Zapomniani Bohaterowie

Żołnierze Wyklęci - Zapomniani Bohaterowie na facebook
FUNDACJA ''PAMIĘTAMY''
MUZEUM ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH w Ostrołęce
THE DOOMED SOLDIERS
Freedom And Independence
NATIONAL ARMED FORCES
Instytut Pamięci Narodowej
Zeszyty Historyczne WiN-u
GLAUKOPIS - Pismo Społeczno-Historyczne
Historia miejscowości Gminy Urszulin
ENDECJA.pl
Brygada Świętokrzyska NSZ

Leopold Okulicki
KAMPANIA WRZEŚNIOWA 1939


www.michalkiewicz.pl - strona autorska Stanisława Michalkiewicza
ALBUM POLSKI - Nasze Małe Ojczyzny
Witryna poświęcona twórczości i życiu Józefa Mackiewicza (1902 - 1985)
Łysiakmania
WOLNI i SOLIDARNI
13grudnia.org.pl
Żarowska Izba Historyczna
Strony Patriotyczne
SURGE POLONIA
Polsko-Polonijna Gazeta Internetowa KWORUM
Ogrody Wspomnień
Blog > Komentarze do wpisu
WARTO PRZECZYTAĆ... (21)
Zapraszam do pobrania ze strony Biura Bezpieczeństwa Narodowego książki autorstwa Piotra Szubarczyka pt. Danuta Siedzikówna "Inka"
(format PDF) - kliknij w okładkę>

Piotr Szubarczyk
Danuta Siedzikówna "Inka"

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, Warszawa 2008.

"Inka" urodziła się 3.IX.1928r. w Guszczewinie koło Narewki. Jej ojciec Wacław Siedzik w młodości był zesłany na Sybir za działalność niepodległościową. Wrócił do Polski w 1926 r. Był leśniczym. Deportowany przez NKWD w lutym 1940 r. od 1941 r. żołnierz gen. Władysława Andersa, zmarł w Teheranie. Matka Eugenia z Tymińskich należała do siatki terenowej AK. Aresztowana przez Gestapo, po ciężkim śledztwie zamordowana we wrześniu 1943 r. w lesie pod Białymstokiem.

Jako 15-letnia dziewczyna Danka wraz z siostrą Wiesławą złożyła przysięgę w AK. Odbyła szkolenie sanitarne. Po przejściu frontu podjęła pracę kancelistki w nadleśnictwie Hajnówka. Aresztowana za współpracę z antykomunistycznym podziemiem, uwolniona z konwoju UB przez patrol wileńskiej AK. Została sanitariuszką w oddziałach antykomunistycznej partyzantki. Przybrała pseudonim "Inka", na pamiątkę szkolnej przyjaźni. Od wiosny 1946 r. służyła w szwadronie 5 Wileńskiej Brygady AK mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" jako łączniczka i sanitariuszka.

W lipcu 1946 r. pojechała do Gdańska po zaopatrzenie medyczne dla oddziału. Tam aresztowana rankiem 20 VII 1946 r. i umieszczona w pawilonie V więzienia w Gdańsku jako więzień specjalny. Po ciężkim śledztwie 3 VIII 1946 r. skazana na śmierć przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku. Wyrok śmierci na młodszą sanitariuszkę był komunistyczną zbrodnią sądową. "Inka" nie uległa namowom obrońcy z urzędu i nie podpisała się pod pismem Bieruta, "prezydenta" z sowieckiego nadania, o ułaskawienie. Pismo podpisał obrońca. Bierut nie skorzystał z prawa łaski. W przesłanym grypsie z więzienia "Inka" napisała "Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba". Została rozstrzelana 28 sierpnia 1946 r. o 6.15 strzałem w głowę przez dowódcę plutonu egzekucyjnego, ponieważ żołnierze z plutonu nie chcieli jej zabić.

Według świadków, ks. Mariana Prusaka i ówczesnego zastępcy naczelnika więzienia w Gdańsku, przed egzekucją "Inka" krzyknęła: "Niech żyje Polska". Miejsce pochówku zostało przez UB na zawsze utajnione. "Inka" ma symboliczny grób na cmentarzu garnizonowym przy ul. Giełguda w Gdańsku. Ma też tablicę pamiątkową w bazylice NMP w Gdańsku oraz kamienny obelisk w Sopocie, obok Pomnika AK.

Piotr Szubarczyk
Biuro Edukacji Publicznej IPN

Aby otrzymać drukowany egzemplarz publikacji proszę pisać na adres e-mail: mskowron@bbn.gov.pl Ilość egzemplarzy jest ograniczona.


Strona główna>
poniedziałek, 12 października 2009, gregg71

Polecane wpisy

  • TRZEBA PRZECZYTAĆ !!! (122)

    Michał Ostapiuk Komendant "Bury". Biografia kpt. Romualda Adama Rajsa "Burego" (1913–1949) IPN Białystok–Olsztyn–Warszawa

  • WARTO PRZECZYTAĆ... (121)

    "Zeszyty Historyczne WiN-u" nr 47, rok XXVII, czerwiec 2018 r. Dostępny jest już nowy numer „Zeszytów Historycznych WiN-u” (nr 47, rok XXV

  • TRZEBA PRZECZYTAĆ !!! (120)

    Tomasz Greniuch Chrystus za nas, my za Chrystusa. Historia Zgrupowania Oddziałów Leśnych VII Śląskiego Okręgu Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem kpt. Henry

Komentarze
Gość: Piotrek, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/10/14 14:08:00
Brawo BBN. Mam nadzieję, że wydadzą w przyszłym roku kalendarz ze zdjęciami żołnierzy.
-
Gość: Helenka, *.warszawa.mm.pl
2010/01/26 13:07:00
Otrzymałam tę publikacje. Jest zwięzła i rzeczowa. Bardzo fajna forma. Świetnie naświetla postać "Inki". BBN ma w planach dalsze publikacje. Polecam.
-
Gość: Andrzej Bracio, *.xdsl.centertel.pl
2012/02/29 20:06:58
Chylę czoło przed wielkimi bohaterami narodowymi,którzy oddali życie za wolną Polskę-niech pamięć o nich trwa wiecznie i stanie się dla następnych pokoleń Polaków wzorem do naśladowania.Ubolewam nad tym,że w dzisiejszych czasach patriotyzm stracił na wartości w imię prywatnych interesów ,zarówno dla zwykłych obywateli jak również i dla ekip rządzących.Żywię ogromną nadzieję,że po następnych wyborach władzę sprawować będą ludzie , dla których cele społeczne i narodowe będą priorytetować w sprawowaniu rządów a wymordowani boharerowie niech będą ich PATRONAMI.