Zapomniani Bohaterowie

Żołnierze Wyklęci - Zapomniani Bohaterowie na facebook
FUNDACJA ''PAMIĘTAMY''
MUZEUM ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH w Ostrołęce
THE DOOMED SOLDIERS
Freedom And Independence
NATIONAL ARMED FORCES
Instytut Pamięci Narodowej
Zeszyty Historyczne WiN-u
GLAUKOPIS - Pismo Społeczno-Historyczne
Historia miejscowości Gminy Urszulin
ENDECJA.pl
Brygada Świętokrzyska NSZ

Leopold Okulicki
KAMPANIA WRZEŚNIOWA 1939


www.michalkiewicz.pl - strona autorska Stanisława Michalkiewicza
ALBUM POLSKI - Nasze Małe Ojczyzny
Witryna poświęcona twórczości i życiu Józefa Mackiewicza (1902 - 1985)
Łysiakmania
WOLNI i SOLIDARNI
13grudnia.org.pl
Żarowska Izba Historyczna
Strony Patriotyczne
SURGE POLONIA
Polsko-Polonijna Gazeta Internetowa KWORUM
Ogrody Wspomnień
Blog > Komentarze do wpisu
MYŚMY REBELIANCI... (1)
''MYŚMY REBELIANCI'' - piosenki „Żołnierzy Wyklętych” na płycie zespołu De Press

Muzeum Powstania Warszawskiego we współpracy z Fundacją "Pamiętamy" przygotował kolejny projekt muzyczny pod nazwą "Myśmy Rebelianci".

1. Prolog – Czerwona Zaraza 2. Piosenka ludzi bez domu 3. Myśmy rebelianci 4. Marsz oddziału Zapory 5. Trudny czas 6. Wicher od Turbacza 7. Wiernie iśc 8. Przełamać los 9. Patrol 10. Bij Bolszewika 11. Las Makoszki 12. Szesnastka 13. Niech się pani pomodli 14. Epilog – Wilki 15. Bij Bolszewika II 16. Bonus - Teledysk: Myśmy rebelianci.

Wraca zespół De Press i to wraca mocnym akordem: albumem "Myśmy Rebelianci", jedną z najlepszych płyt w swoim dorobku.
Tytułowi Rebelianci to żołnierze polskich podziemnych organizacji bojowych, którzy po zakończeniu wojny w roku 1945 zdecydowali nie składać broni i walczyć z drugim okupantem – Armią Czerwoną. Partyzanckie oddziały przetrwały w lasach Podlasia, Podhala i na Ziemiach Utraconych na Wileńszczyźnie i Polesiu aż do połowy lat 50, a ostatni z partyzantów zginął z bronią w ręku w październiku roku 1963.

Do tych czasów i do tych bohaterów wraca zespół De Press przypominając piosenki leśnych oddziałów. Teksty przetrwały w pamięci następnych pokoleń, muzyka napisana została na nowo. Zadziorne, melodyjne kompozycje dobrze współgrają z przekazem prostych wierszy pisanych w leśnych obozowiskach. Uparta niezgoda na brak wolności, aż do ofiary z własnego życia – takie jest przesłanie, do którego wraca na swej płycie „Myśmy rebelianci” grupa De Press.

Polsko - norweska grupa powołana została do życia w 1980 roku przez Andrzeja Dziubka, polskiego emigranta znanego w Norwegii jako Andrej Nebb. Andrzej Dziubek to barwna postać, góral z Jabłonki, malarz, rzeźbiarz, twórca tekstów a przede wszystkim muzyk. De Press jako prekursor polskiego punk rocka z domieszką folkowych i góralskich rytmów spod samiuśkich Tater, przetarł ścieżkę takim zespołom jak: Piersi, Golec uOrkiestra, Kapela, Brathanki, Zakopower.
W ciągu niemal 30 lat swej aktywności zespół wydał tuzin płyt, z których już debiutancka wydana w 1981 roku "Block to Block" uzyskała dumne miano najlepszej rockowej norweskiej płyty wszechczasów, a jeden z utworów dotarł do I miejsc niezależnej listy przebojów w Anglii.
Najpopularniejsze piosenki De Press w Polsce to rzecz jasna „Bo ja Cie kochom” oraz „Potargano chałpa”, „Cy bocycie Świnty Ojce”, czy „Cyrwone gorole”.
Zespół znany jest z wysoce energetycznych koncertów, w czasie których wykorzystuje niecodzienne instrumentarium jak piła tarczowa czy stalowe beczki. Charakterystyczny mocny głos Andrzeja Dziubka, punkowy pazur i podhalańska nuta dają w sumie niepowtarzalną jakość.

8 października w Muzeum Powstania Warszawskiego w Hali B (pod Liberatorem) odbędzie się koncert Andrzeja Dziubka z zespołem De Press, który będzie promował płytę. Wydarzenie poprowadzi Maciej Chmiel.
Termin koncertu zbiega się z wprowadzeniem płyty do sklepów. Jak bonus do płyty dołączony zostanie teledysk do utworu tytułowego "Myśmy rebelianci".

środa, 23 września 2009, gregg71

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: Piotrek, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/09/26 22:12:28
Fajna jest ta piosenka!
-
Gość: Piotrek, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/09/27 21:00:34
Cześć,

Zapraszam wszystkich do obejrzenia zapowiedzi serialu o "Żołnierzach wyklętych". Można ją zobaczyć tu:

www.onet.tv/5,1,klip.html#5520737,c=5

Ten, który je bułkę to "Morwa", a ten co pije to "Zapora".
-
Gość: oggy, 89.229.108.*
2009/10/10 20:48:32
w dzisiejszych czasach kiedy mówi się na wschodzie i na zachodzie że to Polacy są winni wybuchu II WŚ potrzeba takich głosów jak nowa płyta DE PRESS, chociaż ten głos nie przebije się poza nasze granice to chociaż niech dotrze do świadomości młodych Polaków, by poznali własną historię i by byli dumni z niej - szacunek dla Dziubka
-
Gość: sebastian, *.dynamic.gprs.plus.pl
2009/11/24 12:12:20
wielki szacunek dla pomyslodawcow i wykonawcow
ogladam wlasnie koncert z muzemu
mam lzy w oczach

pozdrawiam
sebastian
-
Gość: wojtek4p, 188.33.151.*
2009/12/09 23:11:58
Świetna muza, świetny tekst cieszę się, że to De Press zagrał tą muzę... wspomina piękne i chwalebne czyny prawdziwych Polaków, którzy walczyli o prawdziwą Polskę, a nie co mamy teraz. Toż to kpina i żenada co w tym kraju wyprawiają nasze rządzące elity...
-
Gość: pawel, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/02/15 17:59:43
płyta rewelacja
koncert De Press w Krakowie też - bij bolszewika, recenzję z koncertu napisałem do Nie Jesteś Jednym z Nas -zine