Zapomniani Bohaterowie

Żołnierze Wyklęci - Zapomniani Bohaterowie na facebook
FUNDACJA ''PAMIĘTAMY''
MUZEUM ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH w Ostrołęce
THE DOOMED SOLDIERS
Freedom And Independence
NATIONAL ARMED FORCES
Instytut Pamięci Narodowej
Zeszyty Historyczne WiN-u
GLAUKOPIS - Pismo Społeczno-Historyczne
Historia miejscowości Gminy Urszulin
ENDECJA.pl
Brygada Świętokrzyska NSZ

Leopold Okulicki
KAMPANIA WRZEŚNIOWA 1939


www.michalkiewicz.pl - strona autorska Stanisława Michalkiewicza
ALBUM POLSKI - Nasze Małe Ojczyzny
Witryna poświęcona twórczości i życiu Józefa Mackiewicza (1902 - 1985)
Łysiakmania
WOLNI i SOLIDARNI
13grudnia.org.pl
Żarowska Izba Historyczna
Strony Patriotyczne
SURGE POLONIA
Polsko-Polonijna Gazeta Internetowa KWORUM
Ogrody Wspomnień
Blog > Komentarze do wpisu
Kpt. Romuald Rajs "Bury" - dyskusja historyczna
Kapitan Romuald Rajs ps. Bury - bohater antykomunistycznego podziemia? - dyskusja historyczna.

W imieniu organizatora - Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL - zapraszam na dyskusję historyczną poświęconą kpt. Romualdowi Rajsowi "Buremu", która odbędzie się 20 lutego 2019 r. o godz. 17.30 w siedzibie MŻWiWP PRL przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie.

Korzystając z okazji raz jeszcze zapraszam do lektury obszernego (69 stron) artykułu dr. Kazimierza Krajewskiego i Grzegorza Wąsowskiego, pt. Kpt. Romuald Rajs „Bury” na kartach książki „Skazy na pancerzach” czyli prawda według Piotra Zychowicza, w którym autorzy ostatecznie rozprawiają się z fałszywymi oskarżeniami, kłamstwami, oszczerstwami i mitami, na temat kpt. Romualda Rajsa "Burego", narosłymi przez dekady komunistycznej propagandy, ale przede wszystkim drobiazgowo, "zdanie po zdaniu", rozbijają fałszywy obraz kpt. Rajsa, stworzony przez Piotra Zychowicza na kartach jego książki Skazy na pancerzach. W wątkach śledztwa oraz procesu "Burego" i "Rekina" szczegółowo odnoszą się także do książki Jerzego Kułaka, Rozstrzelany oddział. Monografia 3 Wileńskiej Brygady NZW, Białostocczyzna 1945-1946.
Autorzy, w oparciu o imponującą ilość dokumentów źródłowych, dokonali drobiazgowej rekonstrukcji zdarzeń, dzięki której ostatecznie powinno zostać zdjęte odium "zbrodniarza" a także "zdrajcy" z bohatera, jakim był kpt. Romuald Rajs "Bury".
Artykuł ukazał się po raz pierwszy w nr. 36 pisma Glaukopis.
Lektura obowiązkowa!Dr Kazimierz Krajewski
historyk, badacz dziejów polskiego podziemia niepodległościowego,
pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie,
prezes Nowogródzkiego Okręgu Światowego Związku Żołnierzy AK


Grzegorz Wąsowski
adwokat, współkieruje pracami Fundacji "Pamiętamy", zajmującej się przywracaniem pamięci o żołnierzach polskiego podziemia niepodległościowego
z lat 1944-1954

Strona główna>
Prawa autorskie>
wtorek, 12 lutego 2019, gregg71

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: Minor, *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl
2019/03/15 21:32:40
Komuś bardzo zależy na tym, by tego bohatera oczernić. To "komuś" jest stwierdzeniem retorycznym, bo są to środowiska związane z ruchem komunistycznym. Był to niewątpliwie człowiek stanowczy, doskonały dowódca, postać nietuzinkowa. Dla mnie osobiście to wielki Polak, patriota, po prostu wzór do naśladowania. Kiedy widzę zdjęcia i peany pochwalne dla Wisławy Szymborskiej w szkole mojego dziecka, szlag mnie trafia! Takie postacie mają być wzorem dla młodych pokoleń??? Piewczyni geniuszu Józefa Stalina największego zbrodniarza w historii???!!! Laureatka nagrody Nobla nadanej przez lewacką obecnie Akademię?! A Zbigniew Herbert niewygodny dla lewaków dlaczego nie jest obecnie promowany? I tak samo "Bury", "Ogień", "Bohun", "Szary"(NSZ), "Anoda", "Niedźwiadek", "Ponury" etc, gdzie są ich zdjęcia, ich biografia, prawda historyczna? Co młode pokolenie o nich wie? Niewiele, albo prawie nic. W Warszawie jedna z centralnych ulic nosi imię Armii Ludowej!!!! Przykrywki NKWD!!!! Do tej pory!!!! I rząd nic z tym nie może zrobić. Skoro trwa o to spór, to proponuję panu Trzaskowskiemu, by zmienił nazwę tej ulicy, oczywiście by zakończyć przepychankę, na Aleję imienia Józefa Stalina. Z całą pewnością będzie to poprawne z ideologią lewackiej UE.