Zapomniani Bohaterowie

Żołnierze Wyklęci - Zapomniani Bohaterowie na facebook
FUNDACJA ''PAMIĘTAMY''
MUZEUM ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH w Ostrołęce
THE DOOMED SOLDIERS
Freedom And Independence
NATIONAL ARMED FORCES
Instytut Pamięci Narodowej
Zeszyty Historyczne WiN-u
GLAUKOPIS - Pismo Społeczno-Historyczne
Historia miejscowości Gminy Urszulin
ENDECJA.pl
Brygada Świętokrzyska NSZ

Leopold Okulicki
KAMPANIA WRZEŚNIOWA 1939


www.michalkiewicz.pl - strona autorska Stanisława Michalkiewicza
ALBUM POLSKI - Nasze Małe Ojczyzny
Witryna poświęcona twórczości i życiu Józefa Mackiewicza (1902 - 1985)
Łysiakmania
WOLNI i SOLIDARNI
13grudnia.org.pl
Żarowska Izba Historyczna
Strony Patriotyczne
SURGE POLONIA
Polsko-Polonijna Gazeta Internetowa KWORUM
Ogrody Wspomnień
Blog > Komentarze do wpisu
Nominacja generalska i odznaczenie państwowe dla "Żołnierzy Wyklętych"
Kpt. "Warszyc" - Generałem Brygady !
Mjr. "Orlik" - Kawalerem Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski !11 listopada 2009 r. w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość wręczenia nominacji generalskich i odznaczeń państwowych.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński jako Zwierzchnik Sił Zbrojnych wręczył nominację generalską...

 
Na stopień generała brygady
mianowany został pośmiertnie

Kapitan STANISŁAW SOJCZYŃSKI
ps. "WARSZYC"


Por. Stanisław Sojczyński "Zbigniew", "Warszyc" dowódca I batalionu 27 pp AK - sierpień 1944 r.

KRZYŻEM WIELKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
za wybitne zasługi dla niepodległości
Rzeczypospolitej Polskiej
 odznaczony został pośmiertnie
Major MARIAN BERNACIAK
ps. "ORLIK"


Mjr Marian Bernaciak "Orlik", dowódca zgrupowania oddziałów  partyzanckich WiN w Inspektoracie Rejonowym "Puławy".

Czytaj więcej na temat kpt./gen. bryg. "Warszyca" i walki o Jego nominację:
"[...] Zdrajcą nie byłem i dokumentu zdrady nie podpiszę. Jestem przygotowany na wszystko, nawet na śmierć! Jeśli padam na kolana to tylko przed Bogiem! Wiem, że stosujecie barbarzyńskie metody i pan temu patronuje! Wszystko do czasu! Przemocą i kłamstwem nikt jeszcze nie osiągnął prawdziwej i trwałej władzy [...]"
Fragment z protokołu przesłuchania kpt. "Warszyca"

Dnia 12 sierpnia 1945 r. kpt. Stanisław Sojczyński "Warszyc" wydał wstrząsający w swej prawdziwości "List otwarty" do pułkownika Jana Mazurkiewicza ps. "Radosław", w którym uznał jego apel o wychodzenie z konspiracji za zdradę i apelował o dalszą walkę przeciwko komunistom.
W tym wspaniałym, jakże aktualnym do dzisiaj, przykładzie honoru i godności oficera Wojska Polskiego, kpt. "Warszyc" pisał m.in. tak:

"[...] Dziś, kiedy byle męt społeczny jest oficerem,  a im większy szuja, tym dość często otrzymuje rangę, najwyższym odznaczeniem jest przeświadczenie, że jest się człowiekiem zasad i honoru, wiernym synem Ojczyzny.
[...] kary były i są stosowane przez czerwonych z całą perfidią. Cóż się tu może zmienić? Chyba to, że nasza obrona pocznie działać bardziej zorganizowanie i skutecznie, że za nieludzkie katowanie i karanie śmiercią bojowników o Niezależność Polski będziemy czerwonych nieludzko strzelać; jeśli poważą się wyniszczać nasze rodziny - my też potrafimy palić i likwidować przeciwników w sposób bezpardonowy. Niemcy za jednego rozstrzeliwali 10-ciu, 50-ciu lub 100-tu i nie złamali nas, więc nie złamią nas czerwoni. Jeśli zdrajcy nie mają skrupułów, to my walcząc o sprawy słuszne - nie będziemy ich mieli tym bardziej.
[...] A poza tym, Pan Panie Pułkowniku niech wybije sobie z głowy i niech Pan wytłumaczy czerwonym uzurpatorom, że będziecie nas kiedykolwiek wprowadzali w prawa obywatelskie przez amnestie i łaskawe przebaczenie nam. W imieniu uzbrojonych tysięcy zwracam wam uwagę, że podejście wasze do zagadnienia jest katastrofalnym pomieszaniem pojęć. Za krew przelaną dla Ojczyzny, za odniesione rany, za ofiary z żyć naszych, za cierpienie i poniewierkę dla Polski - wy widzicie jedyną drogę dla nas odzyskania praw obywatelskich i człowieczych - przez uznanie i rozgrzeszenie nas. A my wam oświadczamy, że z nami możecie tylko pertraktować jako z reprezentacją większości społeczeństwa polskiego, reprezentacją, której cele są nieskazitelne i słuszne, że wolno do niej odnosić się jedynie z respektem i szukać form do realizacji jej postulatów.[...]"
.

CZYTAJ CAŁOŚĆ LISTU KPT. "WARSZYCA" [w formacie PDF]
[kliknij w obrazek]Obejrzyj film Aliny Czerniakowskiej pt. "Czy warto było tak żyć?" o życiu i walce kpt./gen. bryg. Stanisława Sojczyńskiego "Warszyca", dowódcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego:Czytaj więcej na temat mjr. "Orlika":
Obejrzyj program z cyklu Z archiwum IPN - "Orlik"
Strona główna>
czwartek, 12 listopada 2009, gregg71

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: WIN i NSZ, *.acn.waw.pl
2009/11/12 10:53:50
W końcu !!! To ,że zbrodniczy PRL wdeptywał tych BOHATERÓW w ziemię (dosłownie) mogę zrozumieć bo to była bolszewicka okupacja ,ale że w wolnej Polsce trzeba było czekać AŻ !!!! 20 lat na oddanie czci prawdziwym Patriotom, którzy za wolną Polskę oddali życie w strasznych okolicznościach ....
Tym większe podziękowania dla Pana Prezydenta , pierwszego prawdziwego Prezydenta powojennej POLSKI !
Gratulacje dla awansowanych i odznaczonych - NIGDY WAS NIE ZAPOMNIMY MY I NASZE DZIECI !!!