremne wasze trudy, mozoły i najrozmaitsze podstępy.
Fragment listu mjr. "Ognia" do UB

Komuniści przez kilkadziesiąt lat kreowali opinie o „Ogniu”. Zafałszowana propaganda miała zastąpić fakty skrywane w archiwach. W tysiącach egzemplarzy wielokrotnie wznawiano preparowane przez komunistycznego literata Władysława Machejka rzekome „dzienniki” „Ognia”. Do dziś wielu uważa je za autentyczny „dokument”...

Najgroźniejsze było to, że banda «Ognia» miała oparcie w tamtejszym społeczeństwie.
(I sekretarz Komitetu Powiatowego PPR w Nowym Targu Jan Półchłopek).

Miejscowa ludność miała uzasadnioną wątpliwość czy władza ludowa w ogóle istnieje, wszak na tym terenie faktycznie nie liczyła się, nie była odczuwalna, na każdym kroku dawało o sobie znać [...] reakcyjne podziemie. Górale nie wywiązywali się z obowiązków wobec Państwa [...], np. do odbycia służby wojskowej zgłosiło się zaledwie 5 proc. poborowych.
(Eugeniusz Wojnar - instruktor propagandy PPR w Nowym Targu).


Apel w obozie oddziału ochrony sztabu mjr Józefa Kurasia „Ognia” (zaznaczony „×”). Gorce, lato 1946 r.

62 lat temu, 22 lutego 1947 r. w Ostrowsku na Podhalu, osaczony przez obławę UB, MO i KBW, zginął major Józef Kuraś ps. "Ogień", dowódca Zgrupowania Partyzanckiego "Błyskawica". Nie widząc szansy wyrwania się z okrążenia, ostatnią kulę przeznaczył dla siebie.

W środku, w białej koszuli mjr "Ogień"

Major został zdradzony przez  Stanisława Byrdaka, Antoniego Twaroga i Stefanię Kruk. Wszyscy ci ludzie związani byli wcześniej z jego oddziałami. To dzięki m.in. Stefanii Krukowej – łączniczce i matce złapanego i maltretowanego przez bezpiekę jednego z „ogniowców” – Urzędowi Bezpieczeństwa udało się zasadzić na mjr. Józefa Kurasia „Ognia” w 1947 r. w Ostrowsku. Nowotarskie UB informacje otrzymało ok. godz. 9:30, 21 lutego 1947 r. Ok. godz. 10:00, czterdziestoosobowa grupa z odwodu Wojsk Wewnętrznych, wzmocniona przez dziesięciu funkcjonariuszy UB i MO, wyjechała do Ostrowska.

Zdobyta przez UB kartka z tekstem  przysięgi obowiązującej we wszystkich oddziałach „Ognia”.

Atak na dom Józefa i Anny Zagatów, w którym przebywał „Ogień” rozpoczęto ok. godz. 13:00. Wcześniej otoczono cały kompleks zabudowań w trójkącie trzech dróg. W trakcie strzelaniny Jan Kolasa ps. „Powicher” wraz z rannym Stanisławem Ludzią ps. „Harnaś” zdołali się przebić i uciec. Zginęli Stanisław Sral ps. „Zimny”, Kazimierz Kuraś „Kruk” (bratanek „Ognia”). Franciszkowi Dróżdżowi ps. „Szpak” udało się ukryć.

Stanisław Ludzia ps. "Harnaś", dowódca postogniowego oddziału "Wiarusy", walczącego na Podhalu do końca lat 40-tych. W wyniku prowokacji ujęty przez UB i zamordowany 12 stycznia 1950 roku. Zdjęcie z aresztu WUBP w Krakowie, wykonane w drugiej połowie 1949 r.

Partyzanci najpierw niepostrzeżenie przeniknęli do sąsiedniego budynku Michała Ostwalda. Podpalono zabudowania, ale „Ogień” wraz z Ireną Olszewską ps. „Hanka” zdołał przedostać się do kolejnego budynku Marii Kowalczyk - Pachowej. Tam otoczony, został wezwany do poddania się. Odmówił, polecając skorzystać z tej propozycji „Hance”. Po jej wyjściu z budynku „Ogień” próbował popełnić samobójstwo. Strzał w skroń nie spowodował jednak natychmiastowego zgonu – w stanie utraty przytomności został pojmany. Żołnierze obławy, po wdarciu się na strych, zrzucili nieprzytomnego „Ognia” po schodach, jednak UB-ecy, doceniając w pełni wagę informacji, jakie planowali uzyskać podczas przesłuchań, za wszelka cenę chcieli go ocalić. Przeniesiono go na ciężarówkę, sanitariusz KBW udzielił mu pierwszej pomocy i zawieziono go do nowotarskiego szpitala, który otoczył kordon KBW, a wewnątrz pilnowała „Ognia” obstawa UB i MO.

UB-owska fotografia zwłok mjr „Ognia”. W raportach UB wprost stwierdzało, że aby zapobiec manifestacyjnemu oddawaniu czci przy mogile Kurasia przez ludność Podhala jego ciało od razu wywieziono do Krakowa.

Próby uratowania życia okazały się nieskuteczne. Major Józef Kuraś „Ogień” zmarł dwadzieścia minut po północy, czyli już 22 lutego 1947 roku. Ciało zostało zabrane i złożone na podwórku WUBP w Krakowie i według niepotwierdzonych informacji, następnego dnia przekazano je Wydziałowi Lekarskiemu Akademii Medycznej, jako zwłoki nieznanego mężczyzny.

Ufundowany przez warszawską Fundację "Pamiętamy" i odsłonięty w Zakopanem, 13 sierpnia 2006 r. przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego pomnik w hołdzie mjr. "Ogniowi" i jego żołnierzom jest niewielkim, symbolicznym zadośćuczynieniem za ogrom kłamstw, krzywd i zbrodni, których doświadczyli Ci ludzie z rąk komunistycznych oprawców.


GLORIA VICTIS !!!

Więcej na temat mjr "Ognia" i Zgrupowania Partyzanckiego "Błyskawica" czytaj:
Zainteresowanych historią mjr. "Ognia" i jego Zgrupowania odsyłam do najnowszego "Biuletynu IPN" nr 1-2/2010, poświęconemu w całości Podhalu. Oprócz wielu ciekawych artykułów na ten temat, „Biuletyn IPN” zawiera również bezpłatny dodatek – płytę DVD z programem „Siła bezsilnych – »Ogień«” i filmem dokumentalnym „My, Ogniowe dzieci”.

W podwójnym numerze „Biuletynu IPN” przedstawiono najnowsze dzieje Podhala – od dwudziestolecia międzywojennego aż po czasy „Solidarności” i stanu wojennego. W numerze zarysowano plany niemieckiego okupanta wobec regionu, kolaborację i mocną odpowiedź struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Na szczególną uwagę zasługują teksty o oporze wobec wszelkich prób komunizowania Podhala. Stron 208, cena 8 zł.


Strona główna>
niedziela, 19 lutego 2012
65. rocznica śmierci mjr. "Zagończyka" i kpt. "Warszyca"
65. rocznica śmierci mjr. Franciszka Jaskulskiego "Zagończyka" i kpt. Stanisława Sojczyńskiego "Warszyca".

...Nie dajmy zginąć poległym.
Zbigniew Herbert

W dniu dzisiejszym, 19 lutego 2012 roku, przypada 65. rocznica zamordowania przez komunistycznych oprawców dwóch wybitnych oficerów podziemia antykomunistycznego w Polsce: majora Franciszka Jaskulskiego ps. "Zagończyk" i kapitana Stanisława Sojczyńskiego ps. "Warszyc”.
_
Mjr. Franciszek Jaskulski "Zagończyk" i kpt. Stanisław Sojczyński "Warszyc".

19 lutego 1947 r., na trzy dni przed wejściem w życie ustawy amnestyjnej, w dwóch różnych więzieniach stracono dowódcę oddziałów Związku Zbrojnej Konspiracji, mjr. "Zagończyka" (w Kielcach) i twórcę Konspiracyjnego Wojska Polskiego, kpt. "Warszyca" (w Łodzi). Ci dwaj oficerowie Wojska Polskiego, Armii Krajowej i powojennej partyzantki niepodległościowej, to jedni z najbardziej bohaterskich żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego i najwspanialsze postacie antykomunistycznego oporu przeciwko sowietyzacji Polski.

Protokół wykonania wyroku śmierci na mjr. Franciszku Jaskulskim ps. "Zagończyk"

Protokół wykonania wyroku śmierci na kpt. Stanisławie Sojczyńskim ps. "Warszyc"
GLORIA VICTIS !

Więcej na temat mjr. "Zagończyka" i kpt. "Warszyca" czytaj:

Strona główna>

środa, 15 lutego 2012
Komitet Obchodów Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"
Powstał Społeczny Komitet Obchodów Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

[kliknij w plakat aby powiększyć]

Miło mi poinformować, że ukonstytuował się Społeczny Komitet Obchodów Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". W imieniu członków Komitetu zapraszam mieszkańców stolicy i wszystkich, którzy 1 marca 2012 r. (czwartek) zechcą tu przebyć,  na uroczyste obchody upamiętniające bohaterów podziemia niepodległościowego. Scenariusz uroczystości jest następujący (może ulec jeszcze pewnym modyfikacjom):

1. o godz. 17.00 w 16 miejscach stolicy (m.in. „Łączka” na Powązkach i Cmentarz Bródnowski, więzienie mokotowskie i gmach b. MBP przy ul. Koszykowej, pomnik przy kościele św. Katarzyny i pobliski cmentarz przy ul. Wałbrzyskiej) spotykamy się, by złożyć kwiaty i pomodlić się za tych, którzy ginęli byśmy wolnymi pozostali. (jedynie w przypadku pomnika Żołnierzy Wyklętych na Bemowie uroczystości rozpoczną się o godz. 13.00). Złożeniu kwiatów będzie towarzyszyć kilkuminutowe wystąpienie historyków, którzy zebranym mieszkańcom opowiedzą o tym fragmencie polskich dziejów. Zapraszamy wszystkich, a szczególnie mieszkańców najbliższych ulic i dzielnic.

2. Stamtąd, wraz z organizatorami, udajemy się na plac Józefa Piłsudskiego, by tam o godz. 19.30 złożyć hołd pomordowanym i represjonowanym po 1944 r. „Żołnierzom Wyklętym”. Przy warcie honorowej żołnierzy Wojska Polskiego i pięknym śpiewie chóru, wysłuchamy uroczystego Apelu Poległych.

3. O godzinie 21.00 rozpocznie się uroczysta msza św. w katedrze warszawskiej, na którą udamy się krokiem marszowym, zatrzymując się przed Pałacem Prezydenta RP. W czasie nabożeństwa chcemy bowiem także przypomnieć tych, którzy zainicjowali obchody Dnia „Żołnierzy Wyklętych”, przygotowując tekst stosownej uchwały sejmowej: ś. p. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz ś. p. Prezesa IPN Janusza Kurtykę.

O dalszych szczegółach planowanych uroczystości, w tym więcej o organizatorach i członkach Komitetu, dowiedzą się Państwo z kolejnych artykułów i doniesień prasowych.

[kliknij w plakat aby powiększyć]

Aktualna lista instytucjonalnych członków Komitetu oraz patronów honorowych i medialnych:

SPOŁECZNY KOMITET OBCHODÓW NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI "ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH"
 • Klub Gazety Polskiej  - Warszawa (Anita Czerwińska)
 • Komitet Budowy Pomnika Ofiar Tragedii Narodowej  pod Smoleńskiem (Grażyna Ruszczyk)
 • Komitet Katyński (Andrzej Melak)
 • Niezależne Zrzeszenie Studentów (Michał Gawriłow)
 • Oficyna Wydawnicza Volumen (Adam Borowski)
 • Ogólnopolski Komitet Pamięci Ks. Jerzego Popiełuszki (Ryszard Walczak)
 • PiS Bemowo (Zbigniew Chmiel)
 • PiS Ursynów (Teresa Brykczyńska)
 • Klub Gazety Polskiej - Wawer (Cezary Jurkiewicz)
 • PiS Włochy (Agnieszka Stelmaszczyk)
 • Ruch Społeczny im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego (Jan Żaryn)
 • Solidarność Walcząca - Oddział Warszawa (Paweł Kołkiewicz)
 • Stowarzyszenie 13 Grudnia (Sławomir Karpiński)
 • Stowarzyszenie Historyczne DiSK - grupa rekonstrukcyjna (Małgorzata Czuczman)
 • Stowarzyszenie Koliber (Piotr Mazurek)
 • Stowarzyszenie Solidarni 2010 (Ewa Stankiewicz)
 • Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczpospolitej(Izabella Bogucka)
 • Stowarzyszenie Twórców dla Rzeczpospolitej (Magdalena Lenart)
 • Stowarzyszenie Polska Jest Najważniejsza (Wojciech Boberski)
 • Studenci Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego     (Przemysław Dąbek)
 • Towarzystwo im. Stanisława ze Skarbimierza (Wiesław Wysocki)
 • Grupa Rekonstrukcyjna "Radosław" (Przemysław Dąbek)
 • ZHR - drużyna  im. rotmistrza Witolda Pileckiego (Małgorzata Czuczman)
 • Stowarzyszenie Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego (Wiktor Węgrzyn)
 • Solidarność Mazowsze
PATRONI HONOROWI
 • Fundacja Polska się upomni (Jerzy Scheur)
 • Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej (Tadeusz M. Płużański)
 • Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych (Artur Zawisza)
 • Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość
 • Stowarzyszenie Żołnierzy Batalionów Chłopskich
PATRONI MEDIALNI
 • Gazeta Polska  i Gazeta Polska Codziennie
 • Uważam Rze
 • Warszawska Gazeta
 • Tygodnik Solidarność
 • Opcja na prawo
 • Radio Wnet
 • niezależna.pl
 • blogpress.pl
 • wpolityce.pl
 • solidarni2010.pl
 • fronda.pl
 • niepoprawni.pl
 • www.honor.pl
 • atopolskawlasnie.com
 • podziemiezbrojne.blox.pl
Strona główna>
niedziela, 12 lutego 2012
Wykład o NSZ w Olsztynie
"Narodowe Siły Zbrojne - Kim byli? O co walczyli?" - spotkanie z mgr. Leszkiem Żebrowskim oraz dr. Wojciechem Muszyńskim (IPN), Olsztyn,  18 lutego 2011 r.