Zapomniani Bohaterowie

Żołnierze Wyklęci - Zapomniani Bohaterowie na facebook
FUNDACJA ''PAMIĘTAMY''
MUZEUM ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH w Ostrołęce
THE DOOMED SOLDIERS
Freedom And Independence
NATIONAL ARMED FORCES
Instytut Pamięci Narodowej
Zeszyty Historyczne WiN-u
GLAUKOPIS - Pismo Społeczno-Historyczne
Historia miejscowości Gminy Urszulin
ENDECJA.pl
Brygada Świętokrzyska NSZ

Leopold Okulicki
KAMPANIA WRZEŚNIOWA 1939


www.michalkiewicz.pl - strona autorska Stanisława Michalkiewicza
ALBUM POLSKI - Nasze Małe Ojczyzny
Witryna poświęcona twórczości i życiu Józefa Mackiewicza (1902 - 1985)
Łysiakmania
WOLNI i SOLIDARNI
13grudnia.org.pl
Żarowska Izba Historyczna
Strony Patriotyczne
SURGE POLONIA
Polsko-Polonijna Gazeta Internetowa KWORUM
Ogrody Wspomnień
Blog > Komentarze do wpisu
Rotmistrz Witold Pilecki (1901–1948)
60 rocznica zamordowania przez komunistów rotmistrza Witolda Pileckiego

„Rotmistrz Pilecki jest jednym z naszych bohaterów narodowych, przy którego Imieniu należałoby salutować każdemu wojskowemu. […] Nie jesteśmy lepsi od Niemców i Rosjan, ponieważ potrafiliśmy własnymi rękami mordować swoich bohaterów”.
(mowa obrońcy podczas procesu rehabilitacyjnego,
wygłoszona w Izbie Wojskowej Sądu Najwyższego z 1990 r.)


60 lat temu, 25 maja 1948 r., zabity strzałem w tył głowy, zginął z rąk komunistów rotmistrz Witold Pilecki. Uznawany powszechnie za jednego z najodważniejszych i najwierniejszych żołnierzy Rzeczpospolitej.

Rotmistrz Witold Pilecki (1901–1948)

Służbę Polsce rozpoczął w czasie wojny z bolszewikami 1920 r. Walczył podczas kampanii wrześniowej 1939 r., a następnie w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego.
W 1940 r., wykonując misję zleconą przez dowództwo ZWZ, dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do KL Auschwitz, by tam zdobyć informacje o obozie oraz zorganizować konspirację niepodległościową. Na skutek zagrożenia dekonspiracją podjął decyzję o ucieczce, którą udało mu się szczęśliwie przeprowadzić.
W 1944 r. walczył w Powstaniu Warszawskim w Zgrupowaniu Chrobry II. Od 1945 r. – w II Korpusie Wojska Polskiego we Włoszech, skąd decyzją gen. Władysława Andersa powrócił do komunistycznej Polski, by odtworzyć rozbite po działaniach wojennych struktury wywiadowcze, działające dla Rządu Rzeczpospolitej na Obczyźnie.
Aresztowany w maju 1947 r., został osadzony w Areszcie Śledczym przy ul. Rakowieckiej w Warszawie i poddany okrutnemu śledztwu. Pomimo tortur do końca zachował bohaterską – żołnierską postawę. Pozostał wierny dewizie: Bóg, Honor, Ojczyzna.

Rotmistrz Witold Pilecki po wysłuchaniu wyroku orzekającego karę śmierci:
"Starałem się tak żyć, abym w godzinie śmierci mógł się raczej cieszyć niż lękać".
"Znalazłem w sobie radość wynikającą ze świadomości, że chcę walczyć".

Proces "grupy Pileckiego" trwał od 3 do 15 marca 1948 r. przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Warszawie, któremu przewodniczył ppłk Jan Hryckowian, a oskarżał prokurator mjr Czesław Łapiński. Rotmistrz Witold Pilecki oskarżony został m.in. o prowadzenie wywiadu na rzecz obcego mocarstwa oraz działania mające na celu organizowanie zbrojnego podziemia. Oskarżyciel żądał dla Pileckiego kary śmierci i taki też wyrok wydał skład sądzący, uzasadniając go popełnieniem przez oskarżonego "najcięższej zbrodni zdrady stanu i Narodu". Prośba o łaskę, skierowana przez żonę Marię do Bolesława Bieruta i Józefa Cyrankiewicza (współwięźnia "Witolda" z Oświęcimia) pozostała bez odpowiedzi. Wyrok wykonano 25 maja 1948 r. przez rozstrzelanie w więzieniu mokotowskim. Ciała nie wydano rodzinie i nie wiadomo, gdzie Pilecki został pochowany. Symboliczny grób znajduje się na cmentarzu w Ostrowi Mazowieckiej.

Przed II wojną światową Witold Pilecki nowatorsko gospodarzył w rodzinnym majątku w Sukurczach. Organizował pomoc społeczną, kółka rolnicze i kursy przysposobienia wojskowego. Założył rodzinę. Rozwijał zdolności artystyczne: rysował, malował, pisał wiersze.

"Przez lata nasza rodzina żyła w poczuciu wielkiej krzywdy i napiętnowania, gdyż nie tylko odebrano nam ojca, ale jednocześnie pamięć o nim zasnuto trującymi oparami zarzutów o zdradę. Ciążyło to nam wielce i długo. Bardzo trudno było tę atmosferę rozrzedzić, bo opór komunistycznych instytucji oraz stojących za nimi osób był ogromny. Jeszcze w III Rzeczypospolitej opór ancien regime nie pozwalał na prawne przekreślenie zbrodni sądowej popełnionej w latach bierutowskich na rotmistrzu Pileckim i jego towarzyszach. Tylko antykomunistycznie zaangażowani działacze opozycyjni podtrzymywali prawdę o Rotmistrzu i jego męstwie".

Do roku 1989 wszelkie informacje o dokonaniach i losie Witolda Pileckiego podlegały w PRL ścisłej cenzurze.
Rehabilitacja rtm. Witolda Pileckiego przez Izbę Wojskową Sądu Najwyższego nastąpiła dopiero 1 października 1990 roku. W styczniu 1993 roku morderstwo sądowe na Witoldzie Pileckim posłużyło jako jeden z trzech przykładów w liście otwartym kombatantów i historyków "O sprawiedliwość i prawdę," domagającym się wymierzenia sprawiedliwości żyjącym jeszcze zbrodniarzom stalinowskim w Polsce.

Rotmistrz Witold Pilecki nie "wyszedł" przez komin krematorium w Auschwitz, nie zginął w Powstaniu Warszawskim. Zginął za wolną Polskę z rąk polskich komunistów, a zwłoki jego pogrzebano gdzieś na wysypisku śmieci. Tam prochy bohatera pozostają NN - nieznane i nierozpoznane...

GLORIA VICTIS !!!


Instytut Pamięci Narodowej uruchomił stronę internetową www.pilecki.ipn.gov.pl. To kolejny portal edukacyjny Instytutu, tym razem poświęcony „ochotnikowi do Auschwitz” rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. To nie tylko historia jednego z najodważniejszych ludzi ruchu oporu w II wojnie światowej, to także Pilecki nieznany – malarz, poeta. Historia pokazana w nowoczesnej, atrakcyjnej formie pojawiła się „w sieci” w 60 rocznicę mordu, dokonanego na rotmistrzu Pileckim przez komunistyczny sąd.
Uruchomieniu portalu towarzyszy akcja ulotkowa pod hasłem „Ochotnik do Auschwitz”.

Akcja: „Przypomnijmy o Rotmistrzu”>>>

Źródło: Instytut Pamięci Narodowej, Ciechanowiec Online, Zwoje 5 (9), 1998

Strona główna>

wtorek, 27 maja 2008, gregg71

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: , *.gprs.plus.pl
2008/10/25 10:40:22

Rotmistrza Witolda Pileckiego zabiłł strzałem w tył głowy w więzieniu na Mokotowie st. sierżant Piotr Śmietański, który po 1968 r. wyjechał do Izraela. Jego zdjęcie znajduje się w albumie Jacka Pawłowicza "Rotmistz Witold Pilecki 1901-1948", Warszawa 2008.
Album został wydany przez Instytut Pamięci Narodowej.
-
Gość: Dagmara19, *.ssp.dialog.net.pl
2009/04/06 14:31:12
Jestem dumna ze Polska ma takich bohaterow.
-
Gość: orland, *.114.c94.petrotel.pl
2009/04/15 09:31:10
Mimo upływu czasu nie powinno się o tym zapomieć, to nasza historia
-
Gość: Bogdan, *.lightspeed.cicril.sbcglobal.net
2009/09/06 16:00:34
najbardziej bohaterski czyn tej wojny i najwieksza zbrodnia tej wojny.
chwala Wielkiemu CZLOWIEKOWI i czesc Jego pamieci!!!
spoczywaj w pokoju, Rotmistrzu Pilecki ... przemierzaj konno niebieskie blonia... dziekujemy Ci za Polske i za Twoje najwyzsze, rycerskie wrecz, poswiecenie.


o bydlakach Go katujacych nie wspominam. smaza sie w piekle po wsze czasy.
kazdemu wedlug jego zaslug.
-
Gość: Bogdan, *.lightspeed.cicril.sbcglobal.net
2009/09/06 18:03:24
zapomnialem dodac to, co najbardziej mnie wzruszylo po odkryciu tej strony. jest pieknie napisana, swietna historycznie (kocham historie) i odkrywa dla osob zainteresowanych karty pokryte kurzem. dziekuje tworcy tej strony za wspaniale zrodlo wiedzy. sprawi ono, ze nastepne pokolenia NIGDY NIE ZAPOMNA swoich wielkich przodkow i prawych synow Ojczyzny. raz jeszcze dziekuje tworcy strony za wspaniala, patriotyczna prace...
-
2009/09/06 19:45:52
Dziękuję Panu za te słowa :-))
Pozdrawiam serdecznie !
-
Gość: anna, *.adsl.inetia.pl
2009/10/30 06:07:31
I ja dziękuję. Za lekcję historii o nie niezwkłym, wielkim Polaku. Rycerzu jakich nie ma. Moje dzieci studiują dzieje Rotmistrza razem ze mną. Pamięć o Witoldzie Pileckim nie zaginie! Cześć Jeg Pamięci!
-
2009/10/30 07:53:14
Pani Anno, dziękuję serdecznie i pozdrawiam ! :-)
-
Gość: Sławek, *.ssp.dialog.net.pl
2009/11/10 20:29:41
Już mu tam ułani przyjęcie zgotowali, i ci spod Mokrej i ci od Hubala. Dobrze mu tam z nimi, z dala od sowieckich siepaczy i ich "polskich' popleczników. i tylko by się jeszcze kwiaty mu na grób zaniosło, biało-czerwony bukiet, ale gdzie go położyć ? Boli to okropnie że nawet po tylu latach nie wiadomo gdzie spoczywa, chyba metody śledcze niewłaściwe, a można by "towarzyszy" zapytać po ichniejszemu, raz dwa by wykrzyczeli ... A potem wyrok i w czerwony łeb i choć tyle sprawiedliwości ...
Ale nie można bo gruba kreska ... i opaska na oczach sprawiedliwości ...
-
Gość: nieelementarny, *.rtk.net.pl
2010/01/03 20:19:49
Zadziwiająca jest cisza na temat tego nazwiska.. Upiory przeszłości ciągle nie dają spokoju Duchowi. Walka trwa...
-
Gość: Paulina, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/02/03 17:24:20
Mam 18 lat i nigdy nie uczyłam się o tak wielkim człowieku. Aż mi z tym źle nie jestem w stanie pojąć jak ludzie i to Polacy mogli podjąć się tak okrutnego czynu,przypomina mi się tylko historia ks.Popiełuszki....cieszę się, że w końcu poznałam tę historię
-
Gość: Zygmunt, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/03/04 18:09:48
Zwlaszcza mlodziez powinna znac historie dotad ukrywana.O Takich bohaterach nalezy mowic w prasie i programach dla mlodych czytelnikow.
-
Gość: szary człowiek, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/06/30 02:05:18
Dzięki takim Bohaterom jestem dumny, że Jestem Polakiem. Równocześnie serce mi płacze z powodu ich oprawców i zdrajców...
-
Gość: , 80.50.47.*
2010/10/28 15:26:31
niemożliwe. niesamowite. tragiczne. tylko jeśli pamięć przetrwa - On wygrał. życiorysem można obdzielić cały baon: kawalerzysta, stolarz, piekarz :-), szpieg... a raport jego przeczytałem w pracy, tracąc dwie dniówki. będę przejeżdżał przez ostrowię maz. w przyszłym tygodniu i zapalę znicz.
pozdrawiam,

bartek
-
Gość: szofer, *.ennet.pl
2011/12/21 01:08:01
"(kocham historie)" - na litość! - to nie harle kin!

Szokuje mnie jak mocno wierzył "w sprawę". I zastanawiam czy warto było zainwestować swoje zycie, w to co zastajemy dzisiaj ...
A może warto było? Ta cząstka wspomaga niewielką cząstkę Nas pozostałych ..przy życiu. Tylko czy nadal wiemy ..co to życie?
Na pohybel wojnie! Rżnij karabinem w bruk ulicy!
-
Gość: Jarosław Jerzy Maringe, *.home.aster.pl
2012/03/10 00:21:44
jest to największy bohater Polski XX wieku
-
2012/06/18 22:20:49
Rotmistrz
Rotmistrzu Pilecki bohaterze narodowy
ktory zaufales, ze Polak Polakowi
nie strzeli jak wrog jego w tyl glowy.
Twoja odwaga i mestwo jest wzorem
dla Nas zolnierzy do nasladowania
jak wypelniac zolnierskie zobowiazania.

Jan Tarwid.Kapr.Rez.Lot.Pol.47szps.
-
Gość: Maximus, *.dynamic.chello.pl
2012/07/02 08:14:55
Chwała Bohaterom.
-
2012/11/09 12:59:36
Wierzę ,że młode pokolenie nie zapomni o nich.Moja córka ma 16 lat i wie ,że to bohaterzy Polski.
-
2012/11/09 21:07:57
...Osadzanie...
Panie rotmistrzu Pilecki
niech Pana mestwo i ofiara
zostanie na zawsze w pamieci,
tych co sa wladni przeciwnikow
torturowania i zabijania myslac,
ze nigdy nie doznaja za to osadzania.
Mr.Jan Tarwid.Kapr.Rez.Lot.Pol.47Szps.
---------------
...."Zolnierze"....
Zolnierze wykleci zostali przekleci.
Przekleci przez tych co nad Wisla stali
posluszni bartnich braci rozkazania
pomocy powstancom nie udzielania.
To Wislane posluszenstwo zabijaniem
i zastraszeniem sie rozmnazalo
az Smolenskie zdarzenie wypracowalo.
Autor.Janwid.
P.S.
Czas potwierdzil mojego dowodcy ocene,
ze zolnierze Polscy zostali zdradzeni
Zdradzeni przez bartnich braci
co wolna Polske obiecali
lecz slowa nie dotrzymali.

..."Zolnierze"...

Kiedys zolnierze spiacy sie obudza
i porzadek Wislanej zdrady zburza.
Zburza Wislane zniewolenie
i narodu naszego bezmysle zaufanie.
Zaufanie tym co nad Wisla stali i ze strachu
przed bratnimi bracmi pozwalali na swoich
braci zabijanie i samolotow z pomoca nie ladowanie.

Obecnie klamia kreca i klucza pokazujac niezbicie,
ze Wislanego strachu i poddanstwa nigdy nie porzuca.
W zdarzeniu Smolenskim dobitnie pokazali,
ze swoja Ojczyzne Polske ponownie
na pastwe bratnich braci oddali.
Autor, Janwid.
P.S.
Pocztkiem tego przebudzenia jest odwaga
przyjacielskiej przysiegi wypowiedzenia.

... WYPOWIEDZENIE PRZYSIEGI WOJSKOWEJ ...

W wyniku haniebnego postepowania
bratnich braci w sprawie Smolenskiego zdarzenia
uwazam sie za zwolnionego z przyjacielskiej
przysiegi wojskowej do czasu ustanowienia
sadu kolezenskiego Lotnictwa Polskiego
i Rosyjskiego pod patronatem Pana J.Kaczynskiego
w celu wykrycia i ukarania sprawcow katastrofy Smolenskiej.
W MOIM ZOLNIERSKIM PRZEKONANIU
NIE UWAZAM ZA PRZYJACIELA TEGO
CO JEST ZAMIESZANY W ZABICIU
PREZYDENTA MEGO.
Mr.Jan Tarwid.Kapr.Rez.Lot.Polskiego i Amerykanskiego.

P.S.
Na bezradnosc ogolu jest odwaga idywidualna.
Wtedy dowodca sie znajdzie jak sie dowie,
ze czekaja na niego zolnierze co przysiege wypowiedzieli.

Nadszedl czas by,
do osmieszanej szabelki
dolaczyc zdalnie sterowane
samolociki i helikopterki.

Jak nasi wrogowie sie dowiedza,
ze do szabelki dolaczylismy
zdalnie sterowane samolociki i helikopterki
to wtedy zaczna nas szanowac,
bo beda wiedziec, ze nie na kolanach
lecz w powietrzu musza z Nami pertraktowac.

Pertarktowac dlatego,
bo zdalnie sterowane samolociki
jako latajace ptaki do rakiet wleca
i dokonaja, ze rakiety sie rozleca.

Janwid.

Dodam glosno otwarcie ze,
"Brzoza,
to mit obalony,
przez nit odnaleziony".
Janwid.Rochester.22/2012

"Partia szachowa sie rozsypuje,
bo nit w tej partii pionka zastepuje".
Janwid.
-
Gość: Paw1161, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2018/03/01 22:42:59
Bardzo przystępnie napisany tekst, oby więcej takich Rozpiera mnie dupa za takich Polskich Bohaterów.