Zapomniani Bohaterowie

Żołnierze Wyklęci - Zapomniani Bohaterowie na facebook
FUNDACJA ''PAMIĘTAMY''
MUZEUM ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH w Ostrołęce
THE DOOMED SOLDIERS
Freedom And Independence
NATIONAL ARMED FORCES
Instytut Pamięci Narodowej
Zeszyty Historyczne WiN-u
GLAUKOPIS - Pismo Społeczno-Historyczne
Historia miejscowości Gminy Urszulin
ENDECJA.pl
Brygada Świętokrzyska NSZ

Leopold Okulicki
KAMPANIA WRZEŚNIOWA 1939


www.michalkiewicz.pl - strona autorska Stanisława Michalkiewicza
ALBUM POLSKI - Nasze Małe Ojczyzny
Witryna poświęcona twórczości i życiu Józefa Mackiewicza (1902 - 1985)
Łysiakmania
WOLNI i SOLIDARNI
13grudnia.org.pl
Żarowska Izba Historyczna
Strony Patriotyczne
SURGE POLONIA
Polsko-Polonijna Gazeta Internetowa KWORUM
Ogrody Wspomnień
Blog > Komentarze do wpisu
FOTORELACJA Z ODSŁONIĘCIA POMNIKA W HOŁDZIE ŻOŁNIERZOM POR. "JASTRZĘBIA" i PPOR. "ŻELAZNEGO" - WŁODAWA 12 X 2008 r.
"Bo ten, co odszedł, jeśli czcimy jego pamięć, jest potężniejszy
i bardziej obecny od żywych".

Antoine de Saint-Exupéry, "Twierdza"

12 października 2008 r., we Włodawie, w samo południe rozpoczęły się uroczystości związane z odsłonięciem i poświęceniem pomnika w hołdzie poległym i pomordowanym żołnierzom oddziału partyzanckiego Obwodu WiN Włodawa, dowodzonego przez por. Leona Taraszkiewicza "Jastrzębia" i jego brata ppor. Edwarda Taraszkiewicza "Żelaznego", którzy złożyli swe życie w walce z okupacją komunistyczną w latach 1945-1955.

W uroczystości uczestniczyło kilkaset osób, w tym siostra dowódców - "Jastrzębia" i "Żelaznego" - Pani Rozalia Otta (z domu Taraszkiewicz), Waldemar Strzałkowski - przedstawiciel Marszałka Sejmu RP, Jerzy Chróścikowski - Senator RP, Elżbieta Kruk - Poseł na Sejm RP, Wojewoda Lubelski - Genowefa Tokarska, władze samorządowe (wojewódzkie, powiatowe i miejskie), środowiska patriotyczne, kombatanckie, mieszkańcy Włodawy i okolic oraz goście z całej Polski.
Hołd bohaterom oddała również rodzina majora Józefa Kurasia "Ognia" przybyła z Waksmundu, wraz z Grupą Rekonstrukcji Historycznej "Podhale w ogniu" z Nowego Targu. Przybyli również przedstawiciele GRH 15 pp "Wilków" z Puław i Bractwa Kurkowego z Łosic.
Szczególnie aktywni byli tego dnia ludzie z Forum Młodych PiS, na którego czele stał radny miejski Mariusz Zańko, którzy przygotowali specjalnie na tę okazję 200 czarnych koszulek ze zdjęciem patrolu "Żelaznego" i napisem „Żelazna" Zasada - Bóg, Honor, Ojczyzna, a także zorganizowali przyjazd ponad setki kombatantów i młodzieży z Lublina. Wśród uczestników uroczystości błyskawicznie rozeszło się 1000 egzemplarzy bezpłatnego okolicznościowego wydawnictwa (92 strony), pt. „Jastrząb" i Żelazny" - ostatni partyzanci Polesia Lubelskiego 1945 - 1951.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele p.w. Św. Ludwika we Włodawie (nieopodal pomnika, który znajduje się przy ul. 11 Listopada), podczas której piękne kazanie wygłosił, zaproszony specjalnie na tę okazję ks. Jarosław Hrynaszkiewicz, proboszcz parafii Brok w diecezji łomżyńskiej, mający za sobą również 10-letnią posługę na terenie Grodna na Białorusi, założyciel i wieloletni redaktor „Słowa życia” - pisma wydawanego w dwóch językach: polskim i białoruskim. Jest również kapelanem Oddziału Ziemi Łomżyńskiej Związku Sybiraków. Ks. Hrynaszkiewicz z Białorusi musiał wyjechać na skutek represji administracji prezydenta Łukaszenki.
Po mszy krótki rys historyczny przedstawił Kazimierz Krajewski, Kierownik Referatu Badań Naukowych i Zbiorów Bibliotecznych Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. Następnie orszak prowadzony przez Orkiestrę Reprezentacyjną WP Garnizonu Lubelskiego i żołnierzy kompanii honorowej z Lublina przeszedł kilkaset metrów, gdzie nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie pomnika. Uroczystość prowadził Prezes Fundacji "Pamiętamy" - Grzegorz Wąsowski. Odczytano apel poległych, złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Nie zabrakło również okolicznościowych przemówień.
O randze niedzielnego wydarzenia świadczy także fakt, że patronat medialny nad uroczystością objęła TVP Historia, która przygotowuje materiał historyczny połączony z reportażem z uroczystości. Zostanie on wyemitowany w cyklu "Cienie PRL-u". Swoją obecność zaznaczyły również TVP2, TVP3 Lublin oraz Radio Lublin.
Organizatorem wydarzenia był Burmistrz Włodawy, Rada Miejska we Włodawie oraz fundator pomnika, warszawska Fundacja „Pamiętamy".

Niebawem na łamach strony dostępne będzie [w formacie PDF] okolicznościowe wydawnictwo „Jastrząb" i Żelazny" - ostatni partyzanci Polesia Lubelskiego 1945 - 1951., a na razie zapraszam do obejrzenia fotorelacji z uroczystości...

Na uroczystość przybyło ponad 20 pocztów sztandarowych.


Ks. Jarosław Hrynaszkiewicz, proboszcz parafii Brok w diecezji łomżyńskiej, wygłosił piękne, patriotyczne kazanie.


Podczas komunii jeden z kombatantów AK-WiN zagrał (doskonale) na harmonijce ustnej... "Barkę", co w tym dniu było podwójnie wymowne.

Po mszy św. krótki rys historyczny poświęcony bohaterom uroczystości przedstawił Kazimierz Krajewski, Kierownik Referatu Badań Naukowych i Zbiorów Bibliotecznych OBEP IPN w Warszawie.Kompania honorowa WP z Lublina.Grupy Rekonstrukcji Historycznej z Nowego Targu i Puław.
Ulicami Włodawy przeszli również przedstawiciele Bractwa Kurkowego z Łosic.

Jak zawsze niezawodny i pełen energii mjr Romuald Bardzyński ps. "Pająk", żołnierz  nowogródzkiego Zgrupowania AK "Północ" pod dow. legendarnego por. Jana Borysewicza ps. „Krysia”, chorąży Proporca Bojowego Żołnierzy Oddziałów Zgrupowania Północ Okręgu Wileńsko-Nowogródzkiego Armii Krajowej "Krysiacy".

Orkiestra Reprezentacyjna WP Garnizonu Lubelskiego.


Po 62 latach "chłopcy z lasu" znów pojawili się na ulicach Włodawy...Uroczystość prowadził Prezes Fundacji "Pamiętamy" - Grzegorz Wąsowski.
Odsłonięcia pomnika dokonali: siostra "Jastrzębia" i "Żelaznego" - Rozalia Taraszkiewicz - Otta, Stanisław Pakuła ps. "Krzewina", ostatni żyjący żołnierz "Żelaznego" oraz Burmistrz Włodawy Jerzy Wrzesień.


Ksiądz Jarosław Hrynaszkiewicz święci pomnik.

Przemówienie okolicznościowe wygłosiła Wojewoda Lubelski Genowefa Tokarska.

...oraz siostra poległych dowódców partyzanckich.


Apel poległych został odczytany przez przedstawiciela Fundacji „Pamiętamy” Rafała Werbanowskego... tak, że aż mroziło, a wielu ludzi miało łzy w oczach.
SALWA HONOROWA !!!

Wieniec składa Wojewoda Lubelski Genowefa Tokarska.

Poseł na Sejm RP - Elżbieta Kruk.

Przewodniczący Rady Miejskiej Włodawy Romuald Dydiuk i Burmistrz Włodawy Jerzy Wrzesień.

Starosta Włodawski Janusz Kloc i Wicestarosta Wiesław Holaczuk.


Hołd z Podhala.

Na pierwszym planie Adam Broński, syn ostatniego dowódcy oddziałów partyzanckich WiN na Lubelszczyźnie kpt. Zdzisława Brońskiego "Uskoka" († 21 V 1949 r.).Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej.

Jacek Welter, Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie i Sławomir Poleszak, kierownik Referatu Badań Naukowych i Zbiorów Bibliotecznych OBEP IPN w Lublinie.

Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział we Włodawie.

Hołd "Krysiaków".


"[...] a Gniew twój bezsilny niech będzie jak morze ilekroć usłyszysz głos poniżonych i bitych /  niech nie opuszcza cię twoja siostra Pogarda dla szpiclów katów tchórzy - oni wygrają / pójdą na twój pogrzeb i z ulgą rzucą grudę a kornik napisze twój uładzony życiorys / i nie przebaczaj  zaiste nie w twojej mocy przebaczać w imieniu tych których zdradzono o świcie [...]".Więcej zdjęć z uroczystości we Włodawie można obejrzeć w galerii na zaprzyjaźnionej stronie Ciechanowiec Online, której autorzy również byli tutaj obecni.
środa, 15 października 2008, gregg71

Polecane wpisy

Komentarze
2008/10/15 21:34:10
Chwała bohaterom!
-
2008/10/16 01:55:47
Boże mój ...że tez nie mogłem byc z Wami i z Nimi Grzesiu..
Niech Bóg ma ich w swej wiecznej opiece....
Wielcy Przypomniani...przywróceni Polsce...
I ten orzeł...niczym Freebird....
Bo przeciez oni byli wolnymi ptakami...nadal są!!!!
-
Gość: Kuraś, *.mofnet.gov.pl
2008/10/17 13:56:55
Wspaniali bohaterowie, piękna uroczystość, godny pomnik. Żałuję, że nie mogłem być wtedy we Włodawie.

Wielkie podziękowania dla Ciebie, Grzegorzu i fundacji "Pamiętamy".

Chwała bohaterom! Śmierć komunie!
-
Gość: opan65, *.jota.za.digi.pl
2008/10/17 21:32:52
cudowny dzien pamiec o bohaterach jest zywa polska narodowa zyje pozdrawiam
-
Gość: bashor78@gmail.com, *.adsl.inetia.pl
2010/10/06 09:36:39
Dziękuję za możliwość zapoznania się z taką piękną uroczystością patriotyczną. Czy będą następne? Przecież nie ma tych Osób, od których zależało, by pamięć narodowa nie umarła.