Zapomniani Bohaterowie

Żołnierze Wyklęci - Zapomniani Bohaterowie na facebook
FUNDACJA ''PAMIĘTAMY''
MUZEUM ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH w Ostrołęce
THE DOOMED SOLDIERS
Freedom And Independence
NATIONAL ARMED FORCES
Instytut Pamięci Narodowej
Zeszyty Historyczne WiN-u
GLAUKOPIS - Pismo Społeczno-Historyczne
Historia miejscowości Gminy Urszulin
ENDECJA.pl
Brygada Świętokrzyska NSZ

Leopold Okulicki
KAMPANIA WRZEŚNIOWA 1939


www.michalkiewicz.pl - strona autorska Stanisława Michalkiewicza
ALBUM POLSKI - Nasze Małe Ojczyzny
Witryna poświęcona twórczości i życiu Józefa Mackiewicza (1902 - 1985)
Łysiakmania
WOLNI i SOLIDARNI
13grudnia.org.pl
Żarowska Izba Historyczna
Strony Patriotyczne
SURGE POLONIA
Polsko-Polonijna Gazeta Internetowa KWORUM
Ogrody Wspomnień
Blog > Komentarze do wpisu
Mjr "Zagończyk" i Kpt. "Warszyc" - GLORIA VICTIS !!!
62 rocznica zamordowania mjr. Franciszka Jaskulskiego "Zagończyka" i kpt. Stanisława Sojczyńskiego "Warszyca"

62 lata temu, 19 lutego 1947 roku zamordowani zostali przez komunistycznych oprawców dwaj wybitni oficerowie podziemia antykomunistycznego w Polsce - major Franciszek Jaskulski ps. „Zagończyk” i kapitan Stanisław Sojczyński ps. "Warszyc”.

Mjr Franciszek Jaskulski "Zagończyk"


Kpt. Stanisław Sojczyński "Warszyc"

"[...] Zdrajcą nie byłem i dokumentu zdrady nie podpiszę. Jestem przygotowany na wszystko, nawet na śmierć! Jeśli padam na kolana to tylko przed Bogiem! Wiem, że stosujecie barbarzyńskie metody i pan temu patronuje! Wszystko do czasu! Przemocą i kłamstwem nikt jeszcze nie osiągnął prawdziwej i trwałej władzy [...]"
Fragment przesłuchania kpt. "Warszyca"

Dnia 12 sierpnia 1945 r. kpt. Stanisław Sojczyński "Warszyc" wydał wstrząsający w swej prawdziwości "List otwarty" do pułkownika Jana Mazurkiewicza ps. "Radosław", w którym uznał jego apel o wychodzenie z konspiracji za zdradę i apelował o dalszą walkę przeciwko komunistom.
W tym wspaniałym, jakże aktualnym do dzisiaj, przykładzie honoru i godności oficera Wojska Polskiego, kpt. "Warszyc" pisał m.in. tak:

"[...] Dziś, kiedy byle męt społeczny jest oficerem,  a im większy szuja, tym dość często otrzymuje rangę, najwyższym odznaczeniem jest przeświadczenie, że jest się człowiekiem zasad i honoru, wiernym synem Ojczyzny.
[...] kary były i są stosowane przez czerwonych z całą perfidią. Cóż się tu może zmienić? Chyba to, że nasza obrona pocznie działać bardziej zorganizowanie i skutecznie, że za nieludzkie katowanie i karanie śmiercią bojowników o Niezależność Polski będziemy czerwonych nieludzko strzelać; jeśli poważą się wyniszczać nasze rodziny - my też potrafimy palić i likwidować przeciwników w sposób bezpardonowy. Niemcy za jednego rozstrzeliwali 10-ciu, 50-ciu lub 100-tu i nie złamali nas, więc nie złamią nas czerwoni. Jeśli zdrajcy nie mają skrupułów, to my walcząc o sprawy słuszne - nie będziemy ich mieli tym bardziej.
[...] A poza tym, Pan Panie Pułkowniku niech wybije sobie z głowy i niech Pan wytłumaczy czerwonym uzurpatorom, że będziecie nas kiedykolwiek wprowadzali w prawa obywatelskie przez amnestie i łaskawe przebaczenie nam. W imieniu uzbrojonych tysięcy zwracam wam uwagę, że podejście wasze do zagadnienia jest katastrofalnym pomieszaniem pojęć. Za krew przelaną dla Ojczyzny, za odniesione rany, za ofiary z żyć naszych, za cierpienie i poniewierkę dla Polski - wy widzicie jedyną drogę dla nas odzyskania praw obywatelskich i człowieczych - przez uznanie i rozgrzeszenie nas. A my wam oświadczamy, że z nami możecie tylko pertraktować jako z reprezentacją większości społeczeństwa polskiego, reprezentacją, której cele są nieskazitelne i słuszne, że wolno do niej odnosić się jedynie z respektem i szukać form do realizacji jej postulatów.[...]"
.

CZYTAJ CAŁOŚĆ LISTU KPT. "WARSZYCA" [w formacie PDF] - kliknij w obrazek:

[kliknij w miniaturę]

19 lutego 1947 r., na trzy dni przed wejściem w życie ustawy amnestyjnej, w dwóch różnych więzieniach stracono dowódcę oddziałów Związku Zbrojnej Konspiracji, mjr. „Zagończyka” (w Kielcach) i twórcę Konspiracyjnego Wojska Polskiego, kpt. „Warszyca” (w Łodzi) oraz pięciu jego podkomendnych.
Ci dwaj oficerowie Wojska Polskiego, Armii Krajowej i powojennej partyzantki niepodległościowej, to jedni z najbardziej bohaterskich żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego i najwspanialsze postacie oporu przeciwko sowietyzacji kraju.
Do dzisiaj nie udało się ustalić, gdzie komuniści pogrzebali ciała mjr. Franciszka Jaskulskiego  „Zagończyka" oraz kpt. Stanisława Sojczyńskiego "Warszyca".

GLORIA VICTIS !!!

Obejrzyj film Aliny Czerniakowskiej  o życiu i walce kpt. "Warszyca" pt.
"Czy warto było tak żyć?"Czytaj więcej na temat "Zagończyka" i "Warszyca":

Strona główna>
czwartek, 19 lutego 2009, gregg71

Polecane wpisy

Komentarze
2009/02/20 09:52:44
Świetny Blog trafiłem tu przez przypadek ale temat uważam za naprawdę trafiony. Czekam na więcej.

Pozdrawiam!
-
2009/02/20 13:31:31
Dziękuję i również pozdrawiam !! :-)
-
Gość: ronson, *.hsd1.il.comcast.net
2009/02/26 02:18:30
Chcialbym podziekowac wszystkim redagujacym ta strone - wspaniala robota i prawdziwa skarbnica wiedzy o tych ktorzy nigdy sie nie poddali walczac do konca z komunistycznym zniewoleniem - dzieki Wam mlode pokolenie moze dowiedziec sie prawdy ktora przez ostatnie kilkadziesiat lat usilnie starano sie zafalszowac - jeszcze raz dziekuje i pozdrawiam...
-
2009/02/26 08:19:48
Dziękuję serdecznie za słowa uznania :-))) A strona to jednoosobowa "firma". :-) Pozdrawiam !
-
Gość: , *.adsl.inetia.pl
2009/03/12 21:06:14
Wzruszenie ogarnia , jak się ogląda film o kapitanie Sojczyńskim. Złość , bezsilność, żal za stratą takich ludzi .Wszystko to skłania do refleksji, że nie ma sprawiedliwości na tym padole .Co z tego, że dziś mogę o tym pisać, swobodnie wypowiadać opinię. Nie ma tej i innych historii w szkole. Dlaczego??? Dlatego ,że list Sojczyńskiego wspomina Żydów? Ale czy nie mówi prawdy? Nie jest wyrazem patriotycznej postawy? Jest po trzykroć!!!
-
Gość: NSZiWIN, *.acn.waw.pl
2009/04/20 22:16:10
Warszyc..... zabili Go nam...... ale nigdy nie zapomnimy. Innych wspaniałych Polaków tez nie !!! Tą droga składam też ogromne podziękowania autorowi strony. Wielki szacunek i ukłon ,zrobił Pan niesamowicie dobrą robotę odsłaniając te wstydliwie skrywane przez lata sprawy. Dziękuję
-
2009/04/20 22:23:15
Ja również serdecznie dziękuję za te słowa !!
Pozdrawiam !
-
Gość: , *.b-ras1.wtd.waterford.eircom.net
2009/05/09 14:59:08
słowa uznania, jak najwięcej Polaków powinno poznać prawdę o tamtych czasach i mam nadzieję , że wielu zrozumie jak daleko nam jeszcze do WOLNEJ, PRAWDZIWEJ POLSKI.
Cześć wszystkim prawdziwym Polakom, którzy ginęli za ojczyznę i w bestialski sposób byli mordowani przez Niemców, a potem przez Rosjan i Polaków zdrajców.
-
Gość: , *.play-internet.pl
2012/03/02 05:15:21
Właśnie obejrzałem film Aliny Czerniakowskiej o ,,Warszycu''
Jestem nim poruszony, żałuję tylko, że zobaczyłem go przez przypadek o 4 w nocy.
Niech pamięć o KWP będzie wiecznie trwać